Przejdź do treści

Ciąża po in vitro – jak obliczyć tydzień ciąży?

ciąża po in vitro
fot. Fotolia – Pani w ciąży. Ciąża po in vitro

Czy po zapłodnieniu za pomocą in vitro, kobieta nie jest w stanie sama wyliczyć kiedy doszło do zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy? Ciąża po in vitro – zobacz, jak liczyć tygodnie ciąży.

Zapisz się do newslettera

W naturalnym poczęciu, tygodnie ciąży wyznaczane są na podstawie daty ostatniej miesiączki, czyli 1. dzień cyklu w tym przypadku jest również 1. tygodniem ciąży, mimo że zapłodnienie nastąpi dopiero za około 2 tygodnie. Tak samo jest w przypadku zapłodnienia in vitro i transferu zarodka do jamy macicy.

Jak obliczyć tydzień ciąży po in vitro?

Stymulacja hormonalna zazwyczaj czasowo oparta jest na naturalnym cyklu miesiączkowym kobiety, dlatego też transferu dokonuje się również mniej więcej w tym samym czasie, w którym nastąpiłyby normalnie dni płodne. Jest to zazwyczaj około 15-18 dnia cyklu. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak obliczyć tydzień ciąży po zapłodnieniu in vitro, to nie musisz się martwić. Zwykły kalendarz daty zapłodnienia wystarczy, bo one najczęściej opierają się  na obliczeniach od daty ostatniej miesiączki.

Ciąża po in vitro – jak obliczyć tydzień, jeśli cykl był zaburzony?

Czasem zdarza się tak, że cykl miesiączkowy zostaje zaburzony, ponieważ w wyniku stymulacji hormonalnej, miesiączka się przesuwa. Jak w takiej sytuacji liczyć tydzień ciąży, skoro miesiączka była później, a nie w spodziewanym terminie? W takiej sytuacji lekarz zazwyczaj oblicza wiek ciąży na podstawie daty punkcji jajników. W takiej sytuacji za dzień owulacji, czyli dzień największej płodności uznaje się właśnie dzień pobierania komórek jajowych. Od tego dnia odlicza się 14 dni (bo tyle zazwyczaj trwa faza folikularna, czyli czas od rozpoczęcia cyklu do dnia owulacji) i wtedy uzyskuje się datę, która normalnie byłaby pierwszym dniem miesiączki, czyli 1 dniem cyklu, który zarówno byłby pierwszym dniem 1. tygodnia ciąży.

Autor: Agnieszka Mikołajczak

Zobacz też: Jak rozwija się zarodek?

Ciąża mnoga po transferze pojedynczego zarodka

Ciąża bliźniacza po transferze pojedynczego zarodka
Przy in vitro zalecay jest SET, czyli pojedynczy transfer zarodka – fot. Pixabay

Pojedynczy transfer zarodka to rekomendowana praktyka w programach zapłodnienia pozaustrojowego, mająca na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia ciąży mnogiej. Okazuje się jednak, że podanie jednego zarodka wcale nie wyklucza powstania ciąży wielopłodowej. Dlaczego?

Zapisz się do newslettera

Badania w tym kierunku przeprowadził zespół naukowców pod kierunkiem dr Keiji Kuroda z Sugiyama Clinic Shinjuku i Juntendo University Faculty of Medicine w Japonii.

Według badań Japończyków prawdopodobieństwo uzyskania ciąży mnogiej po transferze pojedynczego zarodka (tzw. SET) wynosi 1,6 proc., z czego w 1,36 proc. przypadków ciąża ta występuje w wyniku podziału zygoty.

Powodem podziału może być wydłużenie w warunkach laboratoryjnych hodowli zarodkowej do stadium blastocysty i stosowanie procedury nacięcia osłonki przejrzystej zarodka bezpośrednio przed transferem.

Naukowcy zauważyli również, że zwiększona częstotliwość ciąż mnogich wiąże się z kriotransferem.

Zobacz też: Czy dzięki in vitro można zajść w ciążę z bliźniakami obu płci?

Ciąża mnoga po transferze pojedynczego zarodka

Zygota, czyli inaczej zapłodniona komórka jajowa, zawiera wszystkie informacje genetyczne dostarczone od obojga rodziców. Zygota zaczyna się dzielić na wiele innych komórek zwanych blastomerami, które ostatecznie tworzą zarodek.

Czasem zygota może się podzielić (zazwyczaj na dwa, rzadziej na trzy i więcej części). Z tych komórek rozwiną się następnie zarodki, z których powstaną bliźnięta (lub trojaczki, czworaczki, itd.) jednojajowe.

W swoim badaniu japońscy naukowcy przestudiowali 937848 cykli SET przeprowadzonych w latach 2007-2014. Po transferze pojedynczego zarodka (świeżego lub mrożonego) odnotowano blisko 27700 ciąż.

W 4310 przypadkach były to ciąże bliźniacze (1,56 proc. ciąż) oraz 109 ciąż trojaczych (0,04 proc. ciąż). Częstotliwość wystąpienia podziału zygoty wynosiła zatem 1,36 proc. Eksperci odkryli też, że transfer mrożonego zarodka zwiększał szanse na uzyskanie ciąży wielopłodowej aż o 34 proc.

Wyniki badania ukazały się w 2018 roku na łamach magazynu „Human Reprduction”.

Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.eurekalert.org, nOvum

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.