Przejdź do treści

Co to jest zarodek?

Co to jest zarodek?
fot. Fotolia

Zarodek to inaczej embrion, czyli zalążek płodu, który po zapłodnieniu będzie się rozwijać w ciele kobiety przez 9 miesięcy. W procedurze in vitro zarodek uzyskiwany jest w warunkach laboratoryjnych poza organizmem kobiety.

Zapisz się do newslettera

Zarodek, czyli inaczej embrion, to zalążek we wczesnym etapie ciąży. Jest on efektem połączenia komórki jajowej i plemnika, czyli efektem zapłodnienia. W procedurze in vitro zarodek uzyskiwany jest poza organizmem kobiety, w warunkach laboratoryjnych.

Zależnie od tego, jaką techniką przeprowadzane jest zapłodnienie pozaustrojowe, są różne sposoby powstania zarodka. Zawsze jest to jednak połączenie komórki jajowej i plemnika, czyli początek ciąży. Kiedy zarodek zagnieździ się w jamie macicy, przekształci się w płód.

Zobacz także: Etapy rozwoju zarodka podczas in vitro

Co to jest zarodek i jak powstaje?

Zarodek to inaczej embrion, który jest efektem połączenia komórki jajowej i plemnika. Jego powstanie i pierwsze dni istnienia to okres zarodkowy, czyli dotarcie plemnika do cytoplazmy komórki jajowej, powstanie i podział zygoty. W in vitro zarodki uzyskiwane są w warunkach laboratoryjnych. To oznacza stworzenie ich w kilku etapach:

  1.  Pobranie komórek jajowych z jajników
  2. Pobranie nasienia od partnera lub dawcy
  3. Umieszczenie w sterylnych warunkach i oczekiwanie na samoistnie zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych. Jeśli jednak jakość nasienia jest zbyt niska, korzysta się z techniki ICSI lub IMSI, czyli wprowadzenia mechanicznego, za pomocą igły plemnika do cytoplazmy komórki jajowej.
  4. Umieszczenie zygoty w specjalnym inkubatorze, gdzie rozwija się zarodek.
  5. Umieszczenie zarodka w jamie macicy (po 3-5 dniach, gdy dokona podziału komórkowego), gdzie będzie mógł się zagnieździć.

Zarodki w procesie in vitro

W zapłodnieniu pozaustrojowym pobiera się zazwyczaj kilka komórek, by móc uzyskać kilka zarodków, co zwiększa szansę na powodzenie zapłodnienia. Transfer embrionu, czyli zarodka do macicy odbywa się kilka dni po zapłodnieniu komórki i uzyskaniu zygoty. Do tego wykorzystuje się tylko jeden zarodek z kilku pobranych z jajników (ewentualnie dwóch, co jest liczbą maksymalną).

Resztę zarodków można wykorzystać, jeśli poprzedni zarodek nie zagnieździ się w macicy, a zabieg zapłodnienia in vitro się nie powiedzie. Można również zarodki przechowywać, by wykorzystać je w późniejszym czasie. Takie przechowywanie zarodków do późniejszego zapłodnienia in vitro nazywa się krioprezerwacją, bo polega na zamrożeniu zarodków w niskich ujemnych temperaturach w ciekłym azocie.

Agnieszka Mikołajczak

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Od komórki do zarodka. Czyli kilka słów o moruli

morula- co to takiego
fot. Wikipedia - Ekem

Morula to inaczej zapłodniona komórka jajowa (zarodek), która jest zbudowana z 12-16 komórek zwanych blastomerami. Komórka jajowa osiąga stadium moruli po 3 lub 4 dniach od zapłodnienia, kiedy przebywa jeszcze w jajowodzie. Następnie dociera do jamy macicy i tam się zagnieżdża.

Zapisz się do newslettera

Morula powstaje w wyniku bruzdkowania całkowitego a przed rozpoczęciem blastulacji. Ka kształt bryłki przypominającej owoc morwy (morus alba) i to właśnie temu podobieństwu zawdzięcza swoją nazwę.

Odżywia się nagromadzonymi przez komórkę jajową substancjami odżywczymi oraz substancjami wydzielanymi przez jajowód. Z zewnątrz morulę otacza osłona przejrzysta. Średnica zarodka w tym okresie wynosi ok. 150 μm.

Zobacz także: Rozwój i transfer zarodka podczas in vitro – jak to wygląda krok po kroku? [WIDEO]

Podróż, którą napędzają hormony

Morula przemieszcza się z jajowodu do macicy, popychana przez ruchy perystaltyczne błony mięśniowej jajowodu w kierunku jego ujścia macicznego oraz rzęski nabłonka wyściełającego od wewnątrz jajowód. W tym procesie ważną rolę odgrywają estrogeny i progesteron.

Metody wspomaganego rozrodu uwzględniają mrożenie nadmiernej liczby uzyskanych w 4 dniu rozwoju morul. Do tego celu stosuje się witryfikację, czyli przemianę kinetyczną przejścia ze stanu ciekłego w stan szklisty.

Źródło: ciążowy.pl, Wikipedia

Tagi:

Anna Wencławska

dziennikarka, orientalistka