Przejdź do treści

Czy dzięki in vitro można zajść w ciążę z bliźniakami obu płci?

Bliźniaki obu płci a in vitro

Staracie się o dziecko? A czemu nie mieć od razu dwójki; najlepiej chłopca i dziewczynki? Czy in vitro pozwala spełnić to marzenie? To pytanie od Agnieszki. Odpowiedzi udzieliła dr n. med. Joanna Krzemieniewska, ginekolog-położnik z kliniki Leczenia Niepłodności Invicta we Wrocławiu.

Zapisz się do newslettera

Szacuje się, że w Polsce na około 80 ciąż przypada jedna ciąża bliźniacza. Przy zapłodnieniu naturalnym szanse na taką ciąże wynoszą ok. 1-2%.  Choć dla wielu par to podwójne szczęście, warto pamiętać, że z medycznego punktu widzenia jest to również podwójne obciążenie organizmu przyszłej matki. 

Ciąża bliźniacza – radość a ryzyko

Ciąża bliźniacza niesie ze sobą zdecydowanie wyższe niż pojedyncza ryzyko powikłań np. wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia, niewydolności łożyska, poronienia czy przedwczesnego porodu. Również odsetek problemów związanych z rozwojem płodów jest wyższy w przypadku ciąż mnogich – uważa dr n. med. Joanna Krzemieniewska, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA we Wrocławiu.

W przypadku procedur zapłodnienia pozaustrojowego ciąże bliźniacze mogą zdarzać się nieco częściej. Zgodnie z polskim prawem ryzyko jest jednak ograniczane poprzez zalecenia dotyczące liczby zarodków podawanych do macicy. 

In vitro – jeden zarodek, czy dwa?

Zazwyczaj, w przypadku dobrej jakości komórek rozrodczych i prawidłowego przebiegu ich podziałów, preferuje się transfer pojedynczego zarodka – przypomina dr Krzemieniewska. – Szansa na uzyskanie ciąży bliźniaczej wynosi wówczas ok. 1%-2% i jest związana z możliwością narodzin dzieci tej samej płci (tzw. bliźnięta jednojajowe). Za każdym razem decyzja o liczbie podawanych zarodków podejmowana jest z lekarzem, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa i sytuacji medycznej. 

Czytaj też:

In vitro a ciąża bliźniacza

Mogą istnieć wskazania do podania dwóch zarodków np. wiek kobiety powyżej 35 lat, czy wcześniejsze niepowodzenia leczenia metodą in vitro. Jeśli podjęta zostanie decyzja o podaniu dwóch zarodków, może dojść do ciąży bliźniaczej, w wyniku której na świat przyjdzie dwójka dzieci różnej płci.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce od listopada 2015 roku ustawą o leczeniu niepłodności oraz funkcjonowaniu ośrodków wspomaganego rozrodu, nie ma jednak możliwości wyboru płci zarodka (za wyjątkiem sytuacji, gdy pozwala to uniknąć ryzyka chorób genetycznych sprzężonych z płcią). 

Podsumowując, w wyniku zapłonienia in vitro istnieje możliwość zajścia w ciążę z bliźniakami obu płci. Może, choć nie musi, się tak zdarzyć przy transferowaniu do macicy dwóch zarodków. Po zabiegu z zastosowaniem dwóch zarodków, na świat przyjść mogą zarówno dzieci tej samej, jak i różnej płci. Zazwyczaj nie można tego wcześniej przewidzieć czy zaplanować. Obecnie, z uwagi na to, że ciąża mnoga jest ciążą podwyższonego ryzyka, w programach zapłodnienia pozaustrojowego preferuje się podawanie jednego zarodka.  

Konsultacja: dr n. med. Joanna Krzemieniewska, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA we Wrocławiu

Ciekawostka: Wybór płci dziecka możliwy jest w kilku klinikach m.in w  w USA i Rosji. Do USA na ten zabieg przyjeżdżają również pary, które nie mają problemów z płodnością a zależy im na potomku płci męskiej ( gdyż pochodzą z kraju, gdzie można mieć jednego potomka i to najlepiej płci męskiej np. Chiny)

Każdego roku do klinik leczenia niepłodności The Fertility Institutes w USA przyjeżdża około 200 kobiet z krajów, gdzie wybór płci dziecka przy metodzie in vitro jest zabroniony. Wątpliwości wobez tego działania mają bioetycy, z punktu widzenia których nie daje się zaakceptować faktu selekcjonowania ludzi jeszcze przed ich narodzeniem.

POLECAMY: Zarodek mrożony czy świeży do transferu – co wybrać?

Aneta Grinberg - Iwańska

dziennikarka, redaktor