Przejdź do treści

Gonadotropiny – jakie mogą być ich skutki uboczne?

GONADOTROPINY

Gonadotropiny są hormonami podawanymi m.in. w trakcie stymulacji w procesie leczenia in vitro. Są lekami zawierającymi w sobie FSH, czasami także LH (lub inne podobne w działaniu substancje) bądź ich kombinacje, np. w połączeniu z hormonem hCG. W jakich przypadkach wskazana jest ich aplikacja i z jakimi działaniami niepożądanymi może się wiązać?

Zapisz się do newslettera

Gonadotropiny – jak i kiedy znajdują zastosowanie?

Gonadotropiny podaje się zwykle poprzez wstrzyknięcie (domięśniowo lub podskórnie; zdarza się także podawanie opisywanych tu leków w formie sprayu do nosa). Odpowiednie dawki ustalane są indywidualnie z lekarzem, podobnie jak konkretne terminy podawania leków. Co więcej, kuracja ta wymaga stałego monitoringu pacjentki. Stąd też należy pamiętać o nie przyjmowaniu hormonów na własną rękę, tj. niezgodnie z zaleceniami specjalisty.

W trakcie procesu in vitro gonadotropiny podaje się w celu stymulacji pęcherzyków jajnikowych, czego skutkiem ma być pobranie kilku komórek jajowych. Hormony te mogą być podawane wspólnie z innymi lekami (np. zapobiegającymi przedwczesnej owulacji) bądź samodzielne. Wskazania do nich mogą wystąpić:

 • w trakcie stymulacji owulacji (jako metody wsparcia płodności samej w sobie)
 • w trakcie leczenie metodą IUI
 • w trakcie leczenia metodą in vitro
 • w ramach dawstwa jajeczek
 • w związku z zamrażaniem jajeczek

Zobacz też: Antagoniści GnRH – czym są te leki i kiedy się je stosuje?

Gonadotropiny – skutki uboczne

Pierwszym aspektem, na który warto w tym kontekście zwrócić uwagę, jest fakt, że leki te podaje się w formie wspomnianych już zastrzyków. Łatwo z tego wnioskować, że ich aplikacja może wiązać się z miejscowymi zmianami pod postacią zasinień, obrzęków czy zaczerwienienia. Warto dopytać lekarza, w jakich dokładnie miejscach mogą być robione owe zastrzyki, a w zasadzie, na jak dużym obszarze ciała – zmienianie miejsc wkłucia pomoże zredukować nieprzyjemne symptomy.

Inna możliwe skutki uboczne przyjmowania gonadotropin to:

 • bóle i zawroty głowy
 • poczucie opuchnięcia
 • zmęczenie i generalne osłabienie samopoczucia
 • nudności
 • zwiększona ogólna wrażliwość na ból
 • wahania nastrojów
 • trądzik
 • tkliwość piersi
 • wzrost masy ciała
 • nieprawidłowe krwawienia lub plamienia

Podawanie gonadotropin a OHSS

Co istotne, u niektórych pacjentek (kilku procent) może wystąpić zespół hiperstymulacji (OHSS). W jego przebiegu obserwuje się m.in. obrzęk brzucha, powiększenie jajników, pojawiają się nudności, wymioty i inne objawy. Często jest to łagodna postać, mogąca minąć samoistnie, lecz mimo wszystko należy mieć na uwadze powagę sytuacji, bowiem ciężka forma OHSS może zagrażać wręcz życiu pacjentki. Jeśli zatem występują niepokojące symptomy, natychmiast należy zgłosić je lekarzowi. Co ciekawe, wskazuje się, że większe ryzyko rozwoju OHSS obserwuje się u pacjentek z zespołem policystycznych jajników (PCOS).

* Wskazane wyżej informacje – zarówno dotyczące zastosowania gonadotropin, jak i ich ewentualnych skutków ubocznych – nie wyczerpują tematu i nie zastępują rozmowy ze specjalistą. Przebieg leczenia oraz stosowaną w tym czasie farmakoterapię należy przede wszystkim szczegółowo omówić z lekarzem.

Zobacz też: Hiperstymulacja przy in vitro – jakie daje objawy?

Źródła: verywellfamily / klinikainvicta.pl

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal "Chcemy Być Rodzicami", absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW.

Ryzyko porażenia mózgowego u dzieci poczętych dzięki in vitro spadło o ponad 50% w ciągu ostatnich 20 lat

porażenie mózgowe a in vitro
Fot famveldman/ 123RF

Zapłodnienie in vitro dla wielu par jest jedyną szansą na posiadanie upragnionego potomstwa. Przed rozpoczęciem leczenia, zgodnie z zaleceniami lekarskimi, partnerzy muszą wykonać szereg badań. Niestety, dzieci poczęte metodą zapłodnienia pozaustrojowego są bardziej narażone na ryzyko porażenia mózgowego. Jednak co ciekawe, naukowcy ustalili, że ryzyko to spadło o ponad 50% w ciągu ostatnich 20 lat. Dowiedzmy się zatem więcej.

Zapisz się do newslettera

Przeprowadzone badania

Piętnaście lat temu przeprowadzono w Danii badanie, które wykazało znacznie zwiększone ryzyko porażenia mózgowego u niemowląt urodzonych dzięki technice wspomaganego rozrodu in vitro.

Ostatnimi czasy w Danii, Finlandii i Szwecji przeprowadzono kolejne badanie populacyjne, które tym razem wykazało, że ryzyko porażenia mózgowego u dzieci poczętych dzięki in vitro spadło o ponad 50% w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Badaniami objęto trzy narodowe kohorty urodzeniowe IVF – pierwsza populacja to dzieci urodzone w Danii w latach 1990–2010, druga obejmowała dzieci z Finlandii urodzone w latach 1990–2010, z kolei trzecia to dzieci ze Szwecji urodzone latach 1990–2014. W badaniu udział wzięło łącznie 111 844 osób.

Wyniki badań

Rejestry zdrowia dzieci urodzonych dzięki in vitro porównywane zostały z danymi prawie 5 milionów dzieci poczętych naturalnie. Mimo iż w wynikach badań ryzyko wystąpienia porażenia mózgowego było nadal widoczne, stwierdzono, że częstość występowania regularnie spada. Więcej o powikłaniach po in vitro przeczytacie TUTAJ.

„Liczba bliźniąt urodzonych dzięki in vitro zmalała, co zmniejszyło ryzyko wystąpienia porażenia mózgowego u dzieci poczętych dzięki omawianej technice wspomaganego rozrodu” – informuje dr Spangmose ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze.

„Transfer kilku zarodków wciąż praktykowany jest w wielu krajach na świecie. Wyniki naszych badań dowodzą, że powinno się przenosić pojedyncze zarodki, tak by uzyskać pojedyncze ciążedodaje specjalista, której słowa cytuje News Medical.

W Europie, a w szczególności w krajach skandynawskich, w ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił znaczny spadek ciąż bliźniaczych po zapłodnieniu in vitro. Ponadto zmniejszenie częstości porodów mnogich doprowadziło do zmniejszenia liczby porodów przedwczesnych, które także zwiększały ryzyko porażenia mózgowego.

Tak więc, chociaż dokładna przyczyna porażenia mózgowego jest nieznana, wiadomo, że przedwczesne porody, niska masa urodzeniowa i porody bliźniacze są głównymi czynnikami ryzyka.

Co istotne, szczegółowe badania wykazały, że ryzyko porażenia mózgowego praktycznie zniknęło u dzieci IVF urodzonych w krajach skandynawskich po wprowadzeniu na początku XXI wieku polityki transferu pojedynczego zarodka.

źródło: News Medical 

Zobacz też: Model matematyczny, który wyjaśni dlaczego tak wiele ciąż i prób in vitro kończy się niepowodzeniem?

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.

W InviMed są jeszcze wolne miejsca w samorządowych programach dofinansowania in vitro

InviMed samorządowe programy dofinansowanie in vitro
fot. gettyimages.com

W 2020 roku kliniki InviMed realizują programy leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dofinansowywane ze środków budżetowych województw mazowieckiego oraz lubuskiego, a także miast: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska Słupska, Częstochowy i Sosnowca. W programach kierowanych do par z Warszawy, Poznania, Gdańska i Słupska nadal są wolne miejsca na 2020 rok.

Zapisz się do newslettera

Ponad 1,5 mln polskich par rocznie zgłasza problemy z poczęciem dziecka. Dla części z nich jedyną realną szansę na potomka może dać leczenie metodą in vitro. Po zawieszeniu programu rządowego w 2015 roku, pomoc finansową niepłodnym parom niosą niektóre samorządy.

Głównym celem programów dofinansowania in vitro jest zapewnienie dostępu do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mieszkańcom danych jednostek samorządu terytorialnego, u których zdiagnozowana została niepłodność a uzyskanie ciąży innymi metodami niż in vitro nie jest możliwe (np. ze względu na obustronną niedrożność jajowodów) lub nie przyniosło efektów (para ma udokumentowaną roczną historię leczenia niepłodności innymi metodami).

Ile wynosi dofinansowanie do in vitro?

Kwota dofinansowania do każdego cyklu in vitro lub procedury z adopcją zarodka jest zróżnicowana w zależności od programu. W przypadku Warszawy i województwa mazowieckiego kwota refundacji in vitro wynosi do 6000 zł, a w programach innych miast i województw do 5000 zł. Maksymalna liczba zabiegów, do których przysługuje dofinansowanie wynosi 3, o ile w wyniku pierwszego lub drugiego zabiegu nie doszło do urodzenia dziecka.

Jakie warunki należy spełnić?

Aby przystąpić do programu dofinansowania in vitro, każda osoba z pary musi spełnić szczegółowe warunki kwalifikacji. Należy złożyć dokumenty, które będą potwierdzały spełnienie wymogów formalnych oraz medycznych przystąpienia do programu, m.in. spełnienie ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego. W wielu programach brane jest pod uwagę także kryterium wieku kobiety oraz określony poziom rezerwy jajnikowej AMH.

Wśród warunków formalnych można wymienić przede wszystkim następujące dwa:

 • para (kobieta i mężczyzna) pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim,
 • partnerzy są mieszkańcami i/lub płacą podatki w mieście/województwie, które realizuje program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro.

Więcej informacji o programach dofinansowania in vitro w InviMed oraz dostępności wolnych miejsc w poszczególnych programach znajdziesz na stronie <KLIK>

Jak się zgłosić do programu dofinansowania in vitro?

Aby zgłosić chęć udziału w programach dofinansowania in vitro realizowanych przez kliniki InviMed, wystarczy skontaktować się z InviMed i umówić wizytę kwalifikującą.

W dniu publikacji artykułu wolne miejsca na 2020 rok są jeszcze w programach dla mieszkańców: Warszawy, Gdańska, Słupska oraz Poznania.

Można zadzwonić pod numer: 500 900 888, wysłać maila na adres: invimed@invimed.pl lub wypełnić formularz kontaktowy na stronie InviMed.pl. Konsultanci z Biura Obsługi Pacjenta InviMed postarają się odpowiedzieć na pytania, a jeśli będzie to konieczne, przekierują je do koordynatorki danego programu we właściwej klinice InviMed.

invimed

Zobacz też: Kliniki InviMed są już otwarte! Co musisz wiedzieć o ich pracy w okresie zagrożenia koronawirusem?

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.