
Fitoterapia i in vitro - jak zioła mogą wpłynąć na obszar płodności?
Bez względu na przyczynę niepłodności, oprócz leczenia podstawowego, zleconego przez lekarza, warto wspomagać swój organizm w sposób naturalny – zdrową dietą, odpowiednią ilością snu i regularną aktywnością fizyczną. Zioła, ze względu na swoje naturalne pochodzenie, wydają się być bezpiecznym sposobem wspomagania leczenia, jednak czy na pewno tak jest? Temat zgłębia Adrianna Barczyńska, dietetyczka z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Znanych jest wiele ziół stosowanych w celu poprawy płodności, jednak zawsze ich aplikowanie należy skonsultować z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach mogą zaburzać działanie leków. Zioła mogą mieć różny wpływ na organizm, dlatego ich podawanie musi być zawsze przemyślane.
Ponieważ procedura leczenia niepłodności metodą in vitro wiąże się z terapią hormonalną, nie zaleca się w tym czasie stosowania ziół mogących mieć wpływ na gospodarkę hormonalną. Stosowanie ziół należałoby przerwać przed rozpoczęciem procedury lub skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem prowadzącym.
Przed rozpoczęciem stymulacji hormonalnej można rozważyć stosowanie ziół, które będą miały działanie regulujące gospodarkę hormonalną, zmniejszające objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz mające wpływ na redukowanie stanu zapalnego w organizmie.
Zobacz też: Dieta i in vitro – jak zwiększyć swoje szanse na powodzenie?
Bezpieczne zioła
Ponieważ badań na temat ziołolecznictwa w kontekście niepłodnościowym nie ma prawie wcale, lub ich wyniki nie dają jednoznacznych rezultatów, poniżej znajdują się tylko te zioła, które są uznane za bezpieczne.
Niepokalanek (vitex angus castus)
Jego pozytywny wpływ na regulację cyklu miesiączkowego został potwierdzony w badaniach. Oddziałuje na zmniejszenie wydzielania prolaktyny przez przysadkę. Badania wskazują także, że wyciąg z niepokalanka hamuje wydzielanie FSH i pobudza wydzielanie LH, wpływając w ten sposób na stężenie estrogenów i progesteronu. Niepokalanek wycisza dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zaleca się go kobietom nie wymagającym leczenia hormonalnego. UWAGA! Niepokalanka nie należy łączyć z antykoncepcją hormonalną. Nie należy stosować niepokalanka w trakcie ciąży i karmienia piersią.
Dzięgiel chiński (dong quai)
Według producentów ma zastosowanie w przypadku nieregularnych miesiączek, łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz poprawia ukrwienie narządów płciowych. Dzięgiel chiński zalecany jest w przypadku endometriozy, w leczeniu bólów brzucha, zaparć oraz anemii (ze względu na zawartość witaminy B12 oraz kwasu foliowego). UWAGA! Nie należy łączyć go z preparatami przeciwzakrzepowymi ze względu na ryzyko wystąpienia krwawień. Nie powinien być stosowany w trakcie miesiączki. Nie należy go stosować w trakcie terapii hormonalnych, może zmniejszać skuteczność antykoncepcji hormonalnej.
Wiesiołek
Konkretnie olej z wiesiołka, może poprawiać ukrwienie oraz nawilżenie błon śluzowych i skóry. Z tego względu może być stosowany w przypadku suchości pochwy oraz dla poprawy jakości i zwiększenia ilości śluzu szyjkowego. Niestety, nie istnieją badania, które potwierdzają tę konkretną teorię. Najprawdopodobniej jest to wniosek wyciągnięty na podstawie potwierdzonego działania oleju z wiesiołka przy problemach z suchością skóry i egzemą.
Olej z wiesiołka zawiera kwas gamma linolenowy, który bierze udział w powstawaniu prostaglandyn przeciwzapalnych, może działać zatem wyciszająco na stany zapalne w organizmie. Mimo, że olej z wiesiołka nie wydaje się wpływać na stężenia hormonów, powinien być stosowany w umiarkowanych ilościach np. łyżeczka dziennie. UWAGA! Przeciwwskazaniem do stosowania jest padaczka. Ze względu na możliwe działanie rozrzedzające krew nie powinien być stosowany razem z lekami wpływającymi na krzepliwość krwi oraz przed zabiegami oraz operacjami.
Kalina śliwolistna i kalina koralowa
Ze względu na obecność kwasu salicylowego mogą łagodzić dolegliwości bólowe. Mają działanie przeciwskurczowe, uspokajające, przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne.
Tarczyca bajkalska
Ma potwierdzone naukowo silne właściwości antyoksydacyjne. Działa uspokajająco, ułatwia zasypianie. Ma również działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwalergiczne. Jej właściwości będą szczególnie ważne dla kobiet zmagających się z endometriozą.
Pokrzywa zwyczajna
Napar z liści dostarcza wielu minerałów i przeciwutleniaczy. Ma działanie oczyszczające, moczopędne, przeciwzapalne i antybakteryjne. Podobne właściwości ma napar z liści malin.
Zobacz też: Dieta przed/po transferze zarodka – co jeść, aby zwiększyć szansę na sukces?
