Przejdź do treści

Azoospermia a in vitro. Czy mam szansę zostać ojcem?

azoospermia a in vitro
fot. Fotolia

Brak plemników w nasieniu to poważne zaburzenie męskiej płodności, można je jednak skutecznie leczyć. Azoospermia a in vitro- zobacz, jakie są szanse na potomstwo.

Zapisz się do newslettera

Azoospermia to zupełny brak plemników w ejakulacie. Zaburzenie to dotyka 1 proc. ogólnej populacji mężczyzn i odpowiada za 5-10 proc. przypadków niepłodności wśród par.

Zobacz także: Wskazania do in vitro – mężczyzna [WIDEO]

Azoospermia – diagnostyka

Azoospermię można wykryć podczas podstawowego badania nasienia, wykonywanego w warunkach laboratoryjnych. Jeżeli w pobranym materiale nie zostaną wykryte plemniki, diagnosta odwirowuje ejakulat, a z uzyskanego w ten sposób osadu przygotowuje preparat mikroskopowy.

Gdy i tam nie zostaną zaobserwowane plemniki, można podejrzewać azoospermię. Aby uzyskać pewność tej diagnozy, badanie należy wykonać dwukrotnie.

Dalsza diagnostyka obejmuje:

  • Badania hormonalne
  • Badania mikrobiologiczne
  • Badania obrazowe
  • Badania genetyczne
  • Biopsję histologiczną jąder

Zobacz także: Palisz? Sprawdź, jak wpływa to na twoją płodność i skuteczność in vitro

Przyczyny azoospermii

Przyczyn azoospermii może być kilka. Zaliczają się do nich przyczyny jądrowe i pozajądrowe. Pierwsze z nich mają miejsce, gdy brak produkcji plemników wynika z zaburzeń hormonalnych, genetycznych lub związanych z czynnością jąder lub jest następstwem przebytych chorób.

O przyczynach pozajądrowych mówimy wtedy, gdy występują nieprawidłowości w obrębie dróg wyprowadzających nasienie do jąder.

Zobacz także: Jak przygotować się do in vitro? Praktyczny poradnik dla dwojga

Azoospermia a in vitro

Azoospermia nie wyklucza jednak szans na posiadanie potomstwa. Po badaniach lekarz zleca odpowiednią dla pacjenta metodę leczenia.

W przypadku azoospermii często stosuje się terapię hormonalną, operacyjne udrożnianie kanałów wyprowadzających nasienie, czy pobranie plemników bezpośrednio z jądra (TESE) lub najądrza (MESA) w trakcie biopsji.

Pobrane w ten sposób plemniki mogą być wykorzystane w procedurze in vitro. Oba zabiegi są wykonywane przy znieczuleniu ogólnym. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, stosuje się procedurę docytoplazmatycznego wstrzyknięcia plemnika. W tej technice do komórki jajowej trafia jeden wyizolowany plemnik, który ma największą szansę na zapłodnienie.

W sytuacji, gdy w jądrach nie ma plemników, można skorzystać z metody zapłodnienia komórek jajowych spermatydami, czyli komórkami prekursorowymi dla plemników. Należy pamiętać, że w takim przypadku szanse na powodzenie zabiegu nie są jednak duże.

Źródło: chbr.pl, medme.pl, zdrowie.tvn.pl

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.