Przejdź do treści

Hormon LH – sprzymierzeniec ciąży. Poznaj jego rolę i normy

Hormon LH – określany mianem hormonu luteinizującego lub lutropiny – jest jednym z hormonów gonadotropowych. Jego stężenie w organizmie dostarcza wielu informacji na temat niepłodności, ciąży, dojrzewania czy menstruacji.

Zapisz się do newslettera

Hormon LH – co to takiego?

Lutropina to jeden z hormonów gonadotropowych, wydzielanych przez przedni płat przysadki mózgowej. Składa się z części glikoproteinowej i dwóch podjednostek (α i β). Pomiar jego stężenia ustala się najczęściej poprzez wykonanie badania krwi pobranej z żyły łokciowej. Orientacyjny poziom lutropiny można także określić z próbki moczu, wykorzystując testy owulacyjne dostępne w aptece. Badanie nie musi być wykonywane na czczo.

Zobacz też: Luteina: co to za hormon i jak przygotowuje organizm do ciąży?

Lutropina – rola

Lutropina to jeden z hormonów badanych podczas diagnostyki hormonalnej. Ustalenie poziomu LH jest niezwykle pomocne w przypadku podejrzenia niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jego stężenie oznaczane jest także w przypadku zaburzeń miesiączkowania, w ciąży, jak i podczas podejrzeń chorób np. przysadki, jajników, jąder.

Hormon luteinizujący bierze udział w regulowaniu cyklu miesięcznego u kobiety. Jego poziom nie jest stały i zmienia się wraz z fazami cyklu, a także wraz z wiekiem. Najwyższe stężenie lutropiny u kobiet obserwujemy w 12-14 dniu cyklu.

W ciągu 24 godzin po szczycie stężenia LH we krwi ma miejsce pęknięcie pęcherzyka Graffa i owulacja. Lutropina bierze udział w powstawaniu ciałka żółtego i wspiera jego funkcję wydzielniczą. W przypadku gdy dojdzie do zapłodnienia, poziom LH w organizmie utrzymuje się na wysokim poziomie, bowiem hormon ten pomaga w utrzymaniu wczesnej ciąży.

U mężczyzn hormon luteinizujący odpowiada za stymulację komórek śródmiąższowych do wydzielania testosteronu.

Zobacz też: Estradiol- badanie i normy. Co oznacza za wysoki i za niski poziom tego hormonu?

Lutropina – normy

Stężenie poziomu lutropiny zmienia się wraz z fazami cyklu jak i wraz z wiekiem.

Prawidłowy poziom LH u kobiet:

 • faza folikularna – 1,4 – 9,6 mlU/ml
 • faza owulacyjna – 2,3 – 21 mlU/ml
 • po menopauzie – 42 -188 mlU/ml

Prawidłowy poziom LH u mężczyzn

 • 1,5 – 9,2 mlU/ml

U niemowląt oraz dzieci lutropina wzrasta, po czym w wieku 6 miesięcy u chłopców i 1-2 lat u dziewczynek osiąga najniższą wartość. Jednak w wieku 6-8 lat jej poziom ponownie zaczyna rosnąć.

Podwyższony  poziom LH

 • u kobiet – podwyższony poziom LH w połączeniu z podwyższonym poziomem FSH może świadczyć o pierwotnej niewydolności jajników.
 • u mężczyzn – podwyższony poziom LH może oznaczać pierwotną niewydolność jąder.

Obniżony poziom LH

 • u kobiet – obniżony poziom LH w połączeniu z obniżonym poziomem FSH może świadczyć o wtórnej niewydolności jajników, zmianach w przysadce mózgowej lub podwzgórzu.

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Diagnostyka niepłodności. Które badania genetyczne warto wykonać?

badania niepłodności
Warto sprawdzić, czy za problemem z zajściem w ciążę nie stoją wrodzone zaburzenia genetyczne u któregoś z rodziców – fot. SergeyNivens/Depositphotos.com

Gdy para długo i bezskutecznie stara się o dziecko, konieczna jest odpowiednia diagnostyka w kierunku niepłodności któregoś z partnerów. Badania przyczyn niepłodności warto poszukać w genach. Analiza kariotypu, badanie mutacji genu CFTR oraz badanie regionu AZF chromosomu Y pomogą szybko odkryć przyczyny męskiej niepłodności. Te nowoczesne testy DNA mogą nie tylko pomóc przygotować się do kolejnych starań, ale także znacznie zwiększyć szanse pary na poczęcie.

Zapisz się do newslettera

Niepłodność – przyczyny warto poszukać w genach

Niepłodność to problem, który dotyka 15-20% polskich par. Jeśli para stara się o dziecko, ale ma problem z zajściem w ciążę (mimo regularnego współżycia bez zabezpieczeń), warto sprawdzić, czy nie stoją za tym wrodzone zaburzenia genetyczne u któregoś z rodziców.

U blisko połowy par, które mają za sobą nieudane próby poczęcia, przyczyną jest niepłodność męska [1], dlatego warto przebadać pod tym kątem obojga partnerów, a nie tylko kobietę.

Zobacz też: Badanie genu MTHFR przed ciążą. Dlaczego warto je wykonywać?

Badania niepłodności – najważniejsze testy

Badania genetyczne stanowią najważniejszy spośród wszystkich elementów postępowania diagnostycznego w przypadku niepłodności. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Andrologii rekomendują, by w procesie diagnozy przyczyn niepłodności wykonać [1]:

 • analizę kariotypu u obojga partnerów,
 • badanie genu CFTRu obojga partnerów,
 • badanie regionu AZF chromosomu Y u mężczyzn.

To najważniejsze badania genetyczne w niepłodności, na podstawie których lekarz może ocenić szanse pary na dziecko i znacznie zwiększyć szanse na szczęśliwe doniesienie ciąży. Dzięki nim para może poznać przyczyny poronienia i odzyskać spokój.

Badania niepłodności – analiza kariotypu

Badanie kariotypu u obojga partnerów to jedno z pierwszych i najważniejszych badań, które są zalecane w diagnostyce niepłodności. W trakcie badania analizowane są wszystkie chromosomy, dzięki czemu możliwe jest zlokalizowanie nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na płodność.

Wynik badania pozwala lekarzowi ocenić szanse na prawidłowy przebieg ciąży oraz ją odpowiednio poprowadzić.

Zobacz też: Niepłodność męska a zaburzenia genetyczne. Czyli dlaczego warto zrobić badanie CFTR

Badania niepłodności – badanie regionu AZF

Najczęstsze przyczyny niepłodności męskiej to zaburzenia w spermatogenezie. Mogą one wynikać z losowych wrodzonych zmian w regionie AZF chromosomu Y.

Badanie AZF pozwala wykryć mikrodelecje i zidentyfikować źródło problemów z płodnością. Jest ono szczególnie wskazane dla mężczyzn, u których wykryto skrajną oligozoospermię lub azoospermię.

Badania niepłodności – badanie mutacji CFTR

Badania w kierunku mutacji w genie CFTR są kluczowe w diagnostyce niepłodności męskiej. Identyfikują one mutacje odpowiedzialne za wystąpienie niektórych form niepłodności. Przyczyny niepłodności męskiej mogą leżeć w azoospermii lub zaburzeniach w funkcjonowaniu nasieniowodów.

Badanie CFTR wykonuje się także u kobiet, by sprawdzić, czy nie są one nosicielkami mutacji w genie CFTRodpowiedzialnej za mukowiscydozę. Choroba ta wpływa negatywnie na płodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Źródła:

 1. Bazylewicz, M.N. Dolzhenko, O. Hdyrya, N.N. Nosenko, A. Wdowiak: Technologie medyczne w diagnostyce męskiej niepłodności. EJMT 1(6) 2015 – Najnowsze technologie medyczne, 2016.

Autor: www.testDNA.pl

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Dofinansowanie do profilaktyki kobiecych nowotworów złośliwych. Lubuskie ogłosi konkurs

Dofinansowanie do profilaktyki kobiecych nowotworów złośliwych. Lubuskie ogłosi konkurs
fot.Pixabay

Zarząd Województwa Lubuskiego ogłosił konkurs dla jednostek samorządów, przedsiębiorstw i instytucji. Mogą ubiegać się o dofinansowanie profilaktyki nowotworów złośliwych szyjki macicy i piersi, w tym działań, które zwiększają świadomość i zachęcają do wykonywania badań. 

Zapisz się do newslettera

Środki Unijne

Dofinansowanie odbędzie się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020 Europejskiego Funduszu Społecznego. Działania te są zgodne z  „Populacyjnym programem wczesnego wykrywania raka piersi w ramach przedmiotowego konkursu projekt obejmuje kobiety w wieku od 50 do 69 lat”.

Nabór wniosków odbędzie się w dniach 6-13 grudnia 2019 roku. Do podziału między różne podjednostki administracyjne jest  2 352 941,18 zł.

Beneficjenci programu muszą zapewnić wkład własny w wysokości 5 proc. docelowej kwoty. 

Kolejny konkurs w tym roku

W tym roku w Lubuskiem odbył się już nabór wniosków na zadania związane z profilaktyką nowotworów.  Poprzedni konkurs dotyczył wykrywania i zapobiegania nowotworom jelita grubego, szyjki macicy i piersi. Wówczas kwota do rozdysponowania wynosiła 5,8 mln zł. 

Zobacz też: Kardiomiopatia okołoporodowa. Niebezpieczna choroba, która może wystąpić po leczeniu niepłodności

Kto może się ubiegać o dofinansowanie?

 • jednostki samorządu terytorialnego
 • związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
 • jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną
 • organizacje pozarządowe
 • przedsiębiorstwa i ich związki i stowarzyszenia 
 • podmioty ekonomii społecznej
 •  instytucje lub podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia (w tym podmioty lecznicze)

Grupę docelową w projekcie stanowią: osoby w wieku aktywności zawodowej, będące w grupie podwyższonego ryzyka. Minimum 30 proc. uczestniczek projektu (spośród wszystkich uczestniczek zakwalifikowanych do projektu ze względu na profilaktykę raka piersi/raka szyjki macicy) pracuje, uczy się lub mieszka na obszarze gminy/gmin wskazanych jako tzw. „biała plama” w zakresie profilaktyki antynowotworowej raka piersi/raka szyjki macicy. Programem profilaktyki raka szyjki macicy w ramach konkursu objęte będą kobiety w wieku od 25 do 59 lat – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Zobacz też: Ekspert Episkopatu krajowym konsultantem ds. genetyki klinicznej

 

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.