Przejdź do treści

Ciąża ektopowa – objawy i leczenie

ciąża ektopowa
Fot Siam Pukkato/ 123RF

Rozpoznanie ciąży ektopowej jest niezwykle trudnym przeżyciem dla kobiety, jak i jej partnera. Tego rodzaju nieprawidłowość może pojawić się zarówno w przypadku zapłodnienia naturalnego, jak i w ciąży, do której doszło dzięki technikom wspomaganego rozrodu. Dane medyczne wskazują, że podczas zapłodnienia pozaustrojowego IVF, istnieje 1% ryzyka ciąży ektopowej. Jakie są objawy ciąży pozamacicznej i jak wygląda leczenie?

Zapisz się do newslettera

Czym jest ciąża ektopowa?

O ciąży ektopowej (czyli pozamacicznej) mówimy wówczas, gdy jajo płodowe ulega implantacji poza błoną śluzową macicy – zwykle w jajowodach, ale czasami także w szyjce macicy lub innym miejscu w okolicach jamy brzusznej. Zapłodniona komórka jajowa, która podróżuje zdecydowanie wolniej niż w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży, zanim dotrze do miejsca docelowego – macicy, zagnieżdża się np. we wspomnianym jajowodzie.

Ciąża ektopowa – objawy

Ciąża pozamaciczna wiąże się zwykle z objawami, które pojawiają się także podczas prawidłowego zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej – zatrzymaniem miesiączki, tkliwością piersi, wzrostem poziomu hormonu beta hCG we krwi. Ponadto może powodować skurcze lub ból brzucha, nieregularne krwawienie z pochwy, zawroty głowy, omdlenia, a także problem z jelitami lub pęcherzem – biegunkę, wymioty, ból podczas oddawania moczu.

Ciąża ektopowa – czynniki ryzyka

Każdy przypadek ciąży pozamacicznej jest inny, a czynniki ryzyka nie zawsze są możliwe do zidentyfikowania. Jednak do najczęstszych przyczyn ciąży pozamacicznej zaliczymy:

  • uszkodzone, zwężone lub niezdrożne jajowody,
  • endometriozę,
  • korzystanie z wkładki domacicznej,
  • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zawierających tylko progesteron,
  • zapalenie narządów miednicy mniejszej,
  • palenie papierosów,
  • historię niepłodności.

Diagnoza ciąży ektopowej

W niektórych przypadkach ciąża pozamaciczna może być trudna do zdiagnozowania. W celu sprawdzenia poziomu hormonów ciążowych należy wykonać badanie krwi. Niezbędne jest również przeprowadzenie badania ultrasonograficznego USG.

Leczenie ciąży ektopowej

W przypadku pojawienia się aktywnego krwawienia do jamy brzusznej, konieczne jest przeprowadzenie operacji. U niektórych kobiet ciążę pozamaciczną można leczyć lekami, które zahamują jej rozwój i umożliwią wchłonięcie powstałych tkanek do organizmu. Stosunkowo często lekarze stosują tzw. leczenie zachowawcze, polegające na kontrolowaniu stanu zdrowia pacjentki i sprawdzaniu, czy nieprawidłowa ciąża zakończyła się samoistnie.

Źródła: verywellfamilyreproductivefacts

Zobacz też: Ryzyko i powikłania po in vitro

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.