Przejdź do treści

Ciąża po in vitro vs ciąża po zapłodnieniu naturalnym

Ciąża po in vitro vs ciąża po zapłodnieniu naturalnym
fot. pixabay.com

Problem z zajściem w ciążę, o którym mówimy po bezowocnych 12 miesiącach starań, dotyczy około 15% par. Część z nich, decyduje się na skorzystanie z pomocy technik wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Zastanówmy się, czy ciąża po in vitro różni się od tej całkowicie naturalnej?

Zapisz się do newslettera

Początek ciąży po in vitro vs po naturalnym zapłodnieniu

Zasadnicza różnica tkwi przede wszystkim w przygotowaniu do ciąży, jak i w samym zapłodnieniu. Kobieta, która rozpoczyna naturalne starania, zmienia dietę, rezygnuje z używek, zaczyna przyjmować kwas foliowy. W przypadku in vitro, dodatkowo zostaje ona poddana specjalnej, odpowiednio przygotowanej procedurze.

Jak obliczamy wiek ciąży? W przypadku naturalnego zapłodnienia, za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. W odniesieniu do in vitro, jej początek jest liczony od dnia transferu. Z kolei termin porodu wyznacza się na podstawie daty zapłodnienia, który po zapłodnieniu pozaustrojowym jest dobrze znany. Jeśli chodzi o naturalne poczęcie, możemy tylko przypuszczać, w którym dniu miało ono miejsce.

Zobacz też: Mity na temat in vitro

Prowadzenie ciąży

Prowadzenie ciąży naturalnej i uzyskanej z in vitro niczym się nie różni – pacjentki mogą zapisać się do dowolnego, wybranego przez siebie lekarza. Choć w przypadku ciąży uzyskanej z in vitro, warto skorzystać z pomocy i wsparcia kliniki leczenia niepłodności, z tego względu, że konieczne może okazać się podjęcie dodatkowych kroków – np. suplementacji progesteronu lub wykonania dodatkowych badań prenatalnych.

Zapłodnienie in vitro nie zwiększa ryzyka powikłań w ciąży. Ryzyko pojawia się w ciąży mnogiej – niezależnie od sposobu poczęcia.

Nie sposób pominąć kwestii psychicznych, na które należy zwrócić szczególną uwagę u kobiet po zapłodnieniu pozaustrojowym. Zdarza się, że kilkunastomiesięczne, a czasami nawet kilkuletnie starania o dziecko, doprowadzają do zaburzeń lękowych czy depresji, co może wiązać się z np. większą tendencją do izolacji czy silniej odczuwanym stresem (chociaż należy podkreślić, że tego typu problemy mogą być zupełnie niezależne od ewentualnych zmagań z niepłodnością).

Poród

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, sposób zakończenia ciąży po in vitro powinien być następujący:

  • w przypadku ciąży mnogiej, powinien zakończyć się cesarskim cięciem,
  • w przypadku ciąży pojedynczej – zgodnie z sytuacją położniczą, jednak z uwzględnieniem życzenia ciężarnej dotyczącego cięcia cesarskiego.

Zobacz też: Nieudana stymulacja do in vitro. Jakie mogą być przyczyny?

źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro. Przegląd Menopauzalny. 2004;3(6):8-12. [dostęp: 04.05.2020] link

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.