Przejdź do treści

Badanie HyCoSy: na czym polega i jak się do niego przygotować?

Młoda kobieta u ginekologa podczas wizyty /Ilustracja do tekstu: Badanie HyCoSy
Fot.: Fotolia

Ocena jamy macicy i drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań, które wykonuje się w ramach diagnostyki i leczenia niepłodności u kobiet. Klasycznym zabiegiem, który to umożliwia, jest HSG, czyli histerosalpingografia rentgenowska. Wiele klinik oferuje też bezpieczniejsze i mniej inwazyjne HyCoSy. Czym jest to badanie i jak się do niego przygotować?

Zapisz się do newslettera

HyCoSy, czyli tzw. histerosalpinosonografia kontrastowa, to badanie, które – przy wykorzystaniu USG – umożliwia ocenę jamy macicy i drożności jajowodów. Ponieważ nie wykorzystuje się w nim promieniowania rentgenowskiego ani środków kontrastowych na bazie jodu, jest ono bezpieczniejsze i znacznie mniej bolesne od tradycyjnego HSG. Nie wymaga też hospitalizacji.

Przygotowanie do HyCoSy: o czym pamiętać przez wizytą w gabinecie?

Badanie HyCoSy (zwane też badaniem sono-HSG) wykonuje się w okresie pomiędzy zakończeniem miesiączki a owulacją. Aby uzyskać kwalifikację do tego zabiegu, niezbędne jest przedstawienie lekarzowi aktualnych wyników:

  • cytologii,
  • posiewu z kanału szyjki macicy,
  • badań wirusologicznych,
  • oceny biocenozy pochwy.

Warto pamiętać, że przeciwskazaniem do badania HyCoSy jest ciąża, krwawienie miesiączkowe lub stan zapalny w obrębie narządów rodnych.

Gdy uzyskamy kwalifikację do badania, na godzinę przed wizytą w gabinecie należy przyjąć zapisane przez lekarza leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Gdy istnieją ku temu wskazania, zabieg może odbyć się również w krótkim znieczuleniu dożylnym. Wówczas konieczne jest zgłoszenie się na czczo.

Jak przebiega badanie HyCoSy?

Badanie HyCoSy wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. Na początku ginekolog-położnik rozszerza ściany pochwy wziernikiem ginekologicznym, a następnie wprowadza cienki cewnik przezszyjkowy. Umożliwia to podanie specjalnego kontrastu. W tym samym czasie w pochwie umieszczana jest głowica ultrasonografu. Dzięki temu lekarz uzyskuje na monitorze dokładny obraz jamy macicy oraz obserwuje przepływ kontrastu przez jajowody. Pozwala to wykryć patologie jamy macicy i jajowodów, które mogą przyczyniać się do niepłodności.

Badanie HyCoSy trwa zazwyczaj kilkanaście minut; w niektórych przypadkach może się nieco wydłużyć. Po tym czasie pacjentka przeważnie powraca do normalnej aktywności. Niektóre kobiety zgłaszają jednak dyskomfort w podbrzuszu, który mija kilka godzin po zabiegu.

POLECAMY TEŻ: Jak przygotować się do in vitro? Praktyczny poradnik dla dwojga

Natalia Łyczko

dziennikarka, redaktorka online

Kiedy inseminacja a kiedy już in vitro?

inseminacja a in vitro
Inseminacja i in vitro to popularne metody wspomaganego rozrodu, z których korzystają pary niemogące naturalnie zajść w ciążę. – fot. 123rf

Z problemem niepłodności boryka się nawet co piąta para w Polsce. Często, mimo wielomiesięcznych starań, kobiecie nie udaje się zajść w ciążę. Inseminacja i in vitro to popularne metody wspomaganego rozrodu, z których korzystają pary niemogące naturalnie zajść w ciążę. Co jest wskazaniem do inseminacji, a kiedy warto podejść do in vitro?

Zapisz się do newslettera

Inseminacja – kiedy warto ją wykonać?

Inseminacja domaciczna polega na bezpośrednim umieszczeniu w drogach rodnych kobiety, specjalnie przygotowanego męskiego nasienia. To jedna z prostszych i tańszych metod, na które decydują się pary zmagające się z niepłodnością.

Z procedury inseminacji mogą skorzystać osoby, które pomimo długich starań i dobrych wyników badań nie mają potomstwa. Metoda ta najczęściej wybierana jest w przypadku, gdy problemy znajdują się po stronie mężczyzny np. nieodpowiednie parametry nasienia (obniżona ilość, ruchliwość plemników).

Wskazaniem jest także wrogi śluz u kobiety, czyli taki, który zawiera przeciwciała niszczące nasienie i uniemożliwiające im przebycie przez kanał szyjki macicy. Inseminacji nie zaleca się przeprowadzać u kobiet z niedrożnością jajowodów, a także w przypadku bardzo słabych wyników nasienia.

Zobacz też: Inseminacja (IUI): jak się do niej przygotować, ile trwa i jak przebiega?

In vitro – kiedy warto je wykonać?

In vitro polega na zapłodnieniu komórki jajowej w laboratoryjnych warunkach, a następnie przeniesieniu zarodka do jamy macicy. Zapłodnienie pozaustrojowe in vitro ma najwyższą skuteczność spośród wszystkich dostępnych metod wspomaganego rozrodu.

Tego rodzaju zapłodnienie umożliwia pokonanie wielu barier będących przyczyną niepłodności np. niedrożność jajowodów. Zapłodnienie in vitro stosowane jest również u par, u których partner jest nosicielem wirusa HIV, a kobieta nie jest nim zarażona.

Skuteczność technik wspomaganego rozrodu

Niestety, żadna z metod nie daje 100 proc. pewności zapłodnienia. Skuteczność inseminacji wynosi do 15 proc. Prawdopodobieństwo zapłodnienia wzrasta nawet do 40 proc, gdy inseminacja zostaje przeprowadzona w kilku kolejnych cyklach.

Z kolei skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego in vitro wynosi nawet do 44 proc. dla kobiet w wieku poniżej 35 lat i około 39 proc. dla kobiet między 35. a 39 rokiem życia. Powyżej 39 roku życia szanse maleją do 29 proc.

Zobacz też: In vitro – cena

Inseminacja a in vitro – koszt

Koszty zabiegu inseminacji oraz in vitro znacznie się od siebie różnią. Koszt inseminacji mieści się w przedziale od 600 do 1100 zł za jeden cykl zapłodnienia. W przypadku skorzystania z nasienia dawcy cena może wynosić nawet około 2 tys. złotych.

Z kolei koszt leczenia metodą in vitro wynosi od 6 do nawet kilkunastu tysięcy złotych – w zależności od badań dodatkowych, które muszą być przeprowadzone.

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.