Przejdź do treści

Histeroskopia – co to za badanie i kiedy jest wskazane?

histeroskopia
Histeroskopię operacyjną można zastosować w celu usunięcia polipów, mięśniaków i zrostów. – fot. 123rf

Histeroskopia to procedura, która pozwala chirurgowi zajrzeć do wnętrza macicy w celu zdiagnozowania i leczenia przyczyn nieprawidłowego krwawienia. Histeroskopię wykonuje się za pomocą histeroskopu, czyli cienkiej, oświetlonej rurki, którą wkłada się do pochwy w celu zbadania szyjki macicy i wnętrza macicy.

Zapisz się do newslettera

Histeroskopię operacyjną można zastosować w celu usunięcia polipów, mięśniaków i zrostów. Procedura pozwala chirurgowi zajrzeć do wnętrza macicy za pomocą narzędzia zwanego histeroskopem.

Zobacz też: Badanie HSG: kiedy się je wykonuje, na czym polega i jak się do niego przygotować?

Czym jest histeroskop?

Histeroskop to cienka, oświetlona rurka, którą chirurg wprowadza przez pochwę, aby zbadać szyjkę macicy i wnętrze macicy. Histeroskopia może być częścią procesu diagnostycznego, jak również procesu leczenia.

Histeroskopia diagnostyczna identyfikuje strukturalne nieprawidłowości w macicy, które mogą być przyczyną nieprawidłowego krwawienia. Badanie można również wykorzystać do potwierdzenia wyników innych badań, takich jak USG czy histerosalpingografia (HSG).

HSG to test barwnika rentgenowskiego stosowany w celu sprawdzenia, czy jajowody są drożne. Zablokowane jajowody mogą bowiem utrudniać zajście w ciążę.

Z kolei histeroskopia operacyjna umożliwia leczenie nieprawidłowości wykrytych podczas histeroskopii diagnostycznej. Podczas zabiegu chirurg używa urządzenia do usuwania nieprawidłowości, które mogą powodować niepożądane krwawienie z macicy.

Zobacz też: Niedrożność jajowodów a in vitro – co warto wiedzieć?

Kiedy stosujemy histeroskopię?

Histeroskopię stosuje się przede wszystkim do identyfikacji i leczenia stanów, które powodują nieprawidłowe krwawienia z macicy, obfite krwawienia miesiączkowe, nieregularne plamienia między miesiączkami oraz krwawienia po menopauzie.

Histeroskopia służy również do wykrywania i usuwania nieprawidłowości strukturalnych macicy. Chirurgiczne usunięcie polipa nazywa się polipektomią histeroskopową. Chirurgiczne usunięcie mięśniaka nazywa się miomektomią histeroskopową.

Histeroskopię można również wykorzystać do diagnozowania przyczyn powtarzających się poronień lub problemów z płodnością. Zabieg wykonuje się podczas znieczulenia lub przy jednoczesnym użyciu środka uspakajającego. Chociaż istnieje wiele korzyści związanych z histeroskopią, nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Na przykład nie powinno się stosować histeroskopii, jeśli pacjentka jest w ciąży lub ma infekcję miednicy mniejszej.