Przejdź do treści

Co wolno, a czego lepiej nie robić po transferze zarodka?

Po transferze zarodków, który jest jednym z ostatnich etapów in vitro, wiele par zastanawia się nad zmianą stylu życia. Partnerzy zadają sobie (i lekarzom) pytania m.in. o dietę, ćwiczenia, współżycie.

Zapisz się do newslettera

Czy można współżyć w okresie około transferowym?

Zacznijmy od kwestii nierozerwalnie związanej z rodzicielstwem, czyli seksu. Zasadniczo nie ma przeciwwskazań ku temu, by współżyć po transferze. Mało tego –  badania sugerują, że męskie nasienie może zwiększać szanse powodzenia wczesnej implementacji zarodka. U kobiet, które były aktywne seksualnie, dochodziło do mniejszej liczby wczesnych poronień (więcej na temat badań piszemy tutaj).

Ze współżyciem wiąże się jednak także pewne ryzyko. Czasami stosunek prowadzi do wystąpienia niepożądanych skurczów macicy lub infekcji dróg rodnych. Jeśli pacjentkę poddano symulacji jajników, współżyjąc może ona odczuwać dyskomfort wynikający z tego, iż są powiększone.

Sport i ćwiczenia

Bezpośrednio po transferze – czyli przez około tydzień lub dwa – zalecany jest spoczynkowy tryb życia. Podczas wysiłku fizycznego wzrasta temperatura ciała, to zaś może negatywnie oddziaływać na implementację zarodka. Ginekolodzy szczególnie przestrzegają przed chodzeniem na basen w tym okresie. Po kilkunastu dniach nie tylko można, ale i warto wykonywać pewne ćwiczenia. Pod jednym warunkiem: o ile nie są forsowne ani zbyt intensywne. Lepiej więc pójść na spacer niż biec, uprawiać ruch przede wszystkim po to, aby sprawiał przyjemność.

Zobacz też: Ciąża ektopowa – objawy i leczenie

Dieta

„Nie będę spożywała cukru ani piła kawy” – deklarują niektóre kobiety po transferze. Spokojnie, ani jedno, ani drugie, nie jest groźne, choć – jak zawsze – kluczowe pojęcie to umiar. Lody na deser czy pizza na obiad nie wpłyną na przebieg implementacji zarodka, podobnie jak filiżanka kawy rano i popołudniu. Rzecz w tym, aby generalnie odżywiać się zdrowo. Jak zawsze, zachęcamy do zrównoważonej diety, opartej na warzywach i owocach. Niewielkie odstępstwa od takiego jadłospisu nie są niczym karygodnym.

Alkohol

Podczas stymulacji nie ma przeciwwskazań, aby sięgnąć po kieliszek z winem, ale znów: najlepiej tylko jeden. Dla własnego dobra (i dobra dziecka) najroztropniej jest jednak stronić od alkoholu. Gdy transfer zarodka zakończy się powodzeniem, kobieta zachodzi w ciążę, a to stan, w którym bezwzględnie nie wolno pić. Przypominają o tym nawet etykiety na butelkach z alkoholem.

Inne kwestie

Niektóre osoby pytają specjalistów także o to, czy po transferze można chodzić np. na masaż lub akupunkturę. Można – nie mają związku z implementacją. Podobnie jak malowanie paznokci czy farbowanie włosów. Odradzamy za to „inwazyjne” metody ozdabiania ciała, czyli tatuaże i piercing, ponieważ mogą prowadzić do groźnych zakażeń.

Na podstawie: rmact.com / chcemybycrodzicami.pl

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.