Przejdź do treści

Azoospermia a in vitro. Czy mam szansę zostać ojcem?

azoospermia a in vitro
fot. Fotolia

Brak plemników w nasieniu to poważne zaburzenie męskiej płodności, można je jednak skutecznie leczyć. Azoospermia a in vitro- zobacz, jakie są szanse na potomstwo.

Zapisz się do newslettera

Azoospermia to zupełny brak plemników w ejakulacie. Zaburzenie to dotyka 1 proc. ogólnej populacji mężczyzn i odpowiada za 5-10 proc. przypadków niepłodności wśród par.

Zobacz także: Wskazania do in vitro – mężczyzna [WIDEO]

Azoospermia – diagnostyka

Azoospermię można wykryć podczas podstawowego badania nasienia, wykonywanego w warunkach laboratoryjnych. Jeżeli w pobranym materiale nie zostaną wykryte plemniki, diagnosta odwirowuje ejakulat, a z uzyskanego w ten sposób osadu przygotowuje preparat mikroskopowy.

Gdy i tam nie zostaną zaobserwowane plemniki, można podejrzewać azoospermię. Aby uzyskać pewność tej diagnozy, badanie należy wykonać dwukrotnie.

Dalsza diagnostyka obejmuje:

 • Badania hormonalne
 • Badania mikrobiologiczne
 • Badania obrazowe
 • Badania genetyczne
 • Biopsję histologiczną jąder

Zobacz także: Palisz? Sprawdź, jak wpływa to na twoją płodność i skuteczność in vitro

Przyczyny azoospermii

Przyczyn azoospermii może być kilka. Zaliczają się do nich przyczyny jądrowe i pozajądrowe. Pierwsze z nich mają miejsce, gdy brak produkcji plemników wynika z zaburzeń hormonalnych, genetycznych lub związanych z czynnością jąder lub jest następstwem przebytych chorób.

O przyczynach pozajądrowych mówimy wtedy, gdy występują nieprawidłowości w obrębie dróg wyprowadzających nasienie do jąder.

Zobacz także: Jak przygotować się do in vitro? Praktyczny poradnik dla dwojga

Azoospermia a in vitro

Azoospermia nie wyklucza jednak szans na posiadanie potomstwa. Po badaniach lekarz zleca odpowiednią dla pacjenta metodę leczenia.

W przypadku azoospermii często stosuje się terapię hormonalną, operacyjne udrożnianie kanałów wyprowadzających nasienie, czy pobranie plemników bezpośrednio z jądra (TESE) lub najądrza (MESA) w trakcie biopsji.

Pobrane w ten sposób plemniki mogą być wykorzystane w procedurze in vitro. Oba zabiegi są wykonywane przy znieczuleniu ogólnym. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, stosuje się procedurę docytoplazmatycznego wstrzyknięcia plemnika. W tej technice do komórki jajowej trafia jeden wyizolowany plemnik, który ma największą szansę na zapłodnienie.

W sytuacji, gdy w jądrach nie ma plemników, można skorzystać z metody zapłodnienia komórek jajowych spermatydami, czyli komórkami prekursorowymi dla plemników. Należy pamiętać, że w takim przypadku szanse na powodzenie zabiegu nie są jednak duże.

Źródło: chbr.pl, medme.pl, zdrowie.tvn.pl

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.

IUI a może ICSI? Poznaj różne metody leczenia niepłodności i zobacz, czym się różnią

metody leczenia niepłodności
Dzięki rozwojowi medycyny obecnie coraz więcej par ma szanse na rodzicielstwo – fot. Fotolia

Podczas przedłużających się starań o dziecko para ma do wyboru różne metody leczenia niepłodności. Na czym polegają i jaką mają skuteczność? Przeczytaj!

Zapisz się do newslettera

ART, czyli inaczej metody wspomaganego rozrodu (ang. assisted reproductive technology), to grupa różnorodnych technik mających na celu uzyskanie ciąży z pominięciem jednego bądź kilku etapów naturalnego poczęcia.

Dzięki rozwojowi medycyny obecnie coraz więcej par, u których występuje męski lub damski czynnik niepłodności, ma szansę na rodzicielstwo. Czym różnią się między sobą poszczególne metody?

Metody leczenia niepłodności – IUI

IUI to inaczej inseminacja domaciczna, czyli wprowadzenie wypreparowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Zabieg przeprowadzany jest w okresie okołoowulacyjnym.

Metoda ta sprawdzi się u kobiet z zaburzeniami owulacji, endometriozą oraz u pań borykających się z problemem wrogiego śluzu czy nieprawidłowościami w budowie szyjki macicy. Poza tym IUI zalecane jest parom, w których mężczyzna ma wady prącia, obniżone parametry nasienia czy problem z przedwczesnym wytryskiem.

Zaleca się przeprowadzenie maksymalnie 4-6 zabiegów. Po tylu próbach efektywność leczenia tą metodą spada, a para powinna rozważyć inną opcję.

Zobacz też: Inseminacja (IUI): jak się do niej przygotować, ile trwa i jak przebiega?

Metody leczenia niepłodności – IVF

IVF (ang. in vitro fertilisation), czyli inaczej in vitro, to technika zapłodnienia pozaustrojowego, która polega na połączeniu dwóch gamet – plemnika i komórki jajowej – w warunkach laboratoryjnych.

Procedura rozpoczyna się od wykonania badań i przyjmowania leków wywołujących stymulację. Terapia hormonalna zwiększa liczbę dojrzałych komórek jajowych niezbędnych do zapłodnienia.

Komórki pobierane są z ciała kobiety za pomocą punkcji. Mężczyzna oddaje w tym czasie nasienie. Gdy gamety są już pobrane, następuje ich połączenie. Embriolog wybiera najlepszy jakościowo plemnik i łączy go z komórką jajową.

Następnie zarodki trafiają do specjalnego inkubatora, gdzie obserwowany jest ich rozwój. Potem zarodek umieszczany jest w jamie macicy.

Zobacz też: In vitro krok po kroku

Metody leczenia niepłodności – ICSI

Jest to rodzaj procedury in vitro, w której pojedynczy plemnik jest wstrzykiwany bezpośrednio do wnętrza komórki jajowej. Aby ulokować plemnik we właściwym miejscu, trzeba przerwać ciągłość osłonki przejrzystej oraz błony komórkowej oocytu. Następne etapy przebiegają identycznie, jak w przypadku klasycznego IVF.

Wskazaniami do zabiegu są m.in. nieprawidłowości w ruchliwości plemników, zbyt mała ich liczba lub niepowodzenia w poprzednich próbach IVF. W przypadku kobiet wskazaniem do ICSI są endometrioza, niepłodność idiopatyczna czy sytuacja, gdy podczas punkcji pobrano mniej niż 5 komórek jajowych. Metodę stosuje się od 1992 roku.

Zobacz też: Jak wygląda zapłodnienie techniką ICSI? Wyjaśnia embriolog

Metody leczenia niepłodności – IMSI

IMSI, czyli docytoplazmatyczna iniekcja plemnika, to rzadziej stosowana odmiana ICSI. W tej metodzie plemnik zostaje poddany szczegółowej analizie m.in. pod względem kształtu, ruchliwości i jakości. Proces odbywa się pod dużym, bo aż 600-krotnym powiększeniem. Wciąż trwają badania mające na celu potwierdzenie większej skuteczność IMSI nad ICSI.

Wskazaniem do zabiegu jest czynnik męski, gdzie jakość plemników jest bardzo słaba oraz niepowodzenia we wcześniejszych próbach zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI.

Źródło: Chcemy Być Rodzicami  

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.

Czy plemnikom grozi wyginięcie? Co możemy zrobić dla jakości nasienia

słaba jakość nasienia
fot.Fotolia

Plemniki ludzkie są obserwowane przez naukowców od początku XVIII wieku, czyli od momentu wynalezienia mikroskopu przez holenderskiego przyrodnika Antoniego van Leeuwenhoeka. W ostatnich latach metody analizy jakości nasienia znacznie się rozwinęły, pozwalając na doskonalszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie niepłodności. Wyniki badań wskazują na to, że jakość nasienia ulega pogorszeniu w całej populacji. Co jest przyczyną?

Zapisz się do newslettera

Słaba jakość nasienia czy doskonalsza diagnostyka?

Metody badawcze rozwijają się dynamicznie, więc trudno powiedzieć, czy gorsze wyniki są kwestią faktycznie istotnych zmian w populacyjnej jakości nasienia, czy chodzi o bardziej dokładną i wieloaspektową analizę próbek.

Dodatkowo obecnie więcej mężczyzn zgłasza się na badania andrologiczne, ta młoda dziedzina szybko się rozwija. Męski czynnik niepłodności jest częściej brany pod uwagę, sami pacjenci mają większą świadomość, że problem z zapłodnieniem może leżeć również po ich stronie.

Specjaliści podkreślają jednak, że nie można wykluczyć rzeczywistego pogorszenia się jakości nasienia w populacji. Potencjalnym zagrożeniem dla męskiej płodności jest wzmagający się negatywny wpływ czynników środowiskowych.

Zobacz też: Jak wygląda badanie nasienia? 

Co powoduje obniżenie jakości nasienia – współczesne “grzechy główne”

Środowisko jest znacznie bardziej zatrute niż było 50, czy nawet 20 lat temu. Żywność jest hodowana w tym niezdrowym otoczeniu, dodatkowo jest konserwowana i aromatyzowana przy użyciu związków chemicznych.

Większość z nas ma siedzący tryb pracy i życia, żyjemy w pośpiechu i stresie, w natłoku informacji. O tyle, o ile ciało jest w stanie buforować toksyny płynące ze środowiska i chemii obecnej w żywności, to wobec stresu jest bezradne.

Zdaniem dr n. med. Andrzeja Rogoza z kliniki Invimed, to właśnie stres jest główna przyczyną problemów z męską płodnością.

Moim zdaniem, stres wysuwa się na pierwsze miejsce jeśli chodzi o zagrożenia dla płodności mężczyzn. Bo to oni, mimo wszystko, postrzegani są jako ci, którzy zapewniają byt rodzinie, a konkurencja jest ogromna – głównie w świadomości stymulowanej agresywnymi przekazami medialnymi. Powszechnie znane są przykłady poprawy obrazu nasienia po „odstawieniu” telewizji, internetu, gier komputerowych czy kontaktów sieciowych. Czemu? Zminimalizowano stres i zmniejszono narażenie na wysoką temperaturę. W dużych badaniach brytyjskich najbardziej narażona grupa mężczyzn to… taksówkarze! Dlaczego? Jak mało kto twardo przesiadują w swoich pojazdach, w których panuje stosunkowo wysoka temperatura.

Kolejną przyczyną pogorszenia jakości nasienia u współczesnych mężczyzn są zdaniem doktora Rogoza wszechobecne używki. Na pierwsze miejsce w światowych badaniach obejmujących dużą grupę mężczyzn wysuwa się palenie tytoniu,  marihuana i alkohol.

Zobacz też: Dieta dla faceta, czyli jak jeść, by zwiększyć szanse na ojcostwo

Jak dbać o nasienie?

Nie używać używek, nie stresować się, spać co najmniej 8 godzin na dobę, nie narażać się na zbyt wysoką temperaturę, nie siedzieć za długo w ciągu dnia, uprawiać sport, jeść tylko zdrową, niepryskaną, niskoprzetworzoną żywność…

Zgadza się, to mało realne, jeśli nie niemożliwe. Rozwiązaniem jest zdrowy rozsądek. Nie popadając w paranoję, można ograniczyć wpływ negatywnych czynników. Najważniejszy jest sen i ruch.  Badania pokazują, że regularny, długi sen sprzyja zdrowiu, a co za tym idzie, ma świetny wpływ na cały organizm i płodność.

Andrologia to młoda dziedzina medycyny. W 1992 opracowano pierwsze światowe parametry nasienia. Ustalono parametry, które ma nasienie zapładniające. Według ostatniego opracowania Światowej Organizacji Zdrowia, minimalna gęstość zapładniającego nasienia to 15 mln plemników w 1 ml, a minimalny odsetek form prawidłowych to 4%.

Ekspert

dr n. med. Andrzej Rogoza

Odbywał staże w zakresie andrologii i metod wspomaganego rozrodu (inseminacja, in vitro) w Lyonie u profesora Czyby i Dargenta, kursy i staże w zakresie metod wspomaganego rozrodu w Kilu, Bremie i Hamburgu oraz kursy w zakresie operacyjnych metod leczenia niepłodności w ośrodku szkolenia endoskopowego w Haarlemie (Holandia) i w Paryżu u prof. Ph. Boucharda na oddziale endokrynologii szpitala St. Antoine. Od 1982 r. jest nauczycielem akademickim i pracownikiem akademii medycznej w Gdańsku. w 1989 r. założył prywatną poradnię andrologii i niepłodności. Od 2010 r. pracuje w klinice Invimed w Gdyni. Należy do ESHRE i europejskiej akademii andrologii (EAA).

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.

Pierwsza wizyta u androloga – czego możesz się spodziewać?

Pierwsza wizyta u androloga - czego możesz się spodziewać?
fot.Unsplash

O co powinien dbać mężczyzna starający się o dziecko? Jakie badania trzeba zrobić, by zdiagnozować męską niepłodność? Kiedy mężczyzna powinien się zgłosić do androloga? Doktor Piotr Dzigowski, androlog z Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed w Warszawie odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania mężczyzn.

Zapisz się do newslettera

Czym zajmuje się andrologia?

Andrologia zajmuje się męskim układem rozrodczym. To dość młoda dziedzina medycyny, która dynamicznie się rozwija i oferuje coraz dokładniejsze metody diagnostyczne i skuteczniejszą terapię.

Jakie objawy powinny skłonić mężczyznę do udania się do androloga?

Alarmującym objawem jest z całą pewnością ból w okolicy jąder i prącia. Czasem może być tak, że mężczyzna odczuwa bliżej niesprecyzowany dyskomfort. Jeśli nie jest on spowodowany zbyt ciasną bielizną lub spodniami, jest to wystarczający sygnał, żeby udać się do androloga.

Należy się skonsultować z andrologiem również wtedy, gdy mimo starań nie udaje się począć dziecka. Również takie objawy jak spadek libido, senność, spadek siły mięśniowej, wzrost masy ciała, zaburzenia snu i koncentracji nie powinny być bagatelizowane. Mogą one świadczyć o andropauzie.

Czy androlog może wyleczyć zbyt niskie libido?

Jeśli ma ono podłoże somatyczne – tak. Podłoże fizyczne może mieć zarówno obniżone libido, jak i zaburzenia erekcji oraz przedwczesny lub opóźniony wytrysk.

Częstą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Może się okazać, że podłoże tych dolegliwości jest psychosomatyczne, jednak pierwszym krokiem powinno być wykluczenie przyczyn fizycznych, a to jest zadanie androloga.

Dopiero później, jeśli z andrologicznego, czy urologicznego punktu widzenia jest wszystko w porządku, powinno się skonsultować z seksuologiem.

Zobacz też: Jak wygląda badanie nasienia?

Od wielu lat pojawiają się kampanie o samodzielnym badaniu piersi społeczne skierowane do kobiet. Czy mężczyźni też powinni samodzielnie się badać?

Tak. To element dbania o zdrowie. Samobadania umożliwia wczesne wykrycie wielu chorób, nie tylko nowotworów. W przypadku mężczyzn badanie powinno objąć mosznę, prącie i – tak jak u kobiet – okolicę sutków i pierś. Wszystkie nieprawidłowości, takie jak zgrubienia, wgłębienia, zmiany struktury są znakiem, że należy się udać do androloga. Warto również obserwować spermę. Jej nieprawidłowy wygląd, czy konsystencja powinny być sygnałem ostrzegawczym. Co do zasady, sperma powinna być płynna, nieco lepka, bez grudek, mlecznobiała i lekko opalizująca.

Powodem wizyty u androloga mogą być problemy z poczęciem dziecka. Czego może się spodziewać mężczyzna podczas takiej wizyty? Czy trzeba się do niej jakoś przygotować?

Wizytę u androloga rozpoczyna wywiad, później następuje badanie fizykalne. Obie te części nie wymagają specjalnego przygotowania, wystarczy zadbanie o higienę osobistą. Jeśli chodzi o wizytę w klinice leczenia niepłodności, warto przyjść na nie z partnerką i zabrać wyniki badań jakości nasieniasperminogramu czy spermiogramu.

Dokładny wywiad lekarski i wynik badania dają już pewien obraz sytuacji. Uzupełnia to badanie fizykalne prącia, jąder, najądrzy i klatki piersiowej. W niektórych sytuacjach konieczne bywa badanie prostaty przez odbyt.

Mimo, że mężczyźni rzadko głośno się do tego przyznają, niektórzy z nich boją się badania miejsc intymnych.

Cóż… Odwagi Panowie, nie ma się czego bać. Panie chodzą do ginekologa i się nie boją, panowie nie muszą bać się androloga. Bez badania się nie obędzie.

W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby mężczyzn z wrodzonymi i nabytymi wadami układu moczowo- płciowego, takimi jak stulejka, spodziectwo, niezstąpione jądra czy żylaki powrózka nasiennego. Są to okoliczności, które mają bezpośredni wpływ na męską płodność.

Zobacz też: Czy plemnikom grozi wyginięcie? Co możemy zrobić dla jakości nasienia

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna w pierwszej kolejności, kiedy wraz z partnerką już od roku bezskutecznie starają się o dziecko?

Nie lubię rozważania kwestii pierwszeństwa, każdy pacjent jest inny. Ważne jest to, żeby oboje partnerów starających się o dziecko się badało i leczyło.

W momencie, w którym kobieta idzie do ginekologa skonsultować problemy z zajściem w ciążę, mężczyzna powinien iść na konsultację do androloga. Przed wizytą mężczyzna może wykonać badania nasienia.

Jeśli wyniki badania nasienia są prawidłowe, czy wizyta u androloga jest potrzebna, czy jest to sygnał, że problem leży po stronie kobiety?

Jeśli badanie jakości nasienia zostało wykonane z “ciekawości” i wyniki mieszczą się w normie określonej przez WHO, nie trzeba iść do androloga. Jednak zwykle takie badania wykonuje się z jakiegoś powodu, na przykład przedłużających się starań o dziecko. Wtedy konsultacja z andrologiem jest konieczna, trzeba wykluczyć inne możliwe przyczyny niepłodności po stronie męskiej.

Zobacz też: Ile wiesz na temat badań nasienia? Rozwiąż QUIZ i sprawdź swoją wiedzę!

Jeśli wyniki badania nasienia są poza normami WHO, czy należy spodziewać się niepłodności?

Z definicji niepłodność to stan, w którym kobiecie i mężczyźnie nie udaje się uzyskać ciąży po dłuższych niż jeden rok staraniach, z częstotliwością współżycia bez antykoncepcji 3-4 razy w tygodniu. Prawidłowe wyniki badań jakości nasienia niestety nie wykluczają niepłodności.

Co jest najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności?

Najczęstszą przyczyną są żylaki powrózka nasiennego, hypogonadyzm, niezstąpione jądra, infekcje, zaburzenia erekcji i ejakulacji, choroby ogólnoustrojowe, przeciwciała przeciwplemnikowe, nowotwory jąder, niedrożność nasieniowodów.

Często zdarza się też niepłodność idiopatyczna, czyli taka której przyczyna nie została znaleziona. Występuje u około 1/3 mężczyzn, którzy mają problem z poczęciem dziecka.

O co pyta androlog podczas pierwszej wizyty?

O tryb życia, pracę, sport lub jego brak, dietę, używki, leki, stres. Ze strony pacjenta potrzebna jest szczerość. Przydatna może być wiedza o problemach z płodnością w rodzinie i historia medyczna pacjenta. Im więcej informacji, tym łatwiej mężczyźnie pomóc.

Na co mężczyzna starający się o dziecko powinien zwracać uwagę? Czego unikać?

Przyczyną problemów z płodnością bywa brak ruchu, siedzący tryb życia. Ale też w drugą stronę – nadmierny wysiłek fizyczny również nie jest wskazany.

Szkodliwe jest zbyt częste korzystanie z gorących kąpieli, saun, jacuzzi, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, e-papierosów, marihuany, stosowanie dopalaczy i narkotyków, nieprawidłowa dieta.

Zobacz też: Dieta dla faceta, czyli jak jeść, by zwiększyć szanse na ojcostwo

Jakie inne badania poza badaniem nasienia może zalecić androlog?

U pacjentów, którzy mają zaburzoną jakość nasienia konieczne bywa wykonanie badań, które pomogą określić ich przyczynę, na przykład testy hormonalne, testy bakteriologiczne, badania obrazowe (USG, MRI) i genetyczne.

Kiedy wykonuje się badania genetyczne i jakie to badania?

Badania genetyczne, takie jak kariotyp, mutacje CFTR i delecje Y-AZF, zaleca się mężczyznom, u których w nasieniu stwierdza się mniej niż 1 milion plemników w 1 ml nasienia. Wszystkie wspomniane badania wykonuje się z krwi.

Czy wymienianie się wynikami badań na forum internetowym ma sens?

Może ma, o ile tymi pacjentami są androlodzy. Porównywanie badania nasienia czy bardziej szczegółowych badań zleconych przez androloga z badaniami innych osób na niewiele się zda bez interpretacji tychże wyników przez lekarza. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Marny wynik dla jednego, może być dobrym dla kogoś innego. Właśnie po to robimy szczegółowy wywiad i dokładną diagnostykę, by móc zaproponować najlepszą terapię w tym konkretnym przypadku.

Ekspert

Lek. med. Piotr Dzigowski

Specjalista urolog, ekspert kliniki leczenia niepłodności InviMed.

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Metoda TESE – biopsja jądra. Czym jest i kiedy się ją wykonuje?

TESE - biopsja jądra
fot.Pixabay

Biopsję jądra wykonuje się wz diagnostyce męskiej niepłodności, gdy podejrzewa się azoospermię – brak plemników w ejakulacie. Umożliwia pobranie nasienia bezpośrednio z jądra.

Zapisz się do newslettera

Zobacz też: Azoospermia a in vitro. Czy mam szansę zostać ojcem?

Biopsja jądra – co to jest TESE?

TESE (Testicular Sperm Extraction), czyli biopsję jądra wykonuje się w dwóch celach:

 • Diagnostyka: w celu ustalenia przyczyn azoospermii.
 • Leczenie niepłodności: w celu wykorzystania nasienia w procedurze in vitro. Wtedy, podobnie jak pobranie komórki jajowej kobiety, staje się częścią przygotowań do zapłodnienia pozaustrojowego.

Biopsję jądra przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym w celu pobrania fragmentu tkanki. Są trzy rodzaje biopsji jądra: cienkoigłowa, gruboigłowa i otwarta. Tę ostatnią wykonuje się w szczególnych przypadkach, jest to bardziej złożony zabieg chirurgiczny wymagający otwarcia jądra. Pobraną tkankę poddaje się badaniom histopatologicznym, które pozwalają na wykrycie obecności komórek plemnikotwórczych lub plemników w jądrze. Jeśli wynik jest pozytywny, plemniki można pobrać z jądra i zamrozić.  Zdrowe i ruchliwe plemniki wyodrębnia się w warunkach laboratoryjnych i wykorzystuje  w zapłodnieniu in vitro.

Zobacz też: Ile wiesz na temat badań nasienia? Rozwiąż QUIZ i sprawdź swoją wiedzę!

Co to jest azoospermia?

Azoospermia to brak plemników w nasieniu. Może wynikać z niedrożności nasieniowodów – plemniki są produkowane prawidłowo, ale nie mają możliwości znalezienia się w nasieniu, albo z zaburzeń produkcji plemników.

Jeżeli badanie materiału pobranego w trakcie biopsji wykazuje obecność plemników, mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem. W drugim przypadku, kiedy zaburzona jest produkcja plemników, ważne jest ustalenie przyczyny tego stanu rzeczy. Dzięki tej wiedzy możliwe jest wybranie odpowiedniej formy leczenia.

Zobacz też: Wpływ marihuany na jakość nasienia – najnowsze badania naukowców z Harvard Chan School

Brak plemników w spermie może być spowodowany:

 • Niedrożnością nasieniowodów
 • Zaburzeniami hormonalnymi
 • Stanami zapalnymi i pozapalnymi
 • Nowotworem
 • Może być skutkiem ubocznym leczenia, na przykład chemioterapii
 • Mutacjami genetycznymi
 • Niezdrowym trybem życia

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.