Przejdź do treści

Etapy rozwoju zarodka podczas in vitro

etapy rozwoju zarodka
fot. Fotolia

Zarodek to efekt połączenia komórki jajowej i plemnika, czyli inaczej embrion, zalążek płodu, który po zagnieżdżeniu się w jamie macicy będzie się rozwijał w miarę trwania kobiecej ciąży. Zobacz, jak rozwija się zarodek i kiedy staje się płodem.

Zapisz się do newslettera

Zarodek po połączeniu komórki jajowej i plemnika w procedurze in vitro – zarówno w zapłodnieniu samoistnym, jak i w ICSI i IMSI, jeszcze przez kilka dni znajduje się w warunkach laboratoryjnych. Jest to zazwyczaj 3-5 dni, podczas których  połączona komórka jajowa z plemnikiem, czyli zygota, zaczyna się dzielić, co rozpoczyna okres zarodkowy.

Etapy rozwoju zarodka podczas procedury zapłodnienia in vitro

Kiedy już dojdzie do zapłodnienia pozaustrojowego w warunkach laboratoryjnych, czyli połączenia komórki jajowej i plemnika, dzięki czemu uzyskany zostanie zarodek, nie przenosi się go od razu do organizmu kobiety.

W ciągu najbliższych 3-5 dni od momentu zapłodnienia, umieszcza się zarodek w specjalnym inkubatorze znajdującym się w laboratorium. Jest to etap, dzięki któremu zarodek wzmacnia się. W tym czasie następuje podział komórkowy, czyli zygota, uzyskana podczas zapłodnienia, dzieli się, by stać się zalążkiem ludzkiego płodu. Po około 5 dniach od zapłodnienia, umieszcza się zarodek w jamie macicy kobiety, ten etap w procedurze in vitro nazywany jest transferem zarodków do jamy macicy.

Czytaj także: Transfer zarodka- lepszy świeży, czy mrożony?

Etapy rozwoju zarodka po transferze do macicy

Po wprowadzeniu jednego lub dwóch zarodków do jamy macicy trzeba poczekać kilka dni, by zarodek mógł się zagnieździć. Pacjentka w tym czasie zazwyczaj przyjmuje leki hormonalne, które zwiększają szansę na zagnieżdżenie zarodka i powodzenie procedury in vitro.

Po około 12-15 dniach można sprawdzić, czy zarodek z powodzeniem się zagnieździł i dalszy przebieg ciąży jest taki sam, jak w przypadku naturalnego zapłodnienia. W tym czasie około 2 tygodni zarodek wciąż się dzieli i zaczyna nabierać kształtów.

W 4-5 tygodniu od powstania zarodka, ma on już ok. 4 mm, łączy się z łożyskiem za pomocą pępowiny, zaczyna się rozwój jego szkieletu, mięśni i nerwów, a także zaczyna mieć zalążki oczy, kończyn, narządów wewnętrznych. W kolejnych tygodniach następuje dalszy rozwój i wzrost, a stadium płodu następuje ok. 11 tygodnia ciąży, to moment, kiedy zaczyna mieć cechy morfologiczne gatunku ludzkiego i przestaje mieć cechy wspólne z zarodkami innych gatunków.

Autor: Agnieszka Mikołajczak

POLECAMY: Na czym polega dawstwo komórek

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.