Przejdź do treści

Badania genetyczne przed in vitro – celiakia. Jak ją wykryć?

Mała uśmiechnięta dziewczynka w białej sukience lezy na łóżku, obok wpatrzeni w nią rodzice /Ilustracja do tekstu: Badania genetyczne przed in vitro: celiakia
Fot.: WOlesia Bilkei/ 123rf.com

Wiele osób wciąż myśli, że celiakia jest chorobą wieku dziecięcego, z której się wyrasta – to błąd. Osoby z predyspozycjami genetycznymi do celiakii mogą zachorować w każdym wieku, a co więcej… nieleczona celiakia może przyczyniać się do problemów z płodnością, poronień i innych powikłań! Jeśli planujecie skorzystanie z in vitro, dobrze sprawdzić, czy nie chorujecie na trwałą nietolerancję glutenu.

Zapisz się do newslettera

Gluten przy celiakii działa toksycznie

Gluten przy celiakii powoduje, że w organizmie wytwarzane są przeciwciała atakujące kosmki jelitowe (wypustki powiększające chłonną powierzchnię jelita). To wiąże się z wystąpieniem zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, a w konsekwencji – z niedoborami witamin i minerałów oraz niedożywieniem.

Zgodnie ze źródłami naukowymi, to jednak niejedyny powód, dla którego nieleczona celiakia może wiązać się z niepłodnością czy poronieniami. Komplikacje w ciąży mogą być też związane z zaburzeniami w regulacji układu odpornościowego.

CZYTAJ TEŻ: Test PCT: co to za badanie i jak się do niego przygotować?

Obniżona płodność, większe ryzyko poronienia i co jeszcze?

Nieleczona celiakia może aż o 40% obniżać płodność młodych kobiet w porównaniu z kobietami zdrowymi. Może też powodować problemy z miesiączkowaniem i owulacją, zmniejszać okres płodności (późniejsza pierwsza miesiączka, wcześniejsza menopauza) czy sprzyjać częstszym infekcjom intymnym. Niedobory żelaza mogą z kolei wiązać się z anemią, a więc i gorszym samopoczuciem i zmęczeniem.

Brak leczenia przy celiakii aż 10-krotnie zwiększa ryzyko poronienia w porównaniu z kobietami leczonymi, może też powodować przedwczesne zakończenie ciąży, niską masę urodzeniową dziecka, stan przedrzucawkowy. Przeciwciała obecne przy celiakii mogą także hamować proces zagnieżdżania zarodka.

Nieleczona celiakia – mężczyzna również powinien mieć się na baczności

Hipogonadyzm, problemy z erekcją i libido i inne dysfunkcje seksualne, niska jakość nasienia, zaburzenia hormonalne… Te problemy obecne u mężczyzny mogą wiązać się właśnie z nieleczoną celiakią. W jednym z badań przeanalizowano nasienie chorych na celiakię mężczyzn. Okazało się, że u 75% panów wykryto asthenozoospermię (nieprawidłową ruchliwość plemników), a u 46% – teratozoospermię (zbyt niską liczbę prawidłowo zbudowanych plemników).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 5 faktów o plemnikach

Badanie w kierunku celiakii warto wykonać u obojga partnerów

Wykrycie celiakii i rozpoczęcie diety bezglutenowej (pod okiem specjalisty) w bardzo wielu przypadkach zwiększa szanse na powodzenie ciąży. Pomaga również pozbyć się innych objawów nieleczonej celiakii, m.in. aft, problemów skórnych, bólów głowy czy przewlekłego zmęczenia.

Nie ma jednego badania w kierunku celiakii, dlatego diagnostyka przebiega kilkuetapowo. To choroba o podłożu genetycznym, więc na początku warto w ogóle sprawdzić, czy mamy predyspozycje do zachorowania. Jeśli nie – celiakię można wykluczyć. Jeśli tak, wykonuje się badania mające na celu ustalenie, czy celiakia jest aktywna. Są to badania krwi (w kierunku przeciwciał), a czasami też biopsja jelita.

Warto także zdawać sobie sprawę, że u osób z predyspozycjami genetycznymi celiakia może uaktywnić się w każdym wieku (np. pod wpływem ciąży, stresu, zawału czy operacji), dlatego nawet gdy choroba nie jest aktywna, dobrze co jakiś czas kontrolować poziom przeciwciał.


Źródła:

  •  E. Waszczuk, W. Homola, Zaburzenia rozrodczości u chorych na celiakię, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2006, 15, 6.
  • T. Milewicz, M. Pulka, D. Galicka-Latała, E. Rzepka, J. Krzysiek, Choroba trzewna – celiakia a płodność, „Przegląd Lekarski” 2011, 68, 9, s. 640-642.

Autorka: Agnieszka Łapajska
www.testDNA.pl

test DNA

POLECAMY TAKŻE: Jak wygląda przygotowanie do in vitro? Wyjaśnia lekarz [WIDEO]

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.