Przejdź do treści

5 najważniejszych pytań o adopcję komórek

Co to jest adopcja prenatalna? Jakie są wskazania do adopcji komórki jajowej. Ile jajeczek może być pobranych od dawczyni.  Jaki jest koszt dawstwa komórki? 

Zapisz się do newslettera

Co to jest adopcja prenatalna? Jakie są wskazania do adopcji komórki jajowej i jaki jest optymalny wiek dla kobiety, która może zostać biorczynią komórki? Na pytania odpowiada:dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta. 

Co to jest adopcja prenatalna?

Adopcja prenatalna oznacza zastosowanie w zapłodnieniu pozaustrojowym komórki jajowej, nasienia lub zarodków pochodzących od anonimowych dawców. To jedna z form leczenia niepłodnych par, w sytuacji, gdy nie ma możliwości pobrania gamet.

Jakie są główne wskazania do adopcji komórki jajowej? 

Zastosowanie komórki jajowej pochodzącej od anonimowej dawczyni jest rozważane w przypadku kobiet z bardzo niską rezerwą jajnikową, których jajniki nie produkują już oocytów lub są one bardzo niskiej jakości.

– Tego rodzaju problemy mogą być związane z dojrzałym wiekiem kobiety, czynnikami genetycznymi, terapią przeciwnowotworową czy powikłaniami po operacjach na przydatkach – mówi d r Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Gdańsku – W wielu przypadkach wykorzystanie jajeczka innej kobiety jest jedyną szansą na uzyskanie ciąży.

Ile komórek jajowych można zaadoptować za jednym razem od jednej dawczyni?

Leczenie planowane jest w odniesieniu do indywidualnej sytuacji medycznej pary, a także w kontekście ich rodzinnych planów. Jego celem jest uzyskanie prawidłowych zarodków.

– W zależności od rodzaju programu, a także oferty danego ośrodka, w terapii pary wykorzystywana jest określona liczba komórek lub wszystkie, które zostaną pobrane od dawczyni (od kilku do nawet 20) – wyjaśnia dr Hajdusianek.

Jaka jest granica wiekowa kobiety, która może skorzystać z komórki jajowej? 

Obowiązujące w Polsce regulacje prawne nie precyzują takiej granicy. – Zgodnie z rekomendacjami różnych międzynarodowych stowarzyszeń mówi się o tym, że leczenie niepłodności u pacjentek pow. 50 lub 55 roku życia powinno być rozważane z dużą ostrożnością, a nawet odradzane – odpowiada ekspert.

Jaki jest koszt całego procesu adopcji komórki jajowej dla niepłodnej pary?

Koszty pozyskania komórek jajowych w tym: rekrutacji i badań dawczyń, leków do stymulacji jajników, mrożenia gamet oraz procedury embriologicznej (ogrzewania komórek jajowych, zapłodnienia ich in vitro metodą ICSI, transferu zarodka, mrożenia pozostałych zarodków?

Koszt zależy od wielu czynników, w tym typu i zakresu programu, dodatkowych procedur itp. Najczęściej mieści się od w przedziale ok. 20-25 tys. zł. Opłata pokrywa niezbędne procedury, wizyty i inne działania, w tym związane z  rekrutacją i kwalifikacją dawczyni, dostarczeniem leków do stymulacji jajników, pozyskaniem komórek jajowych, a następnie zapłodnieniem i transferem u biorczyni itd.

Konsultacja: Dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Gdańsku

POLECAMY: Na czym polega dawstwo komórek? 

Aneta Grinberg - Iwańska

dziennikarka, redaktor

Biologiczny syn trzech osób przyszedł na świat w Grecji. Nowa metoda zapłodnienia pozaustrojowego

Biologiczny syn trzech osób przyszedł na świat w Grecji. Nowa metoda zapłodnienia pozaustrojowego
fot.Pixabay

Specjaliści w zakresie leczenia niepłodności z Grecji i Hiszpanii donoszą, że nowatorskie zapłodnienie IVF, w którym użyty został materiał genetyczny dwóch kobiet i mężczyzny, zakończyło się pełnym sukcesem – na świat przyszedł zdrowy chłopiec.

Zapisz się do newslettera

Kolejna odsłona leczenia niepłodności

Już dziś pojawiają się głosy, że zabieg zapłodnienia pozaustrojowego, w którym został wykorzystany materiał genetyczny trzech osób, zapisze się jako przełomowy w historii medycyny.

W zabiegu wykorzystany został materiał genetyczny z komórki jajowej pacjentki, nasienie jej partnera oraz komórka jajowa dawczyni.

Zobacz też: Czy dzieci poczęte dzięki in vitro częściej chorują na raka? Są badania

Choroby mitochondrialne

Mitochondria znajdują się  w niemal każdej komórce ciała i odpowiadają między innymi za przemiany energetyczne – metabolizm komórkowy. Nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów jest przyczyną wielu chorób, które mogą być przekazywane potomstwu. Choroby mitochondrialne związane są głównie z tkankami o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, czyli na układzie nerwowym oraz mięśniach szkieletowych. Choroby mitochondirialne przekazywane są z matki na potomstwo.

Połączenie DNA matki z DNA komórki jajowej dawczyni może uchronić potomstwo od tych chorób. W środowisku naukowym spekuluje się, że mitochondrium odgrywa rolę w procesie zapłodnienia i wspiera zdrowy rozwój ciąży, jednak nie ma na to jeszcze  konkretnych dowodów naukowych.

mitochondrium

Grafika: BBC

2.9 kg, chłopiec

Pacjentka, która skorzystała z zapłodnienia IVF  nową metodą to 32-letnia Greczynka, która miała za sobą cztery nieudane próby klasycznego zapłodnienia in vitro.  

Zdrowy chłopiec, który został poczęty dzięki nowej metodzie zapłodnienia pozaustrojowego urodził się we wtorek ważąc 2,9 kg. On i jego mama czują się dobrze.

Zobacz też: 5 zalet adopcji zarodka

Nieetyczna metoda?

Pojawiają się głosy sprzeciwu wobec mieszania DNA trzech osób w celu utworzenia zdrowego zarodka. Odwołują się one do kwestii ingerencji w proces dziedziczenia – naturalnie poczęte dziecko ma dwoje biologicznych rodziców.

Otwarty zostaje także temat informacji o tożsamości dawczyni, której DNA ma dziecko. Sprawa, podobnie jak w przypadku dawstwa komórek, sprowadza się do pytania o to, czy prawo dziecka do informacji o własnym pochodzeniu przeważa nad prawem do prywatności dawczyni materiału genetycznego.

Duża ingerencja w materiał genetyczny, która mam miejsce w tej metodzie, budzi też obawy związane z przyszłością medycyny reprodukcyjnej. Mianowicie kombinowanie materiału genetycznego kilku osób może, zdaniem niektórych, otwierać furtkę do dalszej ingerencji w materiał genetyczny człowieka również w innym celu niż realizacja prawa do posiadania potomstwa. Konsekwencje takich działań nie są możliwe do przewidzenia.

Źródło: BBC

 

 

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.