Przejdź do treści

Jak działają banki nasienia? Zobacz, kto może zostać dawcą

Jak działają banki nasienia

Bank nasienia to miejsce, w którym pozyskuje się i przechowuje komórki rozrodcze dawców. Materiał może posłużyć niepłodnym parom do zapłodnienia i spełnienia marzenia o rodzicielstwie. Jak działają banki nasienia, kto może zostać dawcą i skorzystać z usług tego typu instytucji?

Zapisz się do newslettera

Nie każdy mężczyzna może stać się dawcą nasienia. Materiał przyjmowany do banków spermy musi odznaczać się najwyższą jakością i zdolnością zapładniającą. Kandydaci na dawców są poddawani rygorystycznemu programowi badań obejmującemu badanie fizykalne i laboratoryjne oraz wywiad chorobowy. Ponadto:

  • Wiek dawcy nie powinien być większy niż 35-40 lat
  • W nasieniu musi się znajdować odpowiednia ilość plemników (min. 40 mln w mililitrze spermy)
  • Nasienie musi zostać poddane badaniom:
    * na nosicielstwo chorób przenoszonych drogą płciową oraz krwi (chlamydia, rzeżączka, kiła, wirus HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirus HPV, CISI, WR)
    * pod kątem chorób zakaźnych
    * pod kątem genetycznym (kariotyp, mutacja genu CFTR w kierunku mukowiscydozy i AZF)
  • Dawca musi być w dobrej formie fizycznej, powinien mieć odpowiedni wygląd

Zobacz też: Jakie choroby może przekazać potomstwu dawca nasienia?

Jak działają banki nasienia w Polsce?

Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności z 2015 r., w Polsce z nasienia dawcy może skorzystać wyłącznie para heteroseksualna. Przyszły ojciec jest zobowiązany do podpisania oświadczenia o uznaniu ojcostwa w urzędzie stanu cywilnego.

Przed przystąpieniem do procedury in vitro lub inseminacji para podpisuje też zgodę na zapłodnienie nasieniem dawcy i wypełnia formularz, w którym znajdują się informacje o grupie krwi i cechach fenotypowych pary.

Należy pamiętać, że banki nasienia pozwalają również zabezpieczyć płodność mężczyzny „na przyszłość”. Najczęściej decyzję o zamrożeniu nasienia podejmują osoby pracujące w szkodliwych warunkach, żołnierze, panowie, którzy odkładają plany rodzicielskie na później, czy osoby chorujące na nowotwory i schorzenia urologiczne.

Zobacz też: In vitro z komórką dawczyni

Do jakich informacji ma wgląd para?

Jeżeli wyniki wstępnych badań okażą się prawidłowe, dawca oddaje nasienie do banku, gdzie zostaje ono zamrożone na sześć miesięcy. Po tym czasie badania są powtarzane i jeśli wyniki są w normie, nasienie przechowywane w banku może zostać użyte do zapłodnienia.

Jak stanowi prawo Unii Europejskiej, oddanie nasienia do banku jest nieodpłatne. Dawcy dostają jednak rekompensatę za poniesione koszty podróży, dzień wolny od pracy itp. Najczęściej jest to suma ok. 700 zł.  Banki komórek jajowych oraz banki spermy dostępne są w klinikach leczenia niepłodności.

Wyboru dawcy można dokonać na podstawie kilku kryteriów. Para starająca się o dziecko ma wgląd w takie informacje jak: grupa krwi, kolor włosów, kolor oczu, waga i wzrost wykształcenie dawcy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji para może zdecydować, który kandydat jest najbardziej dopasowany do ich oczekiwań.

Źródło: Salve Medica, European Sperm Bank, BankiNasienia.pl, Invicta, In vitro online,

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.