Przejdź do treści

Globulina SHBG – jaką pełni funkcję i co ma wspólnego z płodnością?

Globulina SHBG
Obniżony poziom globuliny występuje w przypadku niedoczynności tarczycy oraz przy zespole policystycznych jajników – fot. Canva

SHBG (z ang. sex hormone binding globulin) zwane także globuliną, to białko wiążące i transportujące hormony płciowe. Oznaczenie ilościowe SHBG w organizmie pomaga zdiagnozować zaburzenia hormonalne, które mogą mieć poważne konsekwencje związane z płodnością.

Zapisz się do newslettera

Globulina SHBG – czym jest?

SHBG to białko, którego synteza zachodzi głównie w wątrobie. U kobiet w mniejszym stopniu za jego produkcję odpowiada gruczoł piersiowy, endometrium i jajowody, u mężczyzn natomiast gruczoł krokowy. Globulina SHBG wiąże a następnie transportuje hormony płciowe  –  u kobiet np. estradiol, a u mężczyzn testosteron.

Zobacz też: Badanie testosteronu: na czym polega i jakie są jego normy?

Globulina SHBG – jaka jest jej rola?

Oznaczenie stężenia białka transportującego i wiążącego hormony płciowe jest niezwykle istotne w diagnostyce niepłodności. Nawet niewielkie zaburzenia SHBG w organizmie mogą skutkować zaburzeniami hormonalnymi. W większości przypadków lekarze zalecają oznaczenie poziomu SHBG wraz ze zbadaniem poziomu testosteronu.

Badanie stężenia SHBG wykonuje się w przypadku poniższych dolegliwości:

U kobiet:

  • zaburzenia miesiączkowania
  • nadmierne owłosienie
  • łysienie

U mężczyzn:

  • zaburzenia erekcji
  • problemy z potencją
  • zanik mięśni

Jak wygląda badanie SHBG?

Badanie SHBG, które niestety nie jest refundowane przez NFZ,  wykonywane jest w laboratorium analitycznym. Stężenie białka oznaczane jest na podstawie krwi pobranej z krwi żylnej. Pacjent przed badaniem nie musi być na czczo.

Zobacz też: Hormon LH – sprzymierzeniec ciąży. Poznaj jego rolę i normy

Globulina SHBG – norma

Należy pamiętać, że u dzieci, zarówno płci męskiej jak i żeńskiej, otrzymany wynik może przekroczyć górną granicę normy. Nie jest to jednak powód do niepokoju, bowiem po okresie dojrzewania wyniki w większości przypadków są już prawidłowe.

Wartości referencyjne stężenia globuliny SHBG:

u kobiet: 26- 110 nmol/l

u mężczyzn: 11,4 – 52,3 nmol/l

U kobiet, które wkroczyły w okres menopauzy, stężenie globuliny SHBG obniża się.

Wysoki poziom globuliny SHBG

Podwyższony poziom globuliny SHBG może wskazywać na nadczynność tarczycy lub marskość wątroby. Podwyższony poziom SHBG obserwuje się u kobiet będących w ciąży, u osób z anoreksją lub w przypadku długotrwałego stresu.

Niska produkcja hormonów, stosowanie antykoncepcji, przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych – to także może mieć wpływ na podwyższony poziom SHBG. 

Niski poziom globuliny SHBG

Obniżony poziom globuliny występuje w przypadku niedoczynności tarczycy oraz przy zespole policystycznych jajników. Zbyt niski poziom utrzymuje się u osób chorych na akromegalię, w przypadku hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia u kobiet), u osób otyłych, a także u kobiet po menopauzie.

źródło: Chcemy Być Rodzicami, ALAB, medme.pl

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.