Przejdź do treści

Czym jest superowulacja?

superowulacja

Owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika, dla par starających się o dziecko jest jednym z ważniejszych momentów w miesiącu. Prawdopodobnie większość kobiet, mających problem z zajściem w ciążę, z kalendarzem w ręku odlicza dni do jajeczkowania. O ile o owulacji słyszała chyba większość osób, to pojęcie superowulacji nie jest już tak powszechne. Czym więc jest superowulacja i co należy o niej wiedzieć?

Zapisz się do newslettera

Czym jest superowulacja?

Powróćmy na chwilę do procesu owulacji, w którym w chwili pęknięcia pęcherzyka Graffa, uwalniana jest w większości przypadków jedna komórka jajowa. Dobę przed i dobę po owulacji kobieta jest najbardziej płodna i starania o dziecko właśnie w tym okresie z największym prawdopodobieństwem mogą zakończyć się sukcesem.

Pojęcie superowulacji stosowane jest do opisania indukowanej lekami produkcji wielu komórek jajowych. Nie mylmy jej z owulacją indukowaną, która ma na celu wyprodukowanie jednej lub dwóch komórek.

Kiedy i jak wywołujemy superowulację?

Superowulacja znalazła zastosowanie w technice wspomaganego rozrodu – in vitro, a czasami również w przypadku inseminacji. Jednak ze względu na ryzyko ciąży mnogiej, zwykle stosowana jest indukcja owulacji (mowa przede wszystkim o leczeniu IUI).

Do wywołania superowulacji wykorzystywane są gonadotropiny – specjalne leki stosowane w stymulacji zapłodnienia pozaustrojowego, powodujące wzrost komórek jajowych.

Należy mieć na uwadze, że jeśli jajeczkowanie nastąpi zbyt wcześnie, komórki jajowe zostaną utracone, a tym samym wykonanie in vitro w danym cyklu nie będzie możliwe. Dlatego też w niektórych przypadkach stosuje się leki zapobiegające przedwczesnej owulacji.

Superowulacja – ile komórek jajowych?

To, ile komórek jajowych uda się wyprodukować w danym cyklu, jest niezwykle istotne. W przypadku uzyskania zbyt wielu pęcherzyków np. 20, lekarz może zdecydować o anulowaniu cyklu. Wynika to z faktu, że ryzyko hiperstymulacji jajników jest zbyt wysokie. Sytuacja podobnie wygląda w drugą stronę – jeśli powstanie zbyt mało jaj, ginekolog również może odwołać zabieg. Pamiętajmy, nie w każdym pęcherzyku ukryta jest komórka jajowa. Wyprodukowanie od 8 do 15 pęcherzyków, uważane jest za najbardziej optymalne.

Skuteczność superowulacji

Wskaźniki skuteczności superowulacji uzależnione są od rodzaju zastosowanego zapłodnienia (in vitro, inseminacja), jak i od diagnozy oraz wieku kobiety. W przypadku pań powyżej 40. roku życia i tych z rozpoznaną pierwotną niewydolnością jajników, omawiana metoda może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

Źródło: verywellfamily.com

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.