Przejdź do treści

5 najważniejszych pytań o adopcję komórek

Co to jest adopcja prenatalna? Jakie są wskazania do adopcji komórki jajowej. Ile jajeczek może być pobranych od dawczyni.  Jaki jest koszt dawstwa komórki? 

Zapisz się do newslettera

Co to jest adopcja prenatalna? Jakie są wskazania do adopcji komórki jajowej i jaki jest optymalny wiek dla kobiety, która może zostać biorczynią komórki? Na pytania odpowiada:dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta. 

Co to jest adopcja prenatalna?

Adopcja prenatalna oznacza zastosowanie w zapłodnieniu pozaustrojowym komórki jajowej, nasienia lub zarodków pochodzących od anonimowych dawców. To jedna z form leczenia niepłodnych par, w sytuacji, gdy nie ma możliwości pobrania gamet.

Jakie są główne wskazania do adopcji komórki jajowej? 

Zastosowanie komórki jajowej pochodzącej od anonimowej dawczyni jest rozważane w przypadku kobiet z bardzo niską rezerwą jajnikową, których jajniki nie produkują już oocytów lub są one bardzo niskiej jakości.

– Tego rodzaju problemy mogą być związane z dojrzałym wiekiem kobiety, czynnikami genetycznymi, terapią przeciwnowotworową czy powikłaniami po operacjach na przydatkach – mówi d r Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Gdańsku – W wielu przypadkach wykorzystanie jajeczka innej kobiety jest jedyną szansą na uzyskanie ciąży.

Ile komórek jajowych można zaadoptować za jednym razem od jednej dawczyni?

Leczenie planowane jest w odniesieniu do indywidualnej sytuacji medycznej pary, a także w kontekście ich rodzinnych planów. Jego celem jest uzyskanie prawidłowych zarodków.

– W zależności od rodzaju programu, a także oferty danego ośrodka, w terapii pary wykorzystywana jest określona liczba komórek lub wszystkie, które zostaną pobrane od dawczyni (od kilku do nawet 20) – wyjaśnia dr Hajdusianek.

Jaka jest granica wiekowa kobiety, która może skorzystać z komórki jajowej? 

Obowiązujące w Polsce regulacje prawne nie precyzują takiej granicy. – Zgodnie z rekomendacjami różnych międzynarodowych stowarzyszeń mówi się o tym, że leczenie niepłodności u pacjentek pow. 50 lub 55 roku życia powinno być rozważane z dużą ostrożnością, a nawet odradzane – odpowiada ekspert.

Jaki jest koszt całego procesu adopcji komórki jajowej dla niepłodnej pary?

Koszty pozyskania komórek jajowych w tym: rekrutacji i badań dawczyń, leków do stymulacji jajników, mrożenia gamet oraz procedury embriologicznej (ogrzewania komórek jajowych, zapłodnienia ich in vitro metodą ICSI, transferu zarodka, mrożenia pozostałych zarodków?

Koszt zależy od wielu czynników, w tym typu i zakresu programu, dodatkowych procedur itp. Najczęściej mieści się od w przedziale ok. 20-25 tys. zł. Opłata pokrywa niezbędne procedury, wizyty i inne działania, w tym związane z  rekrutacją i kwalifikacją dawczyni, dostarczeniem leków do stymulacji jajników, pozyskaniem komórek jajowych, a następnie zapłodnieniem i transferem u biorczyni itd.

Konsultacja: Dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Gdańsku

POLECAMY: Na czym polega dawstwo komórek? 

Aneta Grinberg - Iwańska

dziennikarka, redaktor