Przejdź do treści

Czym jest oligospermia?

oligospermia
fot. 123rf.com

Szacuje się, że około 15% par starających się o dziecko ma trudności z zajściem w ciążę, a oligospermia to problem, który dotyka około 30% mężczyzn. Czym jest, jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie?

Zapisz się do newslettera

Czym jest oligospermia?

Oligospermia uznawana jest za jedną z częstszych przyczyn męskiej niepłodności. Według najnowszych ustaleń WHO, o zaburzeniu mówimy wówczas, gdy ilość plemników w 1 ml spermy wynosi mniej niż 15 milionów. Oligospermię diagnozuje się na podstawie ogólnego badania nasienia, a przed jego wykonaniem konieczna jest trzydniowa abstynencja seksualna. 

Jakie są jej przyczyny?

Zbyt mała ilość plemników w spermie może mieć różne przyczyny, choć pomimo wielu badań trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje omawianą dolegliwość. Najprawdopodobniej schorzenie to może wynikać m.in. z:

  • zaburzeń hormonalnych,
  • stanów zapalnych,
  • raka prostaty,
  • żylaków powrózka nasiennego,
  • wnętrostwa,
  • niedrożnych przewodów wyprowadzających nasienie,
  • przegrzewania jąder,
  • przyjmowania niektórych leków,
  • palenia papierosów,
  • stresującego trybu życia.

Bywa jednak, że jej przyczyny nie da się ustalić, w takim przypadku mówimy o oligospermii idiopatycznej – czyli o nieznanym podłożu.

Zobacz też: Inseminacja nasieniem dawcy dla samotnych. Jakie są możliwości?

Oligospermia – leczenie

Leczenie oligospermii w głównej mierze uzależnione jest od stojącej za nią przyczyny. W przypadku żylaków powrózka nasiennego czy wnętrostwa (umieszczenia jądra w niewłaściwym miejscu) konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Pozostałe przyczyny eliminowane są farmakologicznie – terapia hormonalna, witaminy i mikroelementy. W leczeniu oligospermii niezwykle ważne jest prowadzenie właściwego stylu życia – zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek.

Oligospermia a ciąża

Choć nieprawidłowa liczba plemników w ejakulacie jest powodem do niepokoju, to mimo wszystko omawiane schorzenie nie uniemożliwia zapłodnienia. W przypadku miesięcy bezowocnych starań i bezskutecznego leczenia, możliwe jest wykonanie zabiegu inseminacji domacicznej – wprowadzenie w okresie okołoowulacyjnym nasienia bezpośrednio do dróg rodnych kobiety za pomocą specjalnego cewnika, zwiększa szanse na zajście w ciążę.

Zobacz też: Wskazania do in vitro – mężczyzna [WIDEO]

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.