Przejdź do treści

Na czym polega dawstwo komórek?

Zarodek

Dawstwo komórek jajowych to program dla kobiet, który pomaga parom leczącym się z niepłodności, a także kobietom, które z różnych powodów nie są w stanie wykorzystać do starań o dziecko własnych komórek rozrodczych. To najprościej mówiąc oddawanie własnych komórek jajowych przez kobiety, by móc dzięki nim przeprowadzić in vitro u par niepłodnych.

Zapisz się do newslettera

Dawstwo komórek jajowych to szansa dla kobiet, które nie mogą wykorzystać do in vitro swoich komórek jajowych. Wśród wskazań do adopcji komórek są nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego, poronienia czy różne obciążenia genetyczne kobiety starającej się o dziecko.

Dawstwo komórek – co to jest i na czym polega?

Dawstwo komórek polega na oddaniu przez kobietę własnych komórek jajowych, by można je było wykorzystać m.in. w procedurze in vitro u kobiety, która nie ma własnych jajeczek, ma ich zbyt mało lub gdy są niezdolne do zapłodnienia ze względów genetycznych. By oddać swoje jajeczka do banku komórek jajowych, kobieta musi przejść rekrutację do programu i się zakwalifikować do dawstwa komórek. Do etapów kwalifikacji należą:

– ankieta medyczna na temat stanu zdrowia dawczyni

– badania hormonalne sprawdzające płodność

– badania infekcyjne

– badania genetyczne

– konsultacje lekarskie m.in. z psychologiem

Po przejściu powyższych etapów i pozytywnej kwalifikacji, kobieta może zostać dawczynią komórek jajowych. Istnieje jednak ryzyko, że na etapie odczytów wyników badań okaże się, że nie jest zdolna oddać komórki jajowe, ponieważ jej rezerwa jajnikowa (ilość komórek jajowych w jajnikach, które kiedyś będą zdolne do zapłodnienia) jest zbyt niska. Nie podejmuje się wtedy współpracy, ponieważ niesie to ze sobą ryzyko, że dawczyni komórek jajowych w przyszłości nie będzie mogła zajść w ciążę.

By móc oddać swoje jajeczka do banku komórek jajowych, należy spełniać szereg warunków. Oprócz sprawdzenia wspomnianej wyżej rezerwy jajnikowej, kobieta, która chce zostać dawczynią, musi być w wieku 18-32 lata. Należy pamiętać również, że musi być zdrowa (wykluczone choroby genetyczne, neurologiczne i psychologiczne) i nie posiadać nałogów.

In vitro z komórkami dawczyni

Jeśli kobieta stara się o zapłodnienie in vitro z komórkami dawczyni, ponieważ z jakiegoś powodu nie można pobrać komórek od niej, program in vitro wygląda troszkę inaczej niż w standardowej procedurze. By móc skorzystać z dawstwa komórek, należy mieć maksymalnie 49 lat. Takie rozwiązanie niesie ze sobą kilka korzyści, ponieważ przy biorstwie komórek do in vitro istnieje gwarancja, że liczba i jakość zarodków będzie wysoka i że jest potwierdzona płodność dawczyni. Można więc założyć, że dzięki dawstwu komórek zwiększa się szansa na pozytywne zakończenie procedury in vitro i zagnieżdżenie zarodka bez większych problemów. By skorzystać z komórek dawczyni, trzeba mieć wskazania do adopcji komórek.

Autor: Agnieszka Mikołajczak