Przejdź do treści

Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia – co to jest stres oksydacyjny?

Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia - co to jest stres oksydacyjny?
fot.Fotolia

Jedną z możliwych przyczyn niepłodności męskiej może być tak zwany stres oksydacyjny – dowodzą naukowcy. Zjawisko może mieć wpływ na liczbę i ruchliwość plemników oraz jakość ich materiału genetycznego (większa fragmentacja DNA). Takie badania są rekomendowane wszystkim mężczyznom, którzy starają się ustalić przyczynę swojej niepłodności. 

Zapisz się do newslettera

Co to jest stres oksydacyjny?

O stresie oksydacyjnym mówi się w sytuacji, kiedy równowaga między reaktywnymi formami tlenu i innymi utleniaczami a zdolnością organizmu do detoksykacji i regeneracji zostaje zaburzona. 

Zaburzenia tej równowagi mogą powodować toksyczny efekt, który może przekładać się na liczbę i ruchliwość plemników oraz nadmierną fragmentację ich DNA. 

Zobacz też: Męska niepłodność pod lupą polskich naukowców

Jakie są przyczyny stresu oksydacyjnego? 

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego należą między innymi:

 • stany zapalne (podwyższoną liczbę leukocytów)
 • zaburzenia w produkcji nasienia powodujące niedojrzałość plemników
 • palenie papierosów
 • nadużywanie alkoholu, narkotyków i leków
 • nieodpowiednia dieta
 • negatywny wpływ czynników środowiskowych (np.zanieczyszczenia powietrza)
 • przebyte operacje
 • przebyte infekcje

Zobacz też: Jak uchronić się przed rakiem prostaty? Listopad miesiącem profilaktyki „nowotworów męskich”

Jak zbadać potencjał oksydacyjno-redukcyjny?

Dotąd na rynku dostępne było badanie umożliwiające określenie obecności utleniaczy i podwyższonego poziomu ROS w nasieniu. Od niedawna w Polskich klinikach można skorzystać z bardziej kompleksowej diagnostyki w tym zakresie. 

Badanie nowego typu pozwala na ocenę płodności pacjenta poprzez połączenie:

 • badania potencjału oksydacyjno-redukcyjnego (sORP) 
 • badania liczby plemników (mln/ml), która jest niezbędna do wyliczenia ORP 
 • badania fragmentacji DNA plemników
 • badanie ogólne CASA

Nowy typ padania ROS można wykonać w klinice Invicta. 

Zobacz też: In vitro – jak przebiega klasyfikacja zarodków?

 

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Do czego służy test HBA?

test HBA
Podstawowym celem testu HBA jest określenie dojrzałości plemników w świeżym nasieniu. – fot. 123rf

Test HBA jest testem funkcjonalnym rozszerzającym diagnostykę seminologiczną. Prowadzi to do wyboru odpowiedniej techniki wspomaganego rozrodu, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Zapisz się do newslettera

Test HBA pozwala określić zdolność plemników do wiązania się z hialuronianem (kwasem hialuronowym), a w ten sposób określa procent plemników zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej.

Zobacz też: Niepłodność męska – jak ją zdiagnozować i skutecznie leczyć?

Co sprawdza test HBA?

Podstawowym celem testu HBA jest określenie dojrzałości plemników w nasieniu świeżym. Jest to możliwe dzięki wiązaniu dojrzałych plemników z hialuronianem.

Hialuronian jest substancją, która odgrywa ważną rolę w interakcji plemników z komórką jajową. Ta interakcja, jeśli przebiega dobrze, prowadzi do zapłodnienia. W warunkach naturalnych hialuronian występuje w macierzy pozakomórkowej wzgórka jajnikowego otaczającego komórkę jajową i jest obficie wydzielany przez komórki ziarniste wzgórka jajnikowego.

W końcowej fazie spermatogenezy (dojrzewania plemników) na powierzchni główek plemników tworzą się specjalne plamki, które wiążą się z hialuronianem i warstwą przejrzystą komórki jajowej. Obecność tych plamek jest niezbędna w procesie wiązania główki plemnika z powierzchnią osłonki przejrzystej komórki .

Plemniki, na powierzchni których nie rozwinęły się takie plamy, nie są w stanie związać się z hialuronianem, a zatem nie są w stanie związać się z powierzchnią osłonki przezroczystej komórki jajowej ani w sposób naturalny, ani podczas zapłodnienia in vitro klasyczną metodą IVF.

Przeczytaj: MESA – metoda leczenia niepłodności męskiej

Kiedy wykonuje się badanie HBA?

Wskazaniami do badania HBA są następujące przypadki:

 • rozszerzone badanie nasienia, którego wyniki mieszczą się w granicach normy lub wykazują niewielkie odchylenia od normy,
 • potrzeba dodatkowej diagnostyki zaburzeń płodności u mężczyzn,
 • nawracające poronienia,
 •  wyniki badań SCD, MSOME poza zakresem normy,
 • niepłodność mężczyzny o nieznanej przyczynie.

Sprawdź: Dla kogo mrożenie nasienia? Sprawdź, przed czym warto zabezpieczyć męską płodność

Jak przeprowadza się test HBA?

Do badania wykorzystuje się szkiełka mikroskopowe pokryte kwasem hialuronowym, na które pracownik laboratorium nakłada próbkę świeżego nasienia. Następnie po kilku minutach preparat ogląda się pod mikroskopem świetlnym.

Należy policzyć co najmniej 100 ruchliwych plemników, zarówno tych, które związały się z hialuronianem na szkiełku, jak i tych, które nie związały się, a następnie obliczyć procent dojrzałych (związanych) plemników w badanej próbce.

Zwiększony odsetek plemników niezwiązanych z hialuronianem, tj. plemniki niedojrzałe lub z nieprawidłowymi miejscami wiązania hialuronianu, oznacza ograniczoną zdolność lub niemożność plemników do zapłodnienia komórki jajowej, a ich zastosowanie w klasycznej procedurze IVF może prowadzić do braku zapłodnienia.

Histeroskopia – co to za badanie i kiedy jest wskazane?

histeroskopia
Histeroskopię operacyjną można zastosować w celu usunięcia polipów, mięśniaków i zrostów. – fot. 123rf

Histeroskopia to procedura, która pozwala chirurgowi zajrzeć do wnętrza macicy w celu zdiagnozowania i leczenia przyczyn nieprawidłowego krwawienia. Histeroskopię wykonuje się za pomocą histeroskopu, czyli cienkiej, oświetlonej rurki, którą wkłada się do pochwy w celu zbadania szyjki macicy i wnętrza macicy.

Zapisz się do newslettera

Histeroskopię operacyjną można zastosować w celu usunięcia polipów, mięśniaków i zrostów. Procedura pozwala chirurgowi zajrzeć do wnętrza macicy za pomocą narzędzia zwanego histeroskopem.

Zobacz też: Badanie HSG: kiedy się je wykonuje, na czym polega i jak się do niego przygotować?

Czym jest histeroskop?

Histeroskop to cienka, oświetlona rurka, którą chirurg wprowadza przez pochwę, aby zbadać szyjkę macicy i wnętrze macicy. Histeroskopia może być częścią procesu diagnostycznego, jak również procesu leczenia.

Histeroskopia diagnostyczna identyfikuje strukturalne nieprawidłowości w macicy, które mogą być przyczyną nieprawidłowego krwawienia. Badanie można również wykorzystać do potwierdzenia wyników innych badań, takich jak USG czy histerosalpingografia (HSG).

HSG to test barwnika rentgenowskiego stosowany w celu sprawdzenia, czy jajowody są drożne. Zablokowane jajowody mogą bowiem utrudniać zajście w ciążę.

Z kolei histeroskopia operacyjna umożliwia leczenie nieprawidłowości wykrytych podczas histeroskopii diagnostycznej. Podczas zabiegu chirurg używa urządzenia do usuwania nieprawidłowości, które mogą powodować niepożądane krwawienie z macicy.

Zobacz też: Niedrożność jajowodów a in vitro – co warto wiedzieć?

Kiedy stosujemy histeroskopię?

Histeroskopię stosuje się przede wszystkim do identyfikacji i leczenia stanów, które powodują nieprawidłowe krwawienia z macicy, obfite krwawienia miesiączkowe, nieregularne plamienia między miesiączkami oraz krwawienia po menopauzie.

Histeroskopia służy również do wykrywania i usuwania nieprawidłowości strukturalnych macicy. Chirurgiczne usunięcie polipa nazywa się polipektomią histeroskopową. Chirurgiczne usunięcie mięśniaka nazywa się miomektomią histeroskopową.

Histeroskopię można również wykorzystać do diagnozowania przyczyn powtarzających się poronień lub problemów z płodnością. Zabieg wykonuje się podczas znieczulenia lub przy jednoczesnym użyciu środka uspakajającego. Chociaż istnieje wiele korzyści związanych z histeroskopią, nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Na przykład nie powinno się stosować histeroskopii, jeśli pacjentka jest w ciąży lub ma infekcję miednicy mniejszej.