Przejdź do treści

Jak wygląda wczesna embriogeneza człowieka?

gastrulacja in vitro zapłodnienie embrion rozwój gastrulacja badania naukowcy komórki macierzyste

Naukowcy rzucili światło na ważny etap wczesnego rozwoju embrionalnego, który nigdy wcześniej nie został w pełni odwzorowany u ludzi. Dotychczasowe badania koncentrowały się na pierwszym tygodniu po zapłodnieniu oraz na późniejszych etapach, po miesiącu ciąży, podczas których narządy formują się i dojrzewają.

Zapisz się do newslettera

Analiza dokonana przez naukowców z Wydziału Fizjologii, Anatomii i Genetyki Uniwersytetu Oksfordzkiego i Helmholtz Zentrum München pomaga wypełnić tę lukę w naszej wiedzy na temat wczesnej embriogenezy człowieka. Ich odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature, przyczynią się do udoskonalenia eksperymentalnych modeli komórek macierzystych.

Czym jest gastrulacja?

Gastrulacja jest jednym z najważniejszych etapów rozwoju i ma miejsce, mniej więcej między 14 a 21 dniem po zapłodnieniu. Jednowarstwowy zarodek przekształca się w wielowarstwową strukturę, znaną jako gastrula. Na tym etapie powstają trzy główne warstwy komórek, z których później powstają tkanki, narządy i układy ludzkiego ciała.

Nasze ciało składa się z setek typów komórek. To na tym etapie kładzie się fundament pod generowanie ogromnej różnorodności ich funkcji w naszym ciele – to jak eksplozja różnorodności typów komórek.

-wyjaśnia profesor Shankar Srinivas, główny autor badania.

Zespół badawczy uzyskał próbkę od anonimowej dawczyni, która wyraziła świadomą zgodę na badawcze wykorzystanie materiału embrionalnego pochodzącego z przerwanej ciąży. Szacuje się, że próbka pochodzi z około 16-19 dni po zapłodnieniu. To tak wczesny etap rozwoju, że wiele osób nie wiedziałoby, że jest w ciąży. Po raz pierwszy embrion na tym etapie rozwoju został tak szczegółowo scharakteryzowany przy użyciu nowoczesnej technologii.

Zobacz też: Niezdiagnozowana endometrioza utrudnia leczenie niepłodności

Zasada 14 dni nieaktualna?

Naukowcy mogą legalnie hodować ludzkie embriony tylko do równowartości 14 dni rozwoju, czyli tuż przed rozpoczęciem gastrulacji. W związku z tym nasza wiedza o zdarzeniach po 14 dniach od zapłodnienia jest w dużej mierze oparta na badaniach na modelach zwierzęcych, takich jak mysz i kurczak. Wykorzystując potężną technikę sekwencjonowania pojedynczych komórek do dokładnego profilowania poszczególnych komórek embrionu, naukowcy byli w stanie zidentyfikować 11 różnych typów komórek.

Chociaż większość tych komórek była jeszcze niedojrzała, odkryto obecność zarówno krwinek, jak i pierwotnych komórek rozrodczych, które dają początek gametom (komórki jajowe i plemniki). Zespół nie znalazł żadnych dowodów na istnienie dojrzałych komórek nerwowych ani innych typów komórek związanych z ośrodkowym układem nerwowym. To badanie wyszczególniające typy komórek w gastruli może stanowić przyczynek do trwającej w środowisku naukowym debaty na temat ponownego rozważenia „zasady 14 dni”, która wyznacza granicę hodowli nienaruszonych ludzkich embrionów.

Źródło: News Medical

Zobacz też: Naukowcy ustalili „złote okno” na sukces zapłodnienia in vitro