Przejdź do treści

Dofinansowanie do profilaktyki kobiecych nowotworów złośliwych. Lubuskie ogłosi konkurs

Dofinansowanie do profilaktyki kobiecych nowotworów złośliwych. Lubuskie ogłosi konkurs
fot.Pixabay

Zarząd Województwa Lubuskiego ogłosił konkurs dla jednostek samorządów, przedsiębiorstw i instytucji. Mogą ubiegać się o dofinansowanie profilaktyki nowotworów złośliwych szyjki macicy i piersi, w tym działań, które zwiększają świadomość i zachęcają do wykonywania badań. 

Zapisz się do newslettera

Środki Unijne

Dofinansowanie odbędzie się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020 Europejskiego Funduszu Społecznego. Działania te są zgodne z  „Populacyjnym programem wczesnego wykrywania raka piersi w ramach przedmiotowego konkursu projekt obejmuje kobiety w wieku od 50 do 69 lat”.

Nabór wniosków odbędzie się w dniach 6-13 grudnia 2019 roku. Do podziału między różne podjednostki administracyjne jest  2 352 941,18 zł.

Beneficjenci programu muszą zapewnić wkład własny w wysokości 5 proc. docelowej kwoty. 

Kolejny konkurs w tym roku

W tym roku w Lubuskiem odbył się już nabór wniosków na zadania związane z profilaktyką nowotworów.  Poprzedni konkurs dotyczył wykrywania i zapobiegania nowotworom jelita grubego, szyjki macicy i piersi. Wówczas kwota do rozdysponowania wynosiła 5,8 mln zł. 

Zobacz też: Kardiomiopatia okołoporodowa. Niebezpieczna choroba, która może wystąpić po leczeniu niepłodności

Kto może się ubiegać o dofinansowanie?

  • jednostki samorządu terytorialnego
  • związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
  • jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną
  • organizacje pozarządowe
  • przedsiębiorstwa i ich związki i stowarzyszenia 
  • podmioty ekonomii społecznej
  •  instytucje lub podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia (w tym podmioty lecznicze)

Grupę docelową w projekcie stanowią: osoby w wieku aktywności zawodowej, będące w grupie podwyższonego ryzyka. Minimum 30 proc. uczestniczek projektu (spośród wszystkich uczestniczek zakwalifikowanych do projektu ze względu na profilaktykę raka piersi/raka szyjki macicy) pracuje, uczy się lub mieszka na obszarze gminy/gmin wskazanych jako tzw. „biała plama” w zakresie profilaktyki antynowotworowej raka piersi/raka szyjki macicy. Programem profilaktyki raka szyjki macicy w ramach konkursu objęte będą kobiety w wieku od 25 do 59 lat – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Zobacz też: Ekspert Episkopatu krajowym konsultantem ds. genetyki klinicznej

 

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Jakość komórki jajowej kobiety zależy od ważnego koenzymu metabolicznego – najnowsze badania

jakość komórek jajowych NAD+
fot. 123rf.com

Płodność kobiety zależy od szeregu czynników – m.in. prawidłowej masy ciała, sposobu odżywiania, stylu życia, czy aktywności fizycznej. Jak się jednak okazuje, na jakość komórki jajowej ma również wpływ koenzym metaboliczny NAD+. Co warto o nim wiedzieć?

Zapisz się do newslettera

Czym jest NAD+?

To dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy, a plus pojawiający się w nazwie oznacza formę utlenioną. Na ilość NAD+ w organizmie wpływa przede wszystkim wiek – im jesteśmy starsi, tym jest go mniej. W jaki sposób koenzym ten wpływa na płodność kobiety?

NAD+ a jakość komórek jajowych

Według badań przeprowadzonych na University of Queensland, zwiększenie poziomu wspomnianego dinukleotydu, znajdującego się we wszystkich ludzkich komórkach, może poprawić płodność kobiety, a tym samym sprawić, że komórki jajowe pobierane do in vitro będą lepszej jakości. Reasumując, jakość komórek jajowych jest zależna jest od koenzymu metabolicznego NAD+.

„NAD+ jest kluczowym koenzymem występującym w każdej komórce twojego ciała i biorącym udział w setkach procesów metabolicznych, ale jego poziom spada wraz z wiekiem. Jakość komórek jajowych spada stosunkowo wcześnie, od 30 roku życia, co sprawia, że ​​zajście w ciążę jest coraz trudniejsze. Jeśli utrzymamy stały poziom NAD+, możemy zwiększyć szanse kobiety na zajście w ciążę zarówno w sposób naturalny, jak i poprzez zapłodnienie in vitro” – powiedział profesor Hayden Homer, Centrum Badań Klinicznych UQ, którego słowa cytuje News Medical

Niepłodność – choroba cywilizacyjna

Niepłodność, z którą zmaga się coraz więcej par na całym świecie, przez Światową Organizację Zdrowia WHO została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Kobiety niemogące zajść w ciążę często muszą uciekać się do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, dzięki któremu być może będą mogły cieszyć się wymarzonym macierzyństwem. Za jedną z przyczyn niepłodności uważa się niedrożne jajowody, o czym można przeczytać TUTAJ.

Około czterech proc. wszystkich dzieci urodzonych w Australii zostało poczęte właśnie dzięki wspomnianej metodzie. Co ciekawe, wskaźnik powodzenia in vitro spada z 35 proc. u pacjentek poniżej 30 roku życia do zaledwie 8 proc. u kobiet powyżej 40 roku życia.

„Dzięki postępowi technologicznemu badanie to przybliży nas do możliwości wybrania najlepszych jaj do zapłodnienia in vitro oraz do poprawy jakości jaj” – powiedział profesor Homer.

Źródło: news-medical

Zobacz też: Niska jakość komórek jajowych po stymulacji do in vitro. Z czego wynika i jak ją poprawić?

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.