Przejdź do treści

In vitro – jak przebiega klasyfikacja zarodków?

W chwili zapłodnienia rozpoczyna się inkubacja i wnikliwa obserwacja zarodka przez zespół embriologów – fot. 123rf

Jednym z istotniejszych elementów in vitro jest inkubacja, a następnie wnikliwa ocena morfologii zarodków. Na podstawie dokładnej analizy i obserwacji embriolodzy podejmują decyzję o tym, który zarodek podać kobiecie podczas transferu. Jak przebiega klasyfikacja zarodków i co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Zapisz się do newslettera

Czym jest zarodek?

Zarodek, embrion ludzki to grupa komórek, która powstała w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego. Jednym z nieodzownych elementów procedury in-vitro jest inkubacja i ocena zarodków na poszczególnych etapach, której dokonują embriolodzy.

Klasa danego embrionu informuje o szansach jego dalszego rozwoju i powodzeniu implantacji. Kryteria oceny biorą pod uwagę budowę zewnętrzną (morfologiczną), a także tempo rozwoju danego dnia. Wynik klasyfikacji to jednocześnie świadectwo jakości embrionu. Kompleksowa ocena jest niezwykle istotna, dlatego powinna być wykonana przez doświadczonego embriologa.

Zobacz także: Dlaczego zarodek nie rozwija się prawidłowo?

Na czym polega klasyfikacja embrionów?

Do zapłodnienia in vitro wykorzystywane są jedynie dojrzałe oocyty, czyli te w metafazie II podziału. W chwili zapłodnienia, czyli wprowadzenia plemnika do komórki jajowej, rozpoczyna się inkubacja i wnikliwa obserwacja zarodka przez zespół embriologów. Szczegółowa ocena przeprowadzana jest zazwyczaj od pierwszej do piątej doby życia. W zależności od dnia określane są inne etapy rozwoju zarodka.

Dzień pierwszy

Po upływie 17 godzin od wprowadzenia plemnika do komórki jajowej ma miejsce ocena zapłodnienia. Przedjądrza (PN) są wyznacznikiem prawidłowego lub nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. W pierwszej dobie oceniany jest również sposób rozmieszczenia ciałek prekursorowych w zygocie.

Dzień drugi

Drugiego dnia, po upływie około 44 godzin, ma miejsce ocena morfologii zarodka. Prawidłowo, zarodek powinien znajdować się w stadium 4 blastomerów.

Dzień trzeci

68 godzin od rozpoczęcia procedury, embriolodzy ponownie dokonują oceny morfologii zarodka, który prawidłowo powinien znajdować się w stadium 8 blastomerów.

Dodatkowo ocena zarodków w drugiej i trzeciej dobie zawiera ocenę stopnia fragmentacji. Najwyższe rokowania ma łagodna fragmentacja stanowiąca mniej niż 10% objętości zarodka.

Dzień czwarty

Po upływie 92 godzin ma miejsce kolejna ocena morfologii zarodka, który na tym etapie powinien osiągnąć stadium moruli.

Dzień piąty

Ostatniej oceny morfologii zarodka embriolodzy dokonują piątego dnia od rozpoczęcia procedury, po upływie około 116 godzin. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo powinien osiągnąć on stadium blastocytozy.

Zobacz także: Blastocysta. Jak na tym etapie rozwija się zarodek i jak ocenić jego rokowania?

Klasyfikacja blastocyst

W piątej i szóstej dobie ma miejsce ocena blastocyst, która jest już zdecydowanie bardziej skomplikowana. System klasyfikacji blastocyst został opracowany w 1999 roku przez Gardnera and Schoolcrafta. W systemie oceny blastocyst wykorzystuje się cyfry od 1 do 4. Najniższy stopień 1 oznacza wczesną blastocytozę, a najwyższy 4 wylęgającą blastocystę.

Źródło: https://blog.invimed.pl

Autor: Klaudia Kierzkowska

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.