Przejdź do treści

Czynnik V Leiden. Dlaczego warto wykonać to badanie?

czynnik V Leiden
fot. Pixabay

Według statystyk nawet co 10 osoba w Polsce może być nosicielem mutacji czynnika V Leiden. To szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Dlaczego?

Zapisz się do newslettera

Czynnik V Leiden to zmutowany ludzki czynnik V układu krzepnięcia. Mutacja ta zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy, udaru mózgu, czy zawału serca.

Dodatkowo mutacja czynnika V Leiden jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. W wyniku zwiększonej aktywności czynników krzepnięcia, krew ciężarnej jest bardziej lepka, łatwiej tworzą się również skrzepy.

Mutacja genu dodatkowo potęguje krzepnięcie krwi. To z kolei utrudnia zagnieżdżenie się zarodka i często powoduje przedwczesne oddzielenie się łożyska i poronienia. Jest też najczęstszą przyczyną dziedziczenia trombofilii, czyli zespołu chorobowego charakteryzującego się zwiększoną skłonnością do tworzenia zakrzepów.

Zobacz także: Poronienie i geny: co mają ze sobą wspólnego?

Czynnik V Leiden – wskazania do badania

Jest kilka czynników, które są wskazaniem do przeprowadzenia badania mutacji V Leiden. Wśród nich wymienia się:

  • poronienia
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej
  • wewnątrzmaciczne ograniczenia wzrastania lub obumarcie płodu
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
  • występowanie zakrzepicy lub mutacji Leiden w rodzinie
  • występowanie zatorowości płucnej

Zobacz także: Badania przed in vitro. Zobacz, które koniecznie musisz wykonać

Czynnik V Leiden – jak wygląda badanie?

Mutację V Leiden można wykryć za pomocą badań genetycznych.

W większości przypadków próbkę do badania można pobrać samodzielnie. Potrzebny  jest wymaz z policzka – jego pobranie jest proste, szybkie i bezbolesne. Materiał jest następnie badany w laboratorium. Kosz takiego badania to ok. 200 zł.

Dzięki badaniu i szybkiemu wykryciu ewentualnej mutacji, kobieta ma o wiele większe szanse na donoszenie ciąży. W przypadku trombofilii wrodzonej stosuje się leki przeciwzakrzepowe. 

Źródło: labtestonline.pl, testdna.pl, Poradnik Zdrowie

 

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.