Przejdź do treści

5 zalet adopcji zarodka

adopcja zarodka
fot. Fotolia

Adopcja zarodka to jedna z form adopcji prenatalnej. Ta metoda daje szansę na macierzyństwo parom, u których dotychczasowe próby leczenia niepłodności nie powiodły się.

Zapisz się do newslettera

Adopcja zarodka to jedna spośród trzech opcji adopcji prenatalnej. Oprócz niej wyróżniamy również dawstwo nasienia oraz dawstwo komórki jajowej.

Adopcja zarodka polega na wykorzystaniu nadliczbowych zarodów jednej pary przez inną. Zarodki są przechowywane w ciekłym azocie i można z nich skorzystać nawet wiele lat po zamrożeniu, ponieważ zaawansowane techniki krioprezerwacji pozwalają na bezpieczne mrożenie i przechowywanie embrionów aż do czasu transferu.

Transfer do macicy podczas jednej inseminacji obejmuje zarodki najwyższej jakości. Choć skuteczna i bezpieczna, w Polsce wciąż jest najrzadszą formą adopcji prenatalnej. Przedstawiamy pięć zalet adopcji zarodka.

Zobacz także: Na czym polega dawstwo komórek?

Adopcja zarodka – oszczędność czasu

W przypadku adopcji zarodka nie ma listy oczekujących, zatem proces jest szybki. Zarodki pochodzą zazwyczaj od anonimowych par.

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do procedury jest spotkanie z lekarzem prowadzącym. Po zakwalifikowaniu do procedury i odpowiednim przygotowaniu śluzówki macicy za pomocą leków, pacjentki mogą przystąpić do zabiegu od razu, bez konieczności czekania.

Zobacz także: Lepiej transferować zarodek mrożony czy świeży? Naukowcy już wiedzą!

Adopcja zarodka – bezpieczeństwo i efektywność

Bezpieczeństwo i efektywność to kolejne zalety tej procedury. Przy adopcji prenatalnej konieczne jest przeprowadzenie testu zgodności genetycznej, dzięki któremu można wykluczyć ponad 600 różnych chorób. Przekłada się to na poprawę wskaźników ciąż. Dawcy zarodków przechodzą szczegółowe badania, aby wykluczyć wszelkie fizyczne, psychiczne i dziedziczne patologie.

W roku 2010 w klinice nOvum skuteczność transferów zarodków przeznaczonych do adopcji prenatalnej wynosiła niemal 30 proc. W zagranicznych klinikach odsetek transferów zakończonych ciążą przekracza nawet 50 proc.

Zobacz także: Jak wygląda mrożenie zarodków? Opowiada ekspertka

Adopcja zarodka – prosta metoda leczenia

Adopcja zarodka to jedna z najprostszych metod leczenia niepłodności. To opcja dla par, u których inne metody leczenia zawiodły.

Sprawdzi się przede wszystkim u kobiet z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników, menopauzą lub u par, w których mężczyzna ma problem z płodnością.

Zobacz także: Nieudane IVF – co robić

Adopcja zarodka – mniej leków

Zabieg przygotowywany jest w oparciu o stan zdrowia pacjentki. Procedura jest prostsza i mniej wymagająca niż in vitro, a w większości przypadków nie jest też wymagana stymulacja hormonalna. Stosuje się ją zazwyczaj w przypadku kobiet z menopauzą.

Wtedy leczenie rozpoczyna się od przygotowania endometrium, a pacjentce podaje się estrogeny i progesteron. W odpowiednim czasie zarodki są rozmrażane i przenoszone do macicy.

Zobacz także: Objawy zagnieżdżenia się zarodka – wyjaśnia ekspert z Invicta

Adopcja zarodka – mniej wizyt, mniejsze koszty

W przypadku adopcji zarodka mamy do czynienia z mniejszą liczbą wizyt lekarskich niż np. przy in vitro. Do adopcji embrionu potrzebne jest badanie USG.

Liczba przyjmowanych leków również jest mniejsza niż w przypadku innych procedur wspomaganego rozrodu.

Źródło: Fertility Road, nOvum, Gameta

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.