Krioprezerwacja oznacza przechowywanie zamrożonych zarodków z in vitro. Z tym pojęciem łączy się też kriotransfer, który wykorzystuje przechowywane zarodki do przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego. Dowiesz się, czym jest kriotransfer i jak się łączy z krioprezerwacją.
Kriotransfer, inaczej transfer zamrożonych zarodków do jamy macicy, jest jednym z etapów zapłodnienia in vitro. Różni się on jednak nieco od zwykłego zapłodnienia pozaustrojowego. Dodatkowym etapem jest zamrożenie zarodków, kiedy już zostaną uzyskane w warunkach laboratoryjnych. Zamrożone zarodki przechowuje się w ściśle określonych warunkach i nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach można je rozmrozić i przeprowadzić kriotransfer. Krioprezerwacja, czyli zamrożenie zarodków, polega na przechowywaniu ich w ciekłym azocie w temperaturze -195 stopni Celsjusza. Zabieg ten wykonuje się na zdrowych zarodkach.
Czym różnią się kriotransfer i zwykły transfer?
Z perspektywy pacjentki kriotransfer nie różni się prawie niczym od transferu niezamrożonych zarodków. Jedyną istotną różnicą jest to, że musi ona zrobić przed transferem badania, które normalnie wykonywałaby przed stymulacją hormonalną. Są to badania na obecność wirusów: HDS, HCV i HIV, a także oznaczenie WR (badanie krwi pozwalające wykryć przeciwciała bakterii wywołującej kiłę). Te badania należy wykonać jeszcze przed zamrożeniem zarodków. Prawidłowe wyniki to gwarancja, że zarodki bezpiecznie przejdą proces krioprezerwacji, a następnie będą w pełni gotowe do umieszczenia ich w jamie macicy.
Kiedy przeprowadza się kriotransfer?
Jeśli lekarz stwierdzi możliwość przeprowadzenia kriotransferu u pacjentki, musi ona zostać do tego zabiegu właściwie przygotowana. Nie musi przechodzić ponownie stymulacji hormonalnej, ale należy przygotować endometrium i obserwować cykl miesiączkowy, by wyznaczyć najlepszy termin na transfer rozmrożonego zarodka. To bardzo istotne czynności – zwiększają bowiem szanse na prawidłowe zagnieżdżenie zarodka i pozytywny przebieg ciąży.
Podczas przygotowania do kriotransferu kobieta przyjmuje leki: najpierw z estrogenami, a następnie gestagenami. Dzięki nim śluzówka macicy stanie się gotowa na przyjęcie zarodka. Kriotransfer może być przeprowadzany na naturalnym cyklu lub na cyklu bezowulacyjnym.
Przeczytaj także: Transfer zarodka: lepszy świeży czy mrożony?