Przejdź do treści

Fertile Chip – labirynt dla plemników. Czy zwiększa szanse na zapłodnienie?

Fertile Chip - labirynt dla plemników. Czy zwiększa szanse na zapłodnienie?
fot. pixabay.com

Fertile Chip to innowacyjna metoda selekcji plemników stosowana w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. Dzięki odtwarzaniu warunków panujących w drogach rodnych kobiety, zwiększa szansę na uzyskanie prawidłowych zarodków. Na czym dokładnie polega ta metoda i w jakich przypadkach jest stosowana?

Zapisz się do newslettera

W zapłodnieniu in vitro jednym z wyzwań, przed którymi staje embriolog, jest izolacja plemników o odpowiednym stopniu ruchliwości. W zależności od cech parametrów nasienia, laboratorium embriologii musi podjąć decyzję dotyczącą metody jego przygotowania.

Zobacz też: Brak plemników w nasieniu i co dalej?

Standardowe techniki selekcji nasienia

Istnieją obecnie dwie standardowe techniki oddzielania najbardziej ruchliwych, prawidłowych plemników. Obie wykorzystują naturalne właściwości i postępowy ruch plemników. Są to:

• technika „swim-up” („płynięcia w górę”),

• SGG – metoda stopniowego gradientu gęstości.

W ostatnich latach prowadzono szereg badań mających na celu opracowanie nowej metody selekcji, która nie będzie wiązała się z uszkodzeniami mechanicznymi plemników oraz stresem oksydacyjnym.

Badania wykazały, że taką metodą może być technika mikroprzepływowa. Metoda ta – z pogranicza biologii, fizyki, nanotechnologii i inżynierii – pozwala na odwzorowanie zachowania plemników podczas naturalnej wędrówki przez żeński układ rozrodczy.

Zobacz też: Jak wygląda badanie nasienia?

Jak działa Fertile Chip?

„Droga, którą plemniki pokonują w żeńskim układzie rozrodczym, dla nieprawidłowych plemników jest prawie nie do przebycia. Naukowcy opracowujący metodę Fertile Chip starali się odtworzyć podobne warunki, by uzyskać plemniki najbardziej prawidłowe zarówno pod względem strukturalnym, jak i funkcjonalnym. Dzięki temu Fertile Chip zwiększa szansę na uzyskanie prawidłowego zarodka pod kątem genetycznym, a zarazem wykazującego wyższą zdolność rozwojową i implantacyjną” – mówi dr Ricardo Faundez, Dyrektor Embriologii Klinik Leczenia Niepłodności InviMed.

Urządzenie Fertile Chip (Microfluidic Sperm Sorting Chip) to przezroczysta płytka przeszyta siecią mikrokanałów zbudowanych w oparciu o zasady hydrodynamiczne (mikroprzepływy), które kierują interakcjami pomiędzy plemnikiem a otaczającą go strukturą mikrokanału.

Fertile Chip wykorzystuje pole trójwymiarowych mikrosłupków, które tworzą tor przeszkód dla płynących plemników. Rozmieszczenie słupków zapewnia warunki, w których to najlepsze i najzdrowsze plemniki docierają do wyjścia jako pierwsze, co może zwiększać możliwości powodzenia zabiegu in vitro.

Wskazania

Zastosowanie Fertile Chip jest szczególnie zalecane parom, u których przyczyna niepłodności związana jest z czynnikiem męskim. Producent poleca tę metodę dla pacjentów wykazujących problem czynnika męskiego od umiarkowanego do średnio ciężkiego, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z:

  • oligozoospermią (obniżona koncentracja plemników),
  • asthenozoospermią (nieprawidłowa lub/i obniżona ruchliwość plemników),
  • teratozoospermią (nieprawidłowa budowa plemników).

Wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie Stanforda pokazały, że nasienie posortowane przy użyciu urządzenia mikroprzepływowego Fertile Chip ma nie tylko wyższą ruchliwość, ale także charakteryzuje się znacznie wyższym odsetkiem morfologicznie prawidłowych plemników o wysokiej integralności DNA.

 

Źródła: twojezdrowie.rmf24.pl / chcemybycrodzicami.pl / InviMed Newsletter 07/2019

Alina Windyga-Łapińska

Dziennikarka portalu In Vitro Online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Copywriterka medyczna.