Przejdź do treści

In vitro – cena

in vitro cena
fot. Fotolia – In vitro Cena koszty

Dla wielu osób jedyną przeszkodą w leczeniu niepłodności za pomocą metody in vitro jest cena. W Polsce to nadal dosyć kosztowna metoda wspomagania starań o ciążę. Jaka jest dokładna cena in vitro?

Zapisz się do newslettera

 W Polsce leczenie niepłodności za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro jest nadal dosyć kosztowne. Cena in vitro to zazwyczaj około 12 tysięcy, ale może sięgać nawet 17-20 tysięcy złotych. Obecnie zabieg zapłodnienia pozaustrojowego można wykonać tylko w prywatnych klinikach zajmujących się leczeniem niepłodności, a także nie istnieją rządowe refundacje in vitro, stąd tak wysoka cena.

 Jaka cena in vitro w Polsce?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego koszty in vitro tak wszystkich przerażają to musisz wiedzieć, że na cały zabieg i procedurę, składają się ceny poszczególnych etapów leczenia niepłodności tą metodą. Na cenę in vitro składa się cena:

– badań kwalifikujących do in vitro

– diagnostyka genetyczna

– stymulacja hormonalna

– procedura in vitro ICSI/IMSI/PICSI

– dodatkowe procedury, takie jak np. mrożenie zarodków, przechowywanie ich, mrożenie nasienia

– konsultacje lekarskie (każda kolejna wizyta)

Cena in vitro, w sensie samej procedury, czyli pobrania komórek jajowych, zapłodnienie ich w laboratorium oraz transfer zarodków wynoszą zazwyczaj około 7-8 tysięcy. Reszta to koszty składające się na wyżej wymienione zabiegi, wizyty i badania. Należy również zaznaczyć, że ceny mogą sporo się wahać w zależności od kliniki i jej lokalizacji.

Kliniki leczenia niepłodności najczęściej w swoich zasobach (można to sprawdzić np. na stronie internetowej placówki) posiadają szczegółowe cenniki, w których wyróżnione są ceny nawet poszczególnych badań, które należy wykonać po pierwszej wizycie w klinice, a także podczas kolejnych wizyt kwalifikujących. Cena in vitro, którą otrzymujemy w efekcie może wynosić nawet około 17-20 tysięcy, gdy dojdzie np. koszt dodatkowych wizyt w gabinecie ginekologicznym, jeśli dojdzie do komplikacji lub powikłań po in vitro.

Wysoka cena in vitro a refundacje

Do roku 2016 w Polsce funkcjonował narodowy program refundujący część kosztów in vitro, czyli „Program – Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016″. Można się było do niego zgłosić jako para lecząca się z niepłodności. Cena in vitro w przypadku refundacji diametralnie zmniejszała się, ponieważ pary starające się o dziecko musiały pokryć wtedy tylko nieznaczną część kosztów. Program nie został przedłużony przez obecny rząd, na tę chwilę skupia się na leczeniu niepłodności za pomocą metod naturalnych w tym naprotechnologii. Mimo tego jest szansa dla osób, które marzą o leczeniu za pomocą in vitro, ale ich na to nie stać. Coraz więcej miast wprowadza samorządowe programy refundacji dla par zmagających się z niepłodnością. Możliwość pokrycia części kosztów in vitro przez miasto oferują już: Częstochowa, Łódź, Warszawa, Poznań czy Gdańsk, a prawdopodobnie niebawem dołączą do nich kolejne miasta.

Autor: Agnieszka Mikołajczak