Przejdź do treści

Jak wygląda badanie nasienia?

Jak wygląda badanie nasienia

Niemal u połowy par bezskutecznie starających się o dziecko problem z płodnością dotyczy mężczyzn. Dlatego też diagnostyka niepłodności męskiej powinna być stawiania równi z diagnostyką kobiet. W przypadku panów pierwszym krokiem jest badanie nasienia, które może dać odpowiedzi na wiele pytań i skrócić czas oczekiwania na ciążę. 

Zapisz się do newslettera

Niepłodność to już problem co piątej pary. Z analiz naukowców wynika, że w 40-50 proc. przypadków problemy z płodnością występują po stornie mężczyzn. Wśród najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności wymienia się nieprawidłową dietę, niewłaściwy tryb życia, choroby jąder, zaburzenia rozwoju plemników i inne.

Badanie nasienia jest jednym z podstawowych badań profilaktyki męskiej niepłodności. Na czym polega i jak się do niego przygotować?

Zobacz też: Pierwsza wizyta u androloga – czego możesz się spodziewać?

Jak wygląda badanie nasienia?

Badanie nasienia to podstawowe badanie andrologiczne, które jest wstępem do dalszej diagnostyki. Na jego podstawie ocenia się jakość, liczebność i aktywność plemników. Badanie nasienia powinno być jednym z pierwszych badań zleconych parze, która przez rok bezskutecznie stara się o dziecko.

Badanie polega na oddaniu próbki nasienia. Zaleca się, aby na trzy dni do pięciu przed badaniem nie pić alkoholu i zachować abstynencję seksualną. Krótszy czas abstynencji może wiązać się z obniżeniem koncentracji plemników i zafałszowaniem wyniku. Z kolei zbyt długo magazynowane plemniki tracą na jakości.

Pamiętaj: proces dojrzewania plemników trwa ok. 75 dni. Zatem zmiana diety i stylu życia na kilka dni przed badaniem na niewiele się zda.

Nasienie można oddać w domu, jednak należy pamiętać, że musi zostać dostarczone do kliniki w ciągu 20 minut. Należy pamiętać, aby transportować je w temperaturze 25-37 stopni Celsjusza.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oddanie materiału w klinice. Nasienie oddaje się drogą masturbacji do sterylnego pojemnika w specjalnym pokoju zamykanym na klucz.W tym czasie mężczyźnie może towarzyszyć partnerka. Para może skorzystać ze specjalnych prezerwatyw, a nasienie można oddać trakcie stosunku – do prezerwatywy.

Nasienie trafia następnie do laboratorium, gdzie jest analizowane pod kątem objętości, lepkości, barwy i konsystencji (analiza makroskopowa). Następnie oceniana jest również koncentracja i ruchliwość plemników (analiza mikroskopowa). Materiał jest analizowany przez program komputerowy i embriologa.

Zobaczteż: Czy plemnikom grozi wyginięcie? Co możemy zrobić dla jakości nasienia

Kiedy skonsultować wynik?

Konsultacji z lekarzem wymaga każdy wynik, który nie spełnia norm WHO:

 • Objętość ejakulatu ≥ 1,5 ml
 • Całkowita liczba plemników w ejakulacie ≥ 39 mln
 • Koncentracja plemników (liczba plemników w 1 ml nasienia) ≥ 15 mln
 • Ogólny odsetek ruchliwych plemników (ruch postępowy i niepostępowy) ≥ 40%
 • Odsetek plemników o ruchu postępowym ≥ 32%
 • Żywotność plemników (odsetek plemników żywych) ≥ 58%
 • pH ≥ 7,2
 • Morfologia plemników (odsetek plemników o całkowicie prawidłowej budowie) ≥ 4% ≥ – większe lub równe

Jeżeli para stara się o dziecko, każdy wynik badania nasienia należy skonsultować z andrologiem.

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.

Nowe narzędzie diagnozowania niepłodności – wkładka domaciczna zbiera informacje o funkcjonowaniu macicy

Diagnostyczna wkładka domaciczna
fot. Pixabay

Brytyjscy naukowcy stworzyli wkładkę domaciczną wielkości 1-złotówki, która ułatwi diagnozowanie problemów z płodnością. Wkładka ma szansę zrewolucjonizować diagnostykę niepłodności.

Zapisz się do newslettera

Zobacz też: Techniki wspomagania rozrodu na świecie – jak wygląda Polska na tle innych państw?

“Wkładka diagnostyczna”

Specjaliści od leczenia niepłodności z Uniwersytetu w Southhampton stworzyli niewielki implant, którego zadaniem jest  monitorowanie poziomu tlenu, pH i temperatury wewnątrz macicy.

Obecnie chcą wykorzystać urządzenie, by ustalić różnice w “zachowaniu” macicy u kobiet, które nie mają problemu z zajściem w ciążę i tych, które mają problemy z płodnością.

“W tej chwili testy płodności zajmują dużo czasu i wiele par musi długo czekać na diagnozę. Chcemy rozwinąć naszą wiedzę na temat przyczyn niepłodności, wyznaczyć prawidłowe parametry funkcjonowania macicy i sprawić, by ich ocena była tak prosta, jak analiza próbki krwi” – mówił profesor Ying Cheong, specjalista w zakresie medycyny reprodukcyjnej, kierownik zespołu badawczego.

Nowa wkładka jest zakładana w taki sam sposób jak wkładka antykoncepcyjna, w założeniu miałaby robić pomiary w macicy przez około tydzień.

Zobacz też: Metoda TESE – biopsja jądra. Czym jest i kiedy się ją wykonuje?

Rejestracja informacji o macicy

Wkładka działa bezprzewodowo, pacjentka przyczepia sobie do bielizny malutki czip, który zapisuje dane. Po zakończeniu etapu rejestracji danych, lekarze usuwają wkładkę i analizują informacje.

“Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, jak wiele korzyści nasza wkładka może przynieść pacjentom. Nie tylko ułatwi diagnozowanie problemów z płodnością, ale także zredukuje stres i frustracje par leczących się z powodu niepłodności. Wkładka ma ogromny potencjał, by być w przyszłości wykorzystaną również w terapii niepłodnych par”.

Badanie kliniczne z udziałem niepłodnych kobiet

Pacjentki do badania profesora Cheong’a są rekrutowane wśród pacjentek klinik leczenia niepłodności oraz tych, które doświadczyły kiedykolwiek w swoim życiu poronienia. Naukowcy badali skuteczność wkładki, to, czy jest wygodna i bezpieczna dla pacjentek. Zdaniem profesora, jeśli uda się osiągnąć zadowalający efekt i wprowadzić wkładkę do powszechnego użycia, będzie to przełom w opiece zdrowotnej dla niepłodnych kobiet.

Źródło:  The Independent

Zobacz też: IUI a może ICSI? Poznaj różne metody leczenia niepłodności i zobacz, czym się różnią

 

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.

Potencjał oksydacyjno-redukcyjny nasienia – co to jest i jak go zbadać?

Potencjał oksydacyjno-redukcyjny nasienia - co to jest i jak go zbadać?
fot.Pixabay

Jedną z przyczyn zaburzeń płodności u mężczyzn jest stres oksydacyjny. Powoduje obniżenie jakości nasienia, również poprzez podwyższenie fragmentacji DNA plemników. Stres oksydacyjny można zdiagnozować w badaniu ROS, coraz częściej pojawia się ono w ofertach diagnostycznych polskich klinik leczenia niepłodności.

Zapisz się do newslettera

Zobacz też: Jak wygląda badanie nasienia?

Co to jest stres oksydacyjny i jakie są jego przyczyny?

ROS to reaktywne formy tlenu, nazywane też wolnymi rodnikami, które stanowią produkt uboczny przemian metabolicznych.

Przez stres oksydacyjny rozumie się zachwianie równowagi pomiędzy reaktywnymi formami tlenu (ROS), które są utleniaczami, a zdolnością organizmu do detoksykacji i regeneracji.

Zaburzone usuwanie z organizmu produktów przemian metabolicznych może mieć toksyczny efekt.  W kontekście męskiej płodności toksyczność może powodować obniżenie liczby plemników, ograniczenie ich ruchliwości oraz obniżenie jakości ich materiału genetycznego (większa fragmentacja DNA).

Zobacz też: Czy plemnikom grozi wyginięcie? Co możemy zrobić dla jakości nasienia

Możliwe przyczyny stresu oksydacyjnego:

 • Stany zapalne
 • Zaburzenia produkcji nasienia
 • Nadużywanie alkoholu
 • Palenie papierosów
 • Używanie narkotyków i dopalaczy
 • Nieprawidłowa dieta

Stres oksydacyny może też wiązać się z wpływem czynników środowiskowych, przebytymi infekcjami lub operacjami.

Zobacz też: Jak działają banki nasienia? Zobacz, kto może zostać dawcą

Co to jest badanie ROS?

Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego w nasieniu to badanie liczby plemników w nasieniu, badanie fragmentacji DNA plemników, wyliczenie znormalizowanego ORP (potencjału oksydo-redukcyjny w nasieniu) oraz skorygowanego potencjału oksydacyjno -redukcyjnego.

Jeśli stwierdzony zostanie wysoki stres oksydacyno-redukcyjny, ustalana jest jego przyczyna i wdrażane jest leczenie.

Źródło: Klinika leczenia niepłodności Invicta 

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.