Przejdź do treści

Jak wygląda zapłodnienie techniką ICSI? Wyjaśnia embriolog

zapłodnienie techniką ICSI
fot. Fotolia

ICSI to rodzaj zapłodnienia in vitro, w którym wykorzystywany jest tylko jeden plemnik. Jak wygląda zapłodnienie techniką ICSI? Szczegółowo wyjaśnia to embriolog.

Zapisz się do newslettera

W warunkach naturalnych plemniki, aby dostać się do komórki jajowej, muszą pokonać szereg przeszkód: przebyć daleką drogę przez macicę do jajowodu, rozproszyć otaczające komórkę jajową komórki pęcherzykowe, przeniknąć przez osłonkę przejrzystą – zewnątrzkomórkową glikoproteinową strukturę otaczającą  komórkę jajową – wyjaśnia dr Marta Sikora-Polaczek, członek ESHRE i starszy embriolog kliniczny Centrum Medycznego Macierzyństwo.

To na tym etapie zostaje wybrany ten jedyny – po przeniknięciu pierwszego plemnika komórka uruchamia blok przeciwko polispermii. Plemnik, który wniknął przez osłonkę przejrzystą wiąże się następnie z błoną komórkową komórki jajowej i może dokończyć proces zapłodnienia. Do pokonania całej drogi potrzebna jest plemnikowi ruchliwość, odpowiednie enzymy zawarte w główce, białka wiążące itp. – cała funkcjonalna „otoczka” materiału genetycznego – dodaje ekspertka.

Zobacz także: ICSI w in vitro – co to za metoda?

Zapłodnienie techniką ICSI – kiedy plemnik spotyka komórkę jajową

Jak tłumaczy dr Marta Sikora-Polaczek, metodę ICSI wynaleziono aby pomóc plemnikowi wszystkie przeszkody ominąć. Plemnik cały, unieruchomiony pipetą, a przez to też aktywowany, jest wprowadzany następnie do wnętrza komórki jajowej. Oznacza to, że do wnętrza komórki dostarczany jest gotowy „pakiet genetyczny”.

– Z jednej strony pozwala to NA uzyskanie prawidłowego rozwoju zarodkowego i następnie ciąży nawet w sytuacjach gdy koncentracja, ruchliwość lub morfologia plemników są skrajnie obniżone. Z drugiej strony nie chcemy odrzucać „naturalnych” mechanizmów selekcji plemnika, które mają na celu między innymi wyeliminowanie plemników uszkodzonych, z nieprawidłowym materiałem genetycznym – podkreśla ekspertka.

– Jeżeli tylko jest taka możliwość, te wszystkie „przeszkody” stawia embriolog: podczas preparatyki, a następnie wyboru plemnika. Jeśli tej możliwości nie ma, wszystkie plemniki są nieprawidłowe i/lub nieruchome, stosuje się dodatkowe testy umożliwiające wybór plemnika żywego. I tak na przykład przy całkowitej braku ruchliwości plemników ICSI z zastosowaniem plemników żywych nadal ma szanse powodzenia  – dodaje.

Zobacz także: Jak wygląda proces wyboru plemnika do in vitro?

Zapłodnienie techniką ICSI – łączenie materiału genetycznego

Jak plemnik przedostaje się do komórki jajowej? Dociera on do wnętrza komórki za pomocą cienkiej pipety mikroiniekcyjnej.

– Żeby ulokować plemnik we właściwym miejscu, czyli w cytoplazmie komórki jajowej, trzeba przerwać ciągłość osłonki przejrzystej (zewnątrzkomórkowej, glikoproteinowej struktury otaczającej komórkę jajową) oraz błonę komórkowa oocytu. Są to struktury niesłychanie plastyczne, po wprowadzeniu plemnika i usunięciu pipety ulegają natychmiastowemu zasklepieniu – tłumaczy embriolog.

Kiedy już plemniki (w klasycznej metodzie zapłodnienia pozaustrojowego) lub plemnik dotrze do wnętrza komórki jajowej (w metodzie ICSI), komórki trafiają na kilkanaście godzin do inkubatora.

– Komórka jajowa ma wtedy czas na dokończenie swoich podziałów (zapładniana jest komórka w metafazie II podziału mejotycznego, dopiero wniknięcie plemnika aktywuje komórkę do ukończenia podziału), następuje „przepakowanie” materiału genetycznego plemnika – mówi dr Sikora-Polaczek.

Zobacz także: In vitro krok po kroku

Efekt końcowy

W skrócie, materiał genetyczny komórki jajowej i plemnika „dogrywają się” ze sobą. Efektem tego procesu jest pojawienie się dwóch przedjądrzy: żeńskiego i męskiego, dwóch jeszcze osobnych, ale gotowych do podjęcia wspólnego rozwoju pakietów genetycznych.

Obecność dwóch przedjądrzy oraz dwóch ciałek kierunkowych (powstałych na skutek ukończenia przez oocyt podziału mejotycznego) po ok 17-18 godzinach od zapłodnienia są dowodem na to, że komórka zapłodniła się prawidłowo. Możemy oczekiwać, że rozpocznie pierwszy podział bruzdkowania – czyli funkcjonowanie już jako zarodek.

Konsultacja medyczna: dr Marta Sikora-Polaczek – ekspertka Centrum Medycznego Macierzyństwo i starszy embriolog kliniczny ESHRE

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.

Skuteczne in vitro – od czego zależy? Rozwiąż QUIZ i sprawdź swoją wiedzę!

skuteczne in vitro - od czego zależy?
fot. Fotolia

Czy wiesz, jak przygotować się do in vitro? Czy zdajesz sobie sprawę, jakie czynniki mogą wpływać na powodzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!

Zapisz się do newslettera

Jaki wynik uzyskałeś?

 

 

Zobacz także: Hormony, jakość gamet czy niereceptywne endometrium? Przyczyny niepowodzeń in vitro

Logo Kliniki Invicta

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.

Czy można przyjmować antybiotyki w trakcie procedury in vitro? Odpowiada lekarka

Antybiotyki a in vitro

Choroba nie wybiera. Bywa, że dopada również tuż przed lub w trakcie procedury in vitro. Czy antybiotykoterapia może wpłynąć na powodzenie zapłodnienia pozaustrojowego?

Zapisz się do newslettera

Antybiotyki to naturalne wtórne produkty metabolizmu mikroorganizmów, które hamują wzrost i podziały innych mikroorganizmów. Antybiotyki stosuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych, a także profilaktycznie, w zapobieganiu zakażeniom bakteryjnym.

Niestety, antybiotykoterapia może się wiązać z wystąpieniem skutków ubocznych. Stosowanie leków niekiedy powoduje reakcje uczuleniowe, dysbakteriozę, a także dziania toksycznie na niektóre ograny (nerki, wątrobę).

Co w przypadku, gdy w trakcie in vitro zachorujesz i będziesz musiała przyjść antybiotyk? Czy leki mogą wpłynąć na powodzenie procedury?

Zobacz też: Przeciwwskazania do in vitro

Antybiotyki a in vitro

– Antybiotyki to obok szczepionek jeden z największych sukcesów nauk medycznych, jednakże w ostatnich 30 latach ich nieodpowiedzialne stosowanie doprowadziło do powstania wyjątkowo groźnych wielolekooopornych szczepów bakteryjnych – wyjaśnia lekarka i naukowczyni Karina Sasin.

– Do niedawna rutynowo podawano je profilaktycznie wszystkim pacjentkom przed punkcją jajników. Obecnie brak jest dowodów na zasadność takiego postępowania – dodaje ekspertka.

Znakomita większość antybiotyków jest całkowicie bezpieczna w trakcie stymulacji owulacji, a po transferze zarodka należy stosować preparaty dopuszczone do leczenia pacjentek ciężarnych. Jednakże przyjmuje się, że na najwcześniejszym etapie rozwoju, czyli przez pierwsze dwa tygodnie od zapłodnienia, zarodek nie ma technicznej możliwości otrzymania substancji z krwi ciężarnej. Dlatego też uważa się, że leki czy inne substancje (np. alkohol) przyjęte przed dniem spodziewanej miesiączki nie mają wpływu na zarodek – mówi Karina Sasin.

Zobacz też: In vitro i sport. Czy to bezpieczne połączenie?

„Warto być ostrożnym”

Przygotowanie do procedury i samo zapłodnienie in vitro to szczególny czas. W tym okresie lekarz prowadzący powinien wiedzieć o wszystkich przepisanych bądź zażywanych przez pacjentkę medykamentach.

Według informacji opublikowanych przez CNY Fertility, część antybiotyków można bez przeszkód stosować podczas in vitro.

– Pacjentki w trakcie leczenia niepłodności są specyficzną grupą kobiet wymagających szczególnej troski, dlatego zawsze warto być ostrożnym i podawać antybiotyki tylko wtedy, gdy jest to konieczne – mówi Karina Sasin.

Źródło: CNY Fertility

Tagi:

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.

Nieudane in vitro – co dalej?

Nieudane in vitro - co dalej?
fot. Fotolia

Choć zapłodnienie metodą in vitro odznacza się wysoką skutecznością, na każdym etapie leczenia mogą pojawić się nieprzewidziane komplikacje. Co zrobić, gdy zabieg zakończył się niepowodzeniem?

Zapisz się do newslettera

Nieudane in vitro to z pewnością duże rozczarowanie i trudne doświadczenie dla pary, jednak może dostarczyć wielu cennych informacji.

Za niepowodzeniem zabiegu mogą stać zarówno przyczyny medyczne, jak i embriologiczne. Każdy przypadek analizuje lekarz prowadzący oraz zespół embriologów. Dzięki dokładnej analizie eksperci mogą dobrać alternatywną metodę leczenia i zwiększyć szanse na urodzenie dziecka.

Zobacz także: Nieudane in vitro – jakie mogą być przyczyny?

Nieudane in vitro – co dalej?

  • Nieprawidłowa odpowiedź na stymulację hormonalną jajników to jedna z najczęstszych przyczyn nieudanego in vitro. W takim przypadku szanse na zajście w ciążę może zwiększyć modyfikacja sposobu prowadzenia stymulacji pod kątem indywidualnych potrzeb pacjentki, zastosowanie dodatkowej terapii farmakologicznej i diagnostyka genetyczna w kierunku polimorfizmu odpowiednich genów mogących mieć wpływ na terapię.
  • Niska jakość komórek jajowych to kolejny częsty powód niepowodzeń procedur in vitro. Oznacza gorsze rokowania w zakresie uzyskania zapłodnień i prawidłowego rozwoju zarodka. W przypadku niedoborów możliwym rozwiązaniem jest wprowadzenie spersonalizowanej diety suplementacyjnej w oparciu o wyniki badań. Przy zwiększonym ryzyku genetycznym – konsultacje specjalistyczne, badania pary, diagnostyka przedimplantacyjna PGS/PGD lub program in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni.
  • Bywa, że choć komórki jajowe wyglądają prawidłowo, nie dochodzi do zapłodnienia. Możliwą ścieżką postępowania jest wówczas aktywacja komórek jajowych z użyciem jonoforów wapnia. Metoda ta może zwiększyć odsetek zapłodnień nawet o ok. 40 proc.! Jest również bezpieczna dla dalszego rozwoju zarodka. Warto wykonać również pogłębioną diagnostykę czynnika męskiego i rozważyć techniki wspomagające wybór odpowiedniego plemnika (IMSI-MSOME, FAMSI).

Zobacz także: Diagnostyka preimplantacyjna. Kiedy się ją przeprowadza i czemu służy?

Zaburzenia rozwoju zarodka i czynnik męski

  • Częstą przyczyną nieudanego in vitro jest zatrzymanie lub poważne zaburzenia rozwoju zarodka. Przy tego typu problemach należy wykonać badania genetyczne pary i odbyć konsultację genetyczną oraz diagnostykę przedimplantacyjną PGS/PGD.
  • W wielu przypadkach powodem niepowodzeń procedury zapłodnienia pozaustrojowego są zaburzenia implantacji, które mogą wynikać z nieprawidłowego rozwoju zarodków lub zaburzeń po stronie endometrium lub macicy. W przypadku czynników genetycznych zalecana jest diagnostyka przedimplantacyjna. Jeżeli za nieudanym in vitro stoją zaburzenia funkcji endometrium, należy wdrożyć odpowiednią farmakoterapię lub rozważyć małoinwazyjne zabiegi chirurgiczne w przypadku zmian w macicy. Dodatkowo warto wykonać badanie fragmentacji DNA plemnika i badania immunologiczne.
  • Nawracające poronienia i utraty ciąż to najczęstszy problem par podchodzących do in vitro. Przyczyn może być wiele – od endokrynologicznych, przez genetyczne, immunologiczne aż do anatomicznych. Możliwe rozwiązanie to, w zależności od źródła problemu, zastosowanie leków i suplementów oraz zabiegi i badania genetyczne zarodków (diagnostyka PGS/PGD).
  • Jeżeli chodzi o czynnik męski, głównym powodem niepowodzenia procedury jest obniżona jakość nasienia. Wskazana jest wówczas konsultacja andrologiczna i badania: fragmentacja DNA plemnika, morfologia plemników MSOME, test hyposmotyczny H0S, rozszerzone badania nasienia SOME+HOS i test wiązania plemników z hialuronioanem.

Logo Kliniki Invicta

Źródło: Klinika Leczenia Niepłodności Invicta

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.