Przejdź do treści

Hodowla zarodków dłuższa niż 14 dni? Naukowcy zastanawiają się, czy przesunąć granicę

hodowla zarodków
Fot. 123rf

Obecnie istnieje 14-dniowy limit, który wskazuje, jak długo naukowcy mogą badać ludzkie embriony w laboratorium. Międzynarodowy zespół bioetyków i naukowców postuluje zmianę. Twierdzi, że przedłużenie obowiązującego limitu może prowadzić do przełomowych odkryć w badaniach nad ludzką płodnością.

Zapisz się do newslettera

Od czasu pierwszego udanego in vitro pod koniec lat 70. XX wieku badania embrionów ludzkich podlegają ograniczeniom czasowym i rozwojowym. Międzynarodowe normy zabraniają naukowcom hodowania embrionów do badań dłużej niż 14 dni lub po pojawieniu się struktury zwanej „prymitywną smugą”. Określa to początek formowania się głównych tkanek organizmu i koniec okresu, w którym zarodek może się podzielić na jednojajowe bliźnięta.

Co to jest zarodek i jak powstaje? Przeczytasz TUTAJ.

Gdy 40 lat temu wprowadzono limit, nie istniały metody hodowli zarodków pozwalające na utrzymanie ich przy życiu przez 14 dni. Jednak badania prowadzone od 2016 roku pokazują, że obecnie, w warunkach laboratoryjnych, możliwe jest wyhodowanie ludzkich embrionów przekraczających 2-tygodniowy limit. Naukowcy uważają, że zrobienie tego dostarczy spostrzeżeń, które mogą okazać się ważne dla ludzkiego zdrowia oraz płodności.

Zobacz też: Embriolog o zarodkach, ich witryfikacji i badaniu nasienia

Bioetycy sugerują zrewidowanie 14-dniowego limitu

W artykule opublikowanym 5 marca w Science Insoo Hyun, profesor bioetyki z Case Western Reserve University School of Medicine, wzywa decydentów i Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Komórkami Macierzystymi (ISSCR) do rozważenia ostrożnego, stopniowego podejścia do badań naukowych wykraczających poza 14-dniowy limit.

Wśród potencjalnych korzyści znajduje się zrozumienie, w jaki sposób powstają zaburzenia wczesnego rozwoju zarodka i opracowanie terapii zajmujących się przyczynami niepłodności oraz niepowodzeniami ciążowymi.

Autorzy przyznają, że badacze powinni przestrzegać 14-dniowego limitu, „chyba że można przedstawić solidne naukowe uzasadnienie dla dłuższej hodowli embrionów ludzkich. Każde proponowane badanie musi służyć ważnym celom, które nie mogą być zrealizowane za pomocą innych środków”.

Zasady dłuższej hodowli zarodków

W swoim artykule Hyun proponuje sześć zasad, które można wykorzystać do rozważenia zasadności badań. Przy czym podkreśla, że zmiany powinny odbywać się małymi krokami, z częstymi ocenami okresowymi, czy nowo dozwolone eksperymenty są wystarczająco pouczające, aby uzasadnić dalsze wykorzystanie ludzkich embrionów.

Kolejne zasady obejmują recenzowanie badań przez wykwalifikowane i niezależne komisje ds. nauki i etyki oraz wezwanie do dialogu publicznego na poziomie instytucjonalnym.

Źródło: Science Daily

Zobacz też: Sztuczna inteligencja w służbie in vitro

Alina Windyga-Łapińska

Dziennikarka portalu In Vitro Online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Copywriterka medyczna.