Przejdź do treści

Hormon LH – sprzymierzeniec ciąży. Poznaj jego rolę i normy

Hormon LH – określany mianem hormonu luteinizującego lub lutropiny – jest jednym z hormonów gonadotropowych. Jego stężenie w organizmie dostarcza wielu informacji na temat niepłodności, ciąży, dojrzewania czy menstruacji.

Zapisz się do newslettera

Hormon LH – co to takiego?

Lutropina to jeden z hormonów gonadotropowych, wydzielanych przez przedni płat przysadki mózgowej. Składa się z części glikoproteinowej i dwóch podjednostek (α i β). Pomiar jego stężenia ustala się najczęściej poprzez wykonanie badania krwi pobranej z żyły łokciowej. Orientacyjny poziom lutropiny można także określić z próbki moczu, wykorzystując testy owulacyjne dostępne w aptece. Badanie nie musi być wykonywane na czczo.

Zobacz też: Luteina: co to za hormon i jak przygotowuje organizm do ciąży?

Lutropina – rola

Lutropina to jeden z hormonów badanych podczas diagnostyki hormonalnej. Ustalenie poziomu LH jest niezwykle pomocne w przypadku podejrzenia niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jego stężenie oznaczane jest także w przypadku zaburzeń miesiączkowania, w ciąży, jak i podczas podejrzeń chorób np. przysadki, jajników, jąder.

Hormon luteinizujący bierze udział w regulowaniu cyklu miesięcznego u kobiety. Jego poziom nie jest stały i zmienia się wraz z fazami cyklu, a także wraz z wiekiem. Najwyższe stężenie lutropiny u kobiet obserwujemy w 12-14 dniu cyklu.

W ciągu 24 godzin po szczycie stężenia LH we krwi ma miejsce pęknięcie pęcherzyka Graffa i owulacja. Lutropina bierze udział w powstawaniu ciałka żółtego i wspiera jego funkcję wydzielniczą. W przypadku gdy dojdzie do zapłodnienia, poziom LH w organizmie utrzymuje się na wysokim poziomie, bowiem hormon ten pomaga w utrzymaniu wczesnej ciąży.

U mężczyzn hormon luteinizujący odpowiada za stymulację komórek śródmiąższowych do wydzielania testosteronu.

Zobacz też: Estradiol- badanie i normy. Co oznacza za wysoki i za niski poziom tego hormonu?

Lutropina – normy

Stężenie poziomu lutropiny zmienia się wraz z fazami cyklu jak i wraz z wiekiem.

Prawidłowy poziom LH u kobiet:

  • faza folikularna – 1,4 – 9,6 mlU/ml
  • faza owulacyjna – 2,3 – 21 mlU/ml
  • po menopauzie – 42 -188 mlU/ml

Prawidłowy poziom LH u mężczyzn

  • 1,5 – 9,2 mlU/ml

U niemowląt oraz dzieci lutropina wzrasta, po czym w wieku 6 miesięcy u chłopców i 1-2 lat u dziewczynek osiąga najniższą wartość. Jednak w wieku 6-8 lat jej poziom ponownie zaczyna rosnąć.

Podwyższony  poziom LH

  • u kobiet – podwyższony poziom LH w połączeniu z podwyższonym poziomem FSH może świadczyć o pierwotnej niewydolności jajników.
  • u mężczyzn – podwyższony poziom LH może oznaczać pierwotną niewydolność jąder.

Obniżony poziom LH

  • u kobiet – obniżony poziom LH w połączeniu z obniżonym poziomem FSH może świadczyć o wtórnej niewydolności jajników, zmianach w przysadce mózgowej lub podwzgórzu.

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.