Przejdź do treści

Na czym polega dawstwo komórek?

Zarodek

Dawstwo komórek jajowych to program dla kobiet, który pomaga parom leczącym się z niepłodności, a także kobietom, które z różnych powodów nie są w stanie wykorzystać do starań o dziecko własnych komórek rozrodczych. To najprościej mówiąc oddawanie własnych komórek jajowych przez kobiety, by móc dzięki nim przeprowadzić in vitro u par niepłodnych.

Zapisz się do newslettera

Dawstwo komórek jajowych to szansa dla kobiet, które nie mogą wykorzystać do in vitro swoich komórek jajowych. Wśród wskazań do adopcji komórek są nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego, poronienia czy różne obciążenia genetyczne kobiety starającej się o dziecko.

Dawstwo komórek – co to jest i na czym polega?

Dawstwo komórek polega na oddaniu przez kobietę własnych komórek jajowych, by można je było wykorzystać m.in. w procedurze in vitro u kobiety, która nie ma własnych jajeczek, ma ich zbyt mało lub gdy są niezdolne do zapłodnienia ze względów genetycznych. By oddać swoje jajeczka do banku komórek jajowych, kobieta musi przejść rekrutację do programu i się zakwalifikować do dawstwa komórek. Do etapów kwalifikacji należą:

– ankieta medyczna na temat stanu zdrowia dawczyni

– badania hormonalne sprawdzające płodność

– badania infekcyjne

– badania genetyczne

– konsultacje lekarskie m.in. z psychologiem

Po przejściu powyższych etapów i pozytywnej kwalifikacji, kobieta może zostać dawczynią komórek jajowych. Istnieje jednak ryzyko, że na etapie odczytów wyników badań okaże się, że nie jest zdolna oddać komórki jajowe, ponieważ jej rezerwa jajnikowa (ilość komórek jajowych w jajnikach, które kiedyś będą zdolne do zapłodnienia) jest zbyt niska. Nie podejmuje się wtedy współpracy, ponieważ niesie to ze sobą ryzyko, że dawczyni komórek jajowych w przyszłości nie będzie mogła zajść w ciążę.

By móc oddać swoje jajeczka do banku komórek jajowych, należy spełniać szereg warunków. Oprócz sprawdzenia wspomnianej wyżej rezerwy jajnikowej, kobieta, która chce zostać dawczynią, musi być w wieku 18-32 lata. Należy pamiętać również, że musi być zdrowa (wykluczone choroby genetyczne, neurologiczne i psychologiczne) i nie posiadać nałogów.

In vitro z komórkami dawczyni

Jeśli kobieta stara się o zapłodnienie in vitro z komórkami dawczyni, ponieważ z jakiegoś powodu nie można pobrać komórek od niej, program in vitro wygląda troszkę inaczej niż w standardowej procedurze. By móc skorzystać z dawstwa komórek, należy mieć maksymalnie 49 lat. Takie rozwiązanie niesie ze sobą kilka korzyści, ponieważ przy biorstwie komórek do in vitro istnieje gwarancja, że liczba i jakość zarodków będzie wysoka i że jest potwierdzona płodność dawczyni. Można więc założyć, że dzięki dawstwu komórek zwiększa się szansa na pozytywne zakończenie procedury in vitro i zagnieżdżenie zarodka bez większych problemów. By skorzystać z komórek dawczyni, trzeba mieć wskazania do adopcji komórek.

Autor: Agnieszka Mikołajczak

Biologiczny syn trzech osób przyszedł na świat w Grecji. Nowa metoda zapłodnienia pozaustrojowego

Biologiczny syn trzech osób przyszedł na świat w Grecji. Nowa metoda zapłodnienia pozaustrojowego
fot.Pixabay

Specjaliści w zakresie leczenia niepłodności z Grecji i Hiszpanii donoszą, że nowatorskie zapłodnienie IVF, w którym użyty został materiał genetyczny dwóch kobiet i mężczyzny, zakończyło się pełnym sukcesem – na świat przyszedł zdrowy chłopiec.

Zapisz się do newslettera

Kolejna odsłona leczenia niepłodności

Już dziś pojawiają się głosy, że zabieg zapłodnienia pozaustrojowego, w którym został wykorzystany materiał genetyczny trzech osób, zapisze się jako przełomowy w historii medycyny.

W zabiegu wykorzystany został materiał genetyczny z komórki jajowej pacjentki, nasienie jej partnera oraz komórka jajowa dawczyni.

Zobacz też: Czy dzieci poczęte dzięki in vitro częściej chorują na raka? Są badania

Choroby mitochondrialne

Mitochondria znajdują się  w niemal każdej komórce ciała i odpowiadają między innymi za przemiany energetyczne – metabolizm komórkowy. Nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów jest przyczyną wielu chorób, które mogą być przekazywane potomstwu. Choroby mitochondrialne związane są głównie z tkankami o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, czyli na układzie nerwowym oraz mięśniach szkieletowych. Choroby mitochondirialne przekazywane są z matki na potomstwo.

Połączenie DNA matki z DNA komórki jajowej dawczyni może uchronić potomstwo od tych chorób. W środowisku naukowym spekuluje się, że mitochondrium odgrywa rolę w procesie zapłodnienia i wspiera zdrowy rozwój ciąży, jednak nie ma na to jeszcze  konkretnych dowodów naukowych.

mitochondrium

Grafika: BBC

2.9 kg, chłopiec

Pacjentka, która skorzystała z zapłodnienia IVF  nową metodą to 32-letnia Greczynka, która miała za sobą cztery nieudane próby klasycznego zapłodnienia in vitro.  

Zdrowy chłopiec, który został poczęty dzięki nowej metodzie zapłodnienia pozaustrojowego urodził się we wtorek ważąc 2,9 kg. On i jego mama czują się dobrze.

Zobacz też: 5 zalet adopcji zarodka

Nieetyczna metoda?

Pojawiają się głosy sprzeciwu wobec mieszania DNA trzech osób w celu utworzenia zdrowego zarodka. Odwołują się one do kwestii ingerencji w proces dziedziczenia – naturalnie poczęte dziecko ma dwoje biologicznych rodziców.

Otwarty zostaje także temat informacji o tożsamości dawczyni, której DNA ma dziecko. Sprawa, podobnie jak w przypadku dawstwa komórek, sprowadza się do pytania o to, czy prawo dziecka do informacji o własnym pochodzeniu przeważa nad prawem do prywatności dawczyni materiału genetycznego.

Duża ingerencja w materiał genetyczny, która mam miejsce w tej metodzie, budzi też obawy związane z przyszłością medycyny reprodukcyjnej. Mianowicie kombinowanie materiału genetycznego kilku osób może, zdaniem niektórych, otwierać furtkę do dalszej ingerencji w materiał genetyczny człowieka również w innym celu niż realizacja prawa do posiadania potomstwa. Konsekwencje takich działań nie są możliwe do przewidzenia.

Źródło: BBC

 

 

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.