Przejdź do treści

ICSI w in vitro – co to za metoda?

ICSI in vitro - zbliżenie /Ilustracja do tekstu: Skuteczność in vitro już wkrótce się zwiększy? Pomoże haplotypowanie
fot.: Fotolia – Zapłodnienie za pomocą ICSI in vitro

ICSI to jedna z rodzajów metod w zapłodnieniu in vitro. Zobacz, na czym polega i czym różni się od innych technik.

Zapisz się do newslettera

ICSI to inaczej angielski skrót od IntraCytoplasmic Sperm Injection, który jest techniką samego zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych. To znaczy, że ICSI jest rodzajem techniki, za pomocą której łączy się komórkę jajową i plemniki w trakcie procedury in vitro. Zapłodnienie pozaustrojowe tą techniką wykonuje się głównie u par, u których problemy z zajściem w ciążę wynikają głównie ze złej jakości nasienia partnera.

ICSI – co to jest i czym różni się od innych technik?

ICSI to technika precyzyjnego połączenia dojrzałej komórki jajowej i plemnika. Polega na wprowadzeniu pojedynczego plemnika do cytoplazmy komórki jajowej mechanicznie, za pomocą bardzo cienkiej igły. (widzicie ten moment na zdjęcie ilustrującym tekst). Zapłodnienie pozaustrojowe tą techniką wykonuje się, gdy komórka jajowa jest w pełni zdolna do zapłodnienia, ale jakość nasienia jest niska, plemniki mają krótką żywotność lub są mało ruchliwe. Jeśli wyniki jakości nasienia są słabe, wykonuje się mechaniczne wprowadzenie plemników do cytoplazmy komórki jajowej, czyli „sperm injection”, ponieważ to zwiększa powodzenia zapłodnienia oraz całej procedury zapłodnienia in vitro. Tą technikę zapłodnienia stosuje się również w przypadku, gdy wcześniejsze próby zapłodnienia samoistnego (tylko w warunkach laboratoryjnych) nie powiodły się. Technikę tę stosuje się również, gdy plemniki z nasienia partnera są uszkodzone.

Czytaj także: In vitro krok po kroku

Jak wygląda proces zapłodnienia za pomocą ICSI?

Cała procedura zapłodnienia techniką ICSI wygląda tak samo jak przy zapłodnieniu samoistnym, więc i wszystkie etapy in vitro wyglądają tak samo. Jedyna różnica jaka istnieje, to kroki lekarzy w laboratorium embriologicznym, który doprowadzają do zapłodnienia. Na tym etapie za pomocą obróbki enzymatycznej, pozbawia się plemnika jego wici, a komórki jajowej – otoczki przez którą normalnie musi się przebić plemnik, czyli wieńca promienistego. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie pojedynczego plemnika do cytoplazmy komórki jajowej za pomocą specjalnej mikroigły, czyli doprowadzenie do zapłodnienia i powstania zarodka.

Polecamy: Drugi protokół – na czym polega?

Martyna Pstrąg

Dziennikarka, redaktorka online,

Naukowcy przewidzą IQ dziecka poczętego dzięki in vitro

Naukowcy przewidzą IQ dziecka poczętego dzięki in vitro
fot. Fotolia

Być może już w niedalekiej przyszłości osoby korzystające z metody zapłodnienia pozaustrojowego będą miały możliwość poznania IQ swojego przyszłego dziecka – prognozują naukowcy. Wszystko dzięki testom, które pozwolą wykryć złożone czynniki genetyczne, w tym również takie, które powodują choroby i obniżenie poziomu inteligencji dziecka.

Zapisz się do newslettera

O niezwykłym doniesieniu pisze magazyn „New Scientist”. Test, o którym mowa, to produkt firmy Genomic Prediction.

Zobacz także: Innowacyjny test wyznaczy optymalny moment transferu zarodka i zwiększy skuteczność in vitro

Naukowcy przewidzą IQ dziecka poczętego dzięki in vitro

Test jest w stanie oszacować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości u płodu, w tym chorób prowadzących do obniżenia poziomu IQ. Póki co na podstawie takiego testu nie jest możliwe precyzyjne określenie poziomu inteligencji dziecka, jednak badanie wskazuje na embriony, których IQ będzie co najmniej o 25 punktów niższe od przeciętnej.

Sprawdzanie embrionów pod kątem inteligencji budzi jednak kontrowersje i pytania natury etycznej. Jak zapewnia firma Genomic Prediction, ich testy mają służyć wyłącznie identyfikacji zarodków, z których mogą narodzić się upośledzone dzieci.

Zobacz także: Nowa metoda selekcji plemników do in vitro. Większa szansa na ciążę?

Nieetyczna praktyka czy przyszłościowa diagnostyka?

Możliwe, że w przyszłości podobne badania będą wykorzystywane do wyszukiwania embrionów z materiałem genetycznym warunkującym ponadprzeciętną inteligencję.
– Myślę, że ludzie będą tego wymagać. Jeśli my tego nie zrobimy, zrobi to inna firma – zauważa współzałożyciel Genomic Prediction, Stephen Hsu.

Jak twierdzi genetyk Peter Visscher z University of Queensland w Australii, pomysł użycia tego typu testów na zarodkach, choć „odrażający, jest technologicznie wykonalny”. Metoda może jednak wiązać się z pewnymi ograniczeniami, ponieważ wiele par decydujących się na in vitro ma do wyboru zaledwie kilka zarodków.

Test już wkrótce będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: New Scientist, Interia – Mam Dziecko

Anna Wencławska

dziennikarka, orientalistka

In vitro i sport. Czy to bezpieczne połączenie?

in vitro i sport
fot. Fotolia

Jeżeli jesteś osobą aktywną, być może zastanawiasz się, czy uprawianie sportu podczas procedury in vitro jest bezpieczne. Czy w tym szczególnym okresie powinno się ograniczyć uprawianie niektórych sportów, a może warto całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej?

Zapisz się do newslettera

Dotychczasowe badania pokazują, że kobiety uprawiające sport powinny nieco zwolnić tempo w czasie in vitro.

In vitro i sport – przyjmowanie leków

Jednym z ważniejszych etapów podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego jest przygotowanie do pobrania komórek jajowych. Przyjmowane w tym czasie leki stymulujące owulację powodują, w miarę wzrostu pęcherzyków, powiększenie jajników. Warto wówczas chronić okolice brzucha i unikać forsujących treningów.

Intensywne ćwiczenia narażają też organizm na stres fizyczny, do którego zaliczają się wszelkie urazy, wypadki, hałas, intensywna aktywność fizyczna, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura itd. Takie czynniki mogą zaburzać reakcję organizmu na działanie leków.

Zobacz także: Palisz? Sprawdź, jak wpływa to na twoją płodność i skuteczność in vitro

Intensywne treningi niewskazane

Podczas in vitro powinno się ograniczyć wszelkie stresy do minimum. Nadmierny wysiłek jest zatem niewskazany. Bieganie, intensywna jazda na rowerze czy podnoszenie ciężarów mogą się okazać zbyt obciążające dla organizmu. Treningi interwałowe i spinning również nie są zalecane dla pacjentek będących w trakcie leczenia niepłodności metodą in vitro.

Badania wykazują, że intensywne ćwiczenia fizyczne mogą mieć negatywny wpływ na powodzenie in vitro. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Obstetrics  Ginecology” wykazało bezpośrednią korelację pomiędzy ciężką aktywnością fizyczną a negatywnymi wynikami in vitro.

Kobiety, które podczas procedury ćwiczyły do czterech godzin tygodniowo (i prowadziły podobny, aktywny tryb życia nawet do dziewięciu lat przed rozpoczęciem leczenia), miały aż o 40 proc. niższe szanse na ciążę niż pacjentki, które nie ćwiczyły w okresie leczenia.

Intensywne ćwiczenia mogą zmieniać poziom hormonów w organizmie i tym samym zmniejszać skuteczność leków hormonalnych przyjmowanych podczas in vitro.

Innym powodem, dla którego warto rezygnować z forsownych ćwiczeń, są niebezpieczne zmiany temperatury, które mogą przyczynić się do poronienia. Dlatego też bieganie, podnoszenie ciężarów, ale również korzystanie z sauny i jacuzzi są niewskazane.

Zobacz także: In vitro i alkohol. Czy to dobre połączenie?

Nie rezygnuj całkowicie ze sportu!

Przygotowanie do in vitro może również odebrać chęci do uprawiania sportu. Terapia hormonalna miewa bowiem uciążliwe skutki uboczne, takie jak zmęczenie, bóle głowy, wzdęcia i nudności. To wyraźna wiadomość dla organizmu, by zwolnić tempo.

Jednak jeżeli czujesz się na siłach, nie ma potrzeby całkowitej rezygnacji ze sportu. Dla wielu kobiet aktywność fizyczna jest sposobem na radzenie sobie ze stresem. In vitro to z pewnością stresujące doświadczenie i ważne, aby wykorzystać wszelkie skuteczne (i zdrowe!) sposoby na zredukowanie lęku i napięcia.

Marsz, spokojne ćwiczenia na orbitreku, czy lekka jazda na rowerku stacjonarnym są jak najbardziej wskazane. Delikatne rozciąganie i joga to również dobry pomysł. Jeżeli jednak nie chcesz uprawiać sportu w tym szczególnym czasie, priorytetem powinna być dla ciebie zdrowa dieta i odpowiednia długość i jakość snu.

Dla wielu pań rezygnacja z dotychczasowej formy aktywności może okazać się trudna. Warto jednak rozważyć inne opcje – porozmawiaj ze swoim lekarzem i zapytaj, które ćwiczenia będą dla ciebie odpowiednie. Pamiętaj, że w trakcie in vitro twoje ciało pracuje na wysokich obrotach. Bądź więc dla siebie łaskawa i zwiększ swoje szanse na udane in vitro.

Źródło: Southern California Reprouctive Center

Anna Wencławska

dziennikarka, orientalistka

W Chinach narodziły się pierwsze modyfikowane genetycznie dzieci

Pierwsze modyfikowane genetycznie dzieci
fot. Fotolia

W Chinach narodziły się bliźniaczki z genetycznie zmodyfikowanych zarodków. W eksperymencie wzięło udział siedem par starających się o dziecko.

Zapisz się do newslettera

O niezwykłym doniesieniu poinformował He Jiankui, naukowiec z Południowochińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shenzhen. To właśnie jego zespół dokonał przełomowych zmian w DNA ludzkiego zarodka.

Zobacz także: Naukowcy przewidzą IQ dziecka poczętego dzięki in vitro

Pierwsze modyfikowane genetycznie dzieci

Celem eksperymentu była eliminacja genu CCR5. Osoby pozbawione tego genu są w znacznym stopniu lub całkowicie odporne na zakażenie wirusem HIV. Zmian w kodzie genetycznym dokonano na embrionach w procesie zapłodnienia in vitro.

Agencja Associated Press podkreśla jednak, że informacja o narodzinach bliźniaczek nie została do tej pory potwierdzona w niezależnych źródłach, a opis modyfikacji przeprowadzonej przez zespół Jiankui nie był publikowany w żadnym czasopiśmie naukowym.

Amerykańska agencja zwraca również uwagę, że rodzice dzieci mogli nie zdawać sobie sprawy z celu i potencjalnych zagrożeń programu. W formularzach zgody na udział w eksperymencie określono go mianem badań nad szczepionkami przeciw ADIS.

He Jiankui i współpracujący z nim amerykański badacz Michael Deem zapewnili jednak, że wszyscy uczestnicy programu byli świadomi celu i ewentualnego ryzyka płynącego z uczestnictwa w programie.

Zobacz także: Czy in vitro ma wpływ na zdrowie dziecka? Naukowcy nie mają już wątpliwości

Zabawa w Boga?

Ingerencję w ludzkie DNA potępiło wielu naukowców. Pojawiły się głosy, że tego typu praktyka to eksperymenty na ludziach, których skutki trudno przewidzieć. Istnieje obawa, że „zabawa w Boga” pozwoli w przyszłości rodzicom na masowe programowanie dzieci. Mogliby np. wybierać ich kolor oczu, włosów i konkretne cechy charakteru.

– Przed nami wciąż wiele pracy. Musimy się upewnić, czy ta procedura jest bezpieczna. Obecnie dzieci z takich genetycznych eksperymentów nie powinny się rodzić. Ta technologia jest zbyt świeża, jest po prostu za wcześnie – uważa dr Kiran Musunuru z Uniwersytetu w Pensylwanii.

Chiński naukowiec odpiera jednak zarzuty. Twierdzi, że ingerencja w DNA pozwoli w przyszłości na uniknięcie wielu chorób, zwłaszcza tych przekazywanych genetycznie.

– Nazywanie dziecka modyfikowanym jest niepoprawne. To obraża ich rodziców obciążonych chorobami genetycznymi, wywołuje strach i nienawiść. Jeżeli możemy pomóc rodzicom uchronić ich dzieci przed ciężkimi chorobami, byłoby to nieludzkie, gdybyśmy tak nie uczynili – twierdzi He Jiankui. – Świat jest już gotów do formowania genetycznego zarodków. Jeżeli ja się tym nie zajmę, zrobi to ktoś inny – zauważa naukowiec.

He zdradził, że bliźniaczki urodziły się w listopadzie i są zdrowie. Tożsamość dziewczynek i ich rodziców nie jest znana. W eksperymencie Chińczyków wzięło udział siedem par, jednak tylko jedna kobieta zaszła w ciążę i urodziła dzieci. W programie uczestniczyły pary, w których mężczyzna był zarażony wirusem HIV, a kobieta nie.

 Źródło: TVN24 Bis, Dziennik  

Anna Wencławska

dziennikarka, orientalistka

Ryzyko i powikłania po in vitro

Ryzyko i powikłania po in vitro
fot. Fotolia

Tak jak każdy zabieg medyczny, również in vitro może wiązać się z pewnymi komplikacjami i skutkami ubocznymi. Na szczęście nie są to częste przypadki.

Zapisz się do newslettera

In vitro to technika wspomaganego rozrodu, którą od kilku dekad z powodzeniem stosuje się na całym świecie.

Wiele par rozważających skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego zastanawia się, czy metoda ta jest w pełni bezpieczna. Oto lista najczęstszych możliwych powikłań po in vitro.

Zobacz także: Hiperstymulacja przy in vitro – jakie daje objawy?

Ryzyko i powikłania po in vitro – hiperstymulacja

Jednym z groźniejszych powikłań związanych z nadmiernym pobudzeniem owulacji jest zespół hiperstymulacji jajników (OHSS – ovarian hyperstimulation syndrome). Wśród głównych objawów łączonych z OHSS wymienia się:

  • postać łagodną: wzdęcia i niewielkie bóle brzucha
  • postać umiarkowaną: umiarkowany ból brzucha, nudności, wymioty, wodobrzusze
  • postać ciężką: wodobrzusze, problemy z oddychaniem, skąpomocz, zagęszczenie krwi, hipoproteinemia
  • postać krytyczną: intensywne wodobrzusze, bezmocz, zespół ostrej niewydolności oddechowej, gromadzenie się dużej ilości płynu wysiękowego w otrzewnej, opłucnej i osierdziu, duże zagęszczenie krwi, problemy zakrzepowo-zatorowe

Zobacz także: Czy dzięki in vitro można zajść w ciążę z bliźniakami obu płci?

Ryzyko i powikłania po in vitro – poród mnogi

W celu zwiększenia szansy ciążę czasami do macicy pacjentki podaje się kilka zarodków. Może się zdarzyć, że wszystkie z nich się rozwiną i dojdzie do porodu mnogiego. Ciąża mnoga obarczona jest ryzykiem. Do potencjalnych zagrożeń można zaliczyć:

  • Stan przedrzucawkowy
  • Przedwczesny poród
  • Niską masę urodzeniową dzieci
  • Zespół przetoczenia krwi między płodami
  • Cukrzycę ciążową
  • Problemy z łożyskiem

Ze względu na ryzyko, jakie niesie za sobą ciąża mnoga, obecnie coraz więcej klinik decyduje się na pojedynczy transfer zarodka.

Zobacz także: Poronienie po in vitro – co dalej?

Ryzyko i powikłania po in vitro – poronienie i ciąża pozamaciczna

Podobnie jak przy ciąży naturalnej, tak również w przypadku ciąży będącej wynikiem zapłodnienia pozaustrojowego istnieje ryzyko poronienia. Wśród kobiet w wieku ok. 20 lat ryzyko to wynosi 12-15 proc. i wzrasta wraz z wiekiem matki.

Ciąża ektopowa (pozamaciczna) występuje wtedy, gdy zapłodnione jajo ulega implantacji poza błoną śluzową macicy. Zwykle taka ciąża jest zlokalizowana w obrębie jajowodu, rzadziej w obrębie jajnika, otrzewnej lub szyjki macicy.

Ciąża ektopowa to stosunkowo rzadkie zjawisko w in vitro. Jest to jednak poważny stan zagrażający zdrowiu i życiu kobiety. O ciąży pozamacicznej mogą świadczyć ostre bóle brzucha, krwawienie z pochwy, bóle krzyża, zawroty głowy lub niskie ciśnieni.

Zobacz także: Wady wrodzone po in vitro

Ryzyko i powikłania po in vitro – wady wrodzone dziecka

Wady wrodzone po in vitro wynikają przede wszystkim z czynnika matczynego. Do zabiegu często przystępują kobiety po 35. roku życia. Wiek matki jest zatem głównym czynnikiem wpływającym na ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dziecka. Komórki jajowe starszych kobiet są bowiem bardziej narażone na powstanie mutacji.

Podsumowując, leczenie niepłodności metodą in vitro jest bezpieczne, a ryzyko wystąpienia różnego rodzaju komplikacji jest podobne do tego przy ciąży naturalnej.

Źródło: whereivf.com wylecz.to, poradnikzdrowie.pl

Anna Wencławska

dziennikarka, orientalistka