Przejdź do treści

Jak wygląda zapłodnienie techniką ICSI? Wyjaśnia embriolog

zapłodnienie techniką ICSI
fot. Fotolia

ICSI to rodzaj zapłodnienia in vitro, w którym wykorzystywany jest tylko jeden plemnik. Jak wygląda zapłodnienie techniką ICSI? Szczegółowo wyjaśnia to embriolog.

Zapisz się do newslettera

W warunkach naturalnych plemniki, aby dostać się do komórki jajowej, muszą pokonać szereg przeszkód: przebyć daleką drogę przez macicę do jajowodu, rozproszyć otaczające komórkę jajową komórki pęcherzykowe, przeniknąć przez osłonkę przejrzystą – zewnątrzkomórkową glikoproteinową strukturę otaczającą  komórkę jajową – wyjaśnia dr Marta Sikora-Polaczek, członek ESHRE i starszy embriolog kliniczny Centrum Medycznego Macierzyństwo.

To na tym etapie zostaje wybrany ten jedyny – po przeniknięciu pierwszego plemnika komórka uruchamia blok przeciwko polispermii. Plemnik, który wniknął przez osłonkę przejrzystą wiąże się następnie z błoną komórkową komórki jajowej i może dokończyć proces zapłodnienia. Do pokonania całej drogi potrzebna jest plemnikowi ruchliwość, odpowiednie enzymy zawarte w główce, białka wiążące itp. – cała funkcjonalna „otoczka” materiału genetycznego – dodaje ekspertka.

Zobacz także: ICSI w in vitro – co to za metoda?

Zapłodnienie techniką ICSI – kiedy plemnik spotyka komórkę jajową

Jak tłumaczy dr Marta Sikora-Polaczek, metodę ICSI wynaleziono aby pomóc plemnikowi wszystkie przeszkody ominąć. Plemnik cały, unieruchomiony pipetą, a przez to też aktywowany, jest wprowadzany następnie do wnętrza komórki jajowej. Oznacza to, że do wnętrza komórki dostarczany jest gotowy „pakiet genetyczny”.

– Z jednej strony pozwala to NA uzyskanie prawidłowego rozwoju zarodkowego i następnie ciąży nawet w sytuacjach gdy koncentracja, ruchliwość lub morfologia plemników są skrajnie obniżone. Z drugiej strony nie chcemy odrzucać „naturalnych” mechanizmów selekcji plemnika, które mają na celu między innymi wyeliminowanie plemników uszkodzonych, z nieprawidłowym materiałem genetycznym – podkreśla ekspertka.

– Jeżeli tylko jest taka możliwość, te wszystkie „przeszkody” stawia embriolog: podczas preparatyki, a następnie wyboru plemnika. Jeśli tej możliwości nie ma, wszystkie plemniki są nieprawidłowe i/lub nieruchome, stosuje się dodatkowe testy umożliwiające wybór plemnika żywego. I tak na przykład przy całkowitej braku ruchliwości plemników ICSI z zastosowaniem plemników żywych nadal ma szanse powodzenia  – dodaje.

Zobacz także: Jak wygląda proces wyboru plemnika do in vitro?

Zapłodnienie techniką ICSI – łączenie materiału genetycznego

Jak plemnik przedostaje się do komórki jajowej? Dociera on do wnętrza komórki za pomocą cienkiej pipety mikroiniekcyjnej.

– Żeby ulokować plemnik we właściwym miejscu, czyli w cytoplazmie komórki jajowej, trzeba przerwać ciągłość osłonki przejrzystej (zewnątrzkomórkowej, glikoproteinowej struktury otaczającej komórkę jajową) oraz błonę komórkowa oocytu. Są to struktury niesłychanie plastyczne, po wprowadzeniu plemnika i usunięciu pipety ulegają natychmiastowemu zasklepieniu – tłumaczy embriolog.

Kiedy już plemniki (w klasycznej metodzie zapłodnienia pozaustrojowego) lub plemnik dotrze do wnętrza komórki jajowej (w metodzie ICSI), komórki trafiają na kilkanaście godzin do inkubatora.

– Komórka jajowa ma wtedy czas na dokończenie swoich podziałów (zapładniana jest komórka w metafazie II podziału mejotycznego, dopiero wniknięcie plemnika aktywuje komórkę do ukończenia podziału), następuje „przepakowanie” materiału genetycznego plemnika – mówi dr Sikora-Polaczek.

Zobacz także: In vitro krok po kroku

Efekt końcowy

W skrócie, materiał genetyczny komórki jajowej i plemnika „dogrywają się” ze sobą. Efektem tego procesu jest pojawienie się dwóch przedjądrzy: żeńskiego i męskiego, dwóch jeszcze osobnych, ale gotowych do podjęcia wspólnego rozwoju pakietów genetycznych.

Obecność dwóch przedjądrzy oraz dwóch ciałek kierunkowych (powstałych na skutek ukończenia przez oocyt podziału mejotycznego) po ok 17-18 godzinach od zapłodnienia są dowodem na to, że komórka zapłodniła się prawidłowo. Możemy oczekiwać, że rozpocznie pierwszy podział bruzdkowania – czyli funkcjonowanie już jako zarodek.

Konsultacja medyczna: dr Marta Sikora-Polaczek – ekspertka Centrum Medycznego Macierzyństwo i starszy embriolog kliniczny ESHRE

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.

Rak, macierzyństwo, rozwiązanie – krioprezerwacja tkanki jajnikowej

ochrona płodności
fot. 123rf.com

Co roku w Polsce diagnozuje się u kobiet ponad 80 000 przypadków nowotworów. Każdy wie, że chemoterapia nie jest łatwa i niesie efekty uboczne. Jednak niewielu pacjentów orientuje się, że leki, które zwalczają komórki nowotworu mogą także uszkodzić komórki rozrodcze. Często – nieodwracalnie.

Zapisz się do newslettera

Pacjentka może więc odzyskać zdrowie, ale stracić szansę na własne dziecko. Bezpowrotna utrata płodności bywa jedną z najbardziej dotkliwych życiowych tragedii. Nie umiemy naprawić zniszczonych przez chemioterapię gonad. Ale możemy zapobiec uszkodzeniom i ocalić płodność.

Jak uratować przyszłe rodzicielstwo

Do niedawna mężczyźni mogli zamrażać nasienie, a kobiety poddać się terapii in vitro. Jednak nie było to rozwiązanie dostępne dla osób bardzo młodych, ani też dla pacjentek dotkniętych przez nowotwory hormonozależne.

Dziś dysponujemy większymi możliwościami. Dzięki nim możemy pomóc także bardzo młodym dziewczętom, które nawet nie weszły jeszcze w wiek dojrzewania.

Fundacja Kliniki Gameta dąży do tego, aby pacjentki mogły zachować szanse na przyszłe macierzyństwo mimo obciążającego leczenia onkologicznego. Proponuje metodę nowatorską i – w niektórych przypadkach – jedyną możliwą do zastosowania.

Metoda polega na wyprzedzeniu nowotworu. Nim rozpocznie się terapia, pacjentce pobiera się fragment jajnika. Jest on następnie zamrażany i może być przechowywany latami. Nawet jeżeli terapia uszkodzi gonady kobiety, to pobrany wycinek, wraz z zapasem niedojrzałych komórek jajowych, trwa nienaruszony i bezpieczny.

Po zakończeniu terapii i uznaniu chorej za wyleczoną z nowotworu fragment jajnika zostaje rozmrożony i wszczepiony ponownie. Podejmuje aktywność, nienaruszone komórki jajowe dojrzewają tak, jak przed chorobą, diagnozą, operacją i leczeniem. Pacjentce przywrócono szansę na macierzyństwo. Jeśli przeszczep wykonywany jest w miejscu usuniętego jajnika pojawia się możliwość naturalnego zajścia w ciążę, bez pomocy medycznej. Dotychczas na świecie urodziło się około stu dzieci, których matki skorzystały z mrożenia tkanki jajnikowej.

Należy podkreślić, że krioprezerwacja tkanki jajnikowej jest obecnie jedyną szansą na ochronę płodności u dziewczynek przed osiągnięciem dojrzewania płciowego.

Najmłodsza pacjentka, od której pobrano tkanki jajnika miała w chwili operacji 2.7 lat *.

Odnotowano dotychczas jedno urodzenia dziecka przez kobietę, od której tkanki pobrano w wieku 9 lat**.

Zobacz też: Ciąża po chemioterapii? Jak pokazują badania – płodność można zachować

Co musimy zrobić?

Nowoczesna medycyna oferuje chorym coraz więcej możliwości. Jednak by wykorzystać szanse należy działać w krótkim i dramatycznym dla chorej okresie między diagnozą a rozpoczęciem kuracji. Niestety, chora często nie ma pojęcia, że terapia może upośledzić jej zdolności prokreacyjne, ani tym bardziej o tym, że w zasięgu ręki znajdują się metody ochrony płodności. Dotyczy to szczególnie bardzo młodych pacjentek i ich rodziców.

Wielu lekarzy wciąż nie podejmuje tego trudnego tematu, wiele placówek nie dysponuje żadnymi materiałami dla chorych. Kobiety bezpowrotnie tracą możliwość macierzyństwa.

Chcemy to zmienić.

Fundacja kliniki Gameta dąży do upowszechnienia wiedzy o metodach ochrony płodności podczas terapii onkologicznej. Będziemy docierać zarówno bezpośrednio do pacjentów, jak i do placówek medycznych, organizacji społecznych wspierających chorych onkologicznie, a także do decydentów, od których zależy organizacja służby zdrowia.

Jednocześnie z przyjemnością informujemy, że wspierająca Fundację sieć klinik Gameta jest gotowa bezpłatnie zamrozić i przechowywać tkanki sześciu pacjentek onkologicznych rocznie.

Fundacja stara się też pozyskać fundusze by móc zaoferować podobną pomoc większej grupie potrzebujących.

Wiodącym hasłem Fundacji jest „Nie pozwól, żeby rak odebrał ci szanse na dziecko”.

‘Zachować Przyszłość’ – Fundacja Kliniki Gameta 

Fundacja rozpowszechnia wiedzę o zapobieganiu utracie płodności spowodowanej leczeniem onkologicznym. Zdaniem Fundacji ochrona płodności powinna stać się w Polsce obowiązującym wszystkie placówki standardem postępowania.

Inicjatorka Fundacji, klinika Gameta diagnozuje i leczy niepłodność już od blisko 30 lat. Profesor Jerzy Radwan, założyciel Gamety, jest współautorem pierwszego zabiegu in vitro w Polsce. Gameta jest pierwszym w Polsce ośrodkiem, certyfikowanym przez Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii. Kliniki Gameta i Fundacja wspierają prace  Grupy Roboczej ds. Zachowania Płodności u Chorych Onkologicznych i Chorych Hematologicznych oraz Innych Chorych Leczonych Terapiami Gonadotoksycznymi „ONCOFERTILITY” (GROF) Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Źródło: https://fundacja.gameta.pl

 

Zobacz też: In vitro u 40-latek = większe ryzyko raka piersi? Sprawdź, co mówią badania!

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Klinika Bocian przejmuje łotewski ośrodek leczenia niepłodności

klinika bocian Ryga
fot. informacja prasowa

Polska sieć Klinik Bocian, specjalizująca się w leczeniu niepłodności i in vitro, nabyła większościowy pakiet udziałów w łotewskim ośrodku medycznym My Clinic działającym w Rydze. Jest to jednocześnie pierwsza, zagraniczna placówka, która dołączyła do sieci Klinik Bocian. My Clinic zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem niepłodności, w tym również za pomocą procedur wspomaganego rozrodu. Sieć Klinik Bocian była rozbudowywana dotychczas w Polsce, należy do niej 6 ośrodków zlokalizowanych w większych polskich miastach: Białymstoku, Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie.

Zapisz się do newslettera

– Przejęcie większościowego pakietu udziałów w My Clinic Riga to kolejny krok w rozwoju sieci Klinik Bocian, tym razem na zagranicznym rynku. Dotychczas otwieraliśmy lub przejmowaliśmy placówki medyczne w Polsce, które obecnie cieszą się uznaniem i zainteresowaniem nie tylko polskich par zmagających się z problemem niepłodności, ale także pacjentów starających się o dziecko z innych krajów, zwłaszcza ze wschodniej części Europy. Poszerzanie działalności naszej sieci także na rynku międzynarodowym to dla nas kolejne wyzwanie, którego zamierzamy się podjąć. Z kliniką na Łotwie mamy szansę pozyskać nowych, zagranicznych pacjentów, jak również być bliżej tych dotychczasowych, jak chociażby par z Białorusi, Litwy czy Rosji. My Clinic jest dobrze funkcjonującym ośrodkiem leczenia niepłodności. Zespół kliniki tworzą doświadczeni lekarze oraz embriolodzy, którzy z powodzeniem realizują tu również procedury in vitro, oferując przy tym opiekę na najwyższym poziomie. Placówka w Rydze doskonale wpisuje się zatem w działalność naszej sieci klinik – zaznacza Bartosz Mrugacz, dyrektor ds. rozwoju Klinik Bocian.

My Clinic zlokalizowana jest w centrum Rygi. Dysponuje komfortowymi gabinetami ginekologicznymi, zabiegowymi, nowocześnie wyposażonymi laboratoriami diagnostycznymi i embriologicznymi. Placówka poza leczeniem niepłodności, wykonywaniem inseminacji i in vitro, oferuje szereg usług ginekologiczno-położniczych. Pacjentki mogą tutaj również poddać się zabiegom laparoskopowym. Ponadto klinika zapewnia kobietom kompleksowe prowadzenie ciąż. Założyciel łotewskiego ośrodka, dr Maris Arajs, pozostanie dyrektorem zarządzającym firmy i będzie dalej wspierał rozwój wspólnego przedsięwzięcia z Kliniką Bocian.

Zobacz też: Pierwsza klinika in vitro non-profit w Anglii – już w 2021 roku!

 – W ramach procesu integracji My Clinic zostanie włączona do sieci Klinik Bocian, ale będzie kontynuowała swoją działalność pod dotychczasową marką. Pod uwagę bierzemy też specyfikę łotewskiego rynku medycznego, zwłaszcza regulacji prawnych w zakresie leczenia niepłodności i wspomaganego rozrodu. W tym przypadku przepisy są mniej restrykcyjne w porównaniu do tych obowiązujących w naszym kraju. Tym samym zyskujemy możliwość obsługi pacjentów, których potrzeby medyczne nie mogą zostać zaspokojone w Polsce ze względu na obecne uwarunkowania prawne, jak chociażby leczenie za pomocą inseminacji lub in vitro singielek. Widzimy zatem wiele obszarów do współpracy pomiędzy naszymi polskimi klinikami i placówką w Rydze, zarówno w kwestii wymiany wiedzy i doświadczenia w sferze medycznej, jak i obsługi pacjentów – dodaje Bartosz Mrugacz z Kliniki Bocian.

Problem niepłodności dotyka około 15-20 proc. par w wieku rozrodczym. Dla wielu z nich zapłodnienie pozaustrojowe jest jedyną szansą na uzyskanie ciąży i urodzenie dziecka. Stąd zapotrzebowanie na leczenie za pomocą in vitro jest coraz większe. Klinika Bocian działa na rynku od 15 lat, należy do wiodących ośrodków leczenia niepłodności w Polsce. Obecnie placówki tej sieci przyjmują pacjentów w 5 miastach, w różnych regionach kraju – w Białymstoku, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, także w Warszawie, gdzie funkcjonują dwie kliniki.

Sieć Klinik Bocian należy do wiodących ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodności w Polsce. Oferuje pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie niepłodności z zastosowaniem najbardziej zaawansowanych technologii medycyny rozrodu, w tym zapłodnienia in vitro. Zapewnia również usługi z zakresu ginekologii i położnictwa. Pracownicy klinik są cenionymi specjalistami o międzynarodowym doświadczeniu i uznanych osiągnięciach w dziedzinie niepłodności oraz ginekologii. Placówki wyróżniają wysokie standardy oraz skuteczność leczenia. Klinika Bocian powstała w 2006 roku i dysponuje w Polsce 6 oddziałami zlokalizowanymi w Białymstoku, Warszawie, Katowicach, Poznaniu oraz w Szczecinie.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://klinikabocian.pl/

My Clinic Riga jest nowoczesnym ośrodkiem leczenia niepłodności na Łotwie. Placówka specjalizuje się w leczeniu kobiecych i męskich chorób powodujących zaburzenia płodności, wykonuje także zabiegi zapłodnienia in vitro. Oferuje pełny zakres świadczeń medycznych od konsultacji i usług diagnostycznych po leczenie oraz zabiegi chirurgiczne. Klinika dysponuje profesjonalną i doświadczoną kadrą lekarzy oraz embriologów. Pacjenci mają tu zapewnioną pełną diagnostykę, dostęp do najwyższej jakości sprzętu oraz kompleksową opiekę wysoko wykwalifikowanego personelu.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://www.myclinicriga.lv/

Źródło: materiał prasowy Kliniki Bocian

Zobacz też: Kiedy czas na in vitro?

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

33 ciąże w lubuskim programie in vitro – sukces na miarę nowych żyć!

sukces in vitro InviMed
fot. 123rf.com

33 pary z województwa lubuskiego doczekają się potomka dzięki wsparciu samorządu. To niebywały sukces i spełnienie marzeń dla osób pragnących zostać rodzicami. Program in vitro realizowany był przez poznańską klinikę InviMed.

Zapisz się do newslettera

Realizacja programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego w 2020 roku” trwała od 4 marca do 15 grudnia 2020 roku.

33 ciąże z in vitro – małe wielkie szczęścia

Do programu zgłosiło się 128 par. Ostatecznie, po przejściu kwalifikacji medycznej, w programie uczestniczyło 85 par, a wykonano 97 procedur in vitro. Dotychczas potwierdzono 33 ciąże, w tym 4 wielopłodowe.

To rekordowa liczba ciąż! Ale też w 2020 roku na pomoc Lubuszanom przeznaczyliśmy więcej środków niż w minionych latach. Zaprocentowały nowym życiem!” – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak na portalu Województwa Lubuskiego.

Umowa z kliniką InviMed została podpisana na początku marca 2020 roku. Opiewała na 499 tys. zł. Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania procedury zapłodnienia było zakwalifikowanie pary przez realizatora programu, czyli klinikę InviMed.

Pary musiały spełniać poniższe wymogi formalne:

 • pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim,
 • zamieszkanie i posiadanie stałego zameldowania na terenie województwa lubuskiego,
 • złożenie u realizatora programu (InviMed Poznań) stosownego oświadczenia wraz zaświadczenia o stałym zameldowaniu wydanym przez Biuro Ewidencji Ludności,
 • stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną, bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne, zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu.

Kontynuacja programu w 2021

Już wiadomo, że program dofinansowania in vitro będzie kontynuowany. Tydzień temu ogłoszono konkurs ofert na realizatora programu. To wspaniała wiadomość, oraz kolejna szansa dla niepłodnych par!

Chcesz już teraz zacząć przygotowywać się do podejścia do procedury? Przeczytaj wywiad z psycholożką dr n.med. Agatą Juruć. Rozmowa ze specjalistą może być niezwykle pomocna na początku drogi związanej z leczeniem niepłodności.

 

Zobacz też: Niepłodność immunologiczna – diagnostyka i leczenie

Alina Windyga-Łapińska

Dziennikarka portalu In Vitro Online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego.

Leczenie niepłodności – czy to już? Kiedy in vitro? Jaką metodą?

fot. 123rf.com

Kiedy warto zacząć myśleć o leczeniu niepłodności i jakie obecnie stosuje się metody zapłodnienia pozaustrojowego?

Wiele par boryka się z problemem niepłodności. I dla wielu z nich, jedyną szansą na posiadanie dziecka, jest zapłodnienie in vitro. Dzięki tej metodzie na świecie urodziło się już ponad osiem milionów dzieci. O tym, kiedy warto pomyśleć o tego typu leczeniu i jakie stosuje się obecnie metody, opowiada dr n. wet. Marta Wojciechowska, Starszy embriolog i kierownik laboratorium embriologicznego kliniki InviMed w Gdyni.

Zapisz się do newslettera

Po jakim czasie starania się o dziecko warto zgłosić się do kliniki?

Przyjmuje się, że jeśli w ciągu 12 miesięcy regularnego współżycia bez zabezpieczeń nie dochodzi do poczęcia, u pary może występować problem niepłodności. Kliniki leczenia niepłodności kompleksowo zajmują się ustalaniem przyczyn niepłodności oraz wdrażają adekwatny do sytuacji, często spersonalizowany plan leczenia.

Na jakiej podstawie lekarz decyduje o doborze metody zapłodnienia pozaustrojowego?

Decyzję o wyborze metody zapłodnienia podejmuje lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego u obojga pacjentów oraz dokładnych badań. Ostateczna decyzja co do sposobu zapłodnienia podejmowana jest po analizie badania nasienia partnera.

Każdy pacjent rutynowo powinien wykonać badanie rozszerzone, obejmujące ocenę ruchliwości i koncentracji plemników, jak również morfologię, czyli wygląd plemników. W zależności od wyników badań diagnostyka męska może być poszerzana o badania fragmentacji chromatyny DNA plemników (SCD), MSOME, czyli ocenę morfologii ruchliwych plemników w powiększeniu 6600 razy. Ważnym badaniem jest również HBA, czyli test wiązania plemników z hialuronianem, oceniający dojrzałość funkcjonalną plemników.

Poznaj metody zapłodnienia pozaustrojowego na: https://www.invimed.pl/metody-zaplodnienia-pozaustrojowego

Wiele par boryka się z problemem niepłodności. I dla wielu z nich, jedyną szansą na posiadanie dziecka, jest zapłodnienie in vitro. Dzięki tej metodzie na świecie urodziło się już ponad osiem milionów dzieci. Dlatego warto poznać metody zapłodnienia pozaustrojowego, dzięki którym i Wam może się udać spełnić marzenie o upragnionym dziecku.

Zapłodnienie IVF

Zapłodnienie in vitro (łac. dosłownie „w szkle”; termin stosowany w odniesieniu do każdej procedury biologicznej przeprowadzanej poza organizmem) to zapłodnienie pozaustrojowe, które polega na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik poza żeńskim układem rozrodczym, w warunkach laboratoryjnych.

IVF, to skrót anglojęzycznego terminu in vitro fertilization, czyli zapłodnienie in vitro.
Procedura IVF najczęściej obejmuje 5 kroków:
 1. Stymulacja produkcji komórek jajowych i monitorowanie cyklu do momentu pobrania komórek jajowych.
 2. Zapłodnienie pobranych z jajników dojrzałych komórek jajowych, w warunkach laboratoryjnych, przy zastosowaniu jednej z procedur: klasyczne IVF, ICSI, IMSI lub PICSI.
 3. Wybranie najlepiej rokujących zarodków przez embriologa (do 6 dni po zapłodnieniu)
 4. Transfer zarodka – po 3 lub 5/6 dniach od zapłodnienia komórek jajowych oraz zamrożenie (witryfikacja) niewykorzystanych prawidłowych nadliczbowych zarodków, które są przechowywane w niskich temperaturach.
 5. Ponowny transfer, jeśli kobieta nie zachodzi w ciążę a ma witryfikowane zarodki, Pozostałe niewykorzystanie zarodki można przechowywać na przyszłość lub przekazać do adopcji.

Zapłodnienie metodą ICSI

Jest to również metoda zapłodnienia in vitro, która polega na wstrzyknięciu (czyli docytoplazmatycznej iniekcji – ICSI)  wyselekcjonowanego wcześniej plemnika bezpośrednio do komórki jajowej.

Zaleca się ją najczęściej parom, które nie mogą zajść w ciążę w związku z:

 • niepłodnością spowodowaną czynnikiem męskim,
 • niepłodnością immunologiczną,
 • endometriozą,
 • niską rezerwą jajnikową
 • przedwczesnym wygasaniem funkcji jajników,
 • niepłodnością idiopatyczną,
 • brakiem lub niskim odsetkiem zapłodnień po standardowym zapłodnieniu in vitro.

Skuteczność zapłodnienia in vitro ICSI jest zbliżona do „klasycznego” in vitro i zależy między innymi od wieku pacjentki i jakości posiadanych przez nią komórek jajowych.

Zapłodnienie metodą IMSI

Ten sposób zapłodnienia – IMSI-6600: iniekcja morfologicznie wyselekcjonowanego plemnika –  polega na wprowadzeniu plemnika bezpośrednio do komórki jajowej po uprzedniej selekcji plemnika o prawidłowej budowie pod mikroskopem powiększającym obraz o ponad 6000 razy. IMSI pozwala na wykrycie morfologicznych zmian w organellach plemników (szczególnie w jądrach), które są bardzo trudne do identyfikacji w przypadku standardowego ICSI.

Kwalifikacją do zastosowania metody IMSI jest w szczególności nieprawidłowy wynik badania MSOME, czyli badania morfologii organelli plemników ruchliwych.  Zaleca się go wtedy, gdy stwierdzono w rozszerzonym badaniu nasienia ciężką teratozoospermię, czyli bardzo poważnie obniżony odsetek prawidłowych morfologicznie plemników.

Wskazaniami do zapłodnienia metodą IMSI są:
 • ciężka teratozoospermia i/lub nieprawidłowy wynik badania MSOME,
 • poronienia nawracające,
 • powtarzające się braki implantacji,
 • niepowodzenia i niska jakość zarodków w poprzedzających cyklach IVF.

Zapłodnienie metodą PICSI®

W tej metodzie – PICSI: Physiological Intracytoplasmic Sperm Injection (fizjologiczne ICSI) – plemniki wybierane są na podstawie kryteriów morfologicznych oraz pozytywnej i specyficznej reakcji wiązania plemnika z hialuronianem.

Warto nadmienić, że prawidłowe, ruchliwe plemniki reagują z hialuronianem poprzez specyficzne receptory znajdujące się na ich główce. Związanie plemnika z hialuronianem sugeruje, że wybrany plemnik przeszedł prawidłowo cały proces spermatogenezy i spermiogenezy. Jest dojrzały biologicznie, w pełni funkcjonalny i kompetentny do zapłodnienia komórki jajowej.

Podstawowym badaniem kwalifikującym do zapłodnienia tą metodą jest test HBA, który określa odsetek dojrzałych plemników w świeżym nasieniu.

Nieprawidłowy wynik testu HBA sugeruje wybór zapłodnienia metodą ICSI lub PICSI®.

In vitro metodą PICSI® wykonuje się z poniższych wskazań:
 • nieudane starania o ciążę z pomocą standardowego in vitro lub ICSI (mało zarodków rozwijających się i o niskiej jakości),
 • poronienia nawracające,
 • powtarzające się niepowodzenia transferów związane z trudnością w zagnieżdżeniu zarodka mimo przyjmowanych leków,
 • nieprawidłowy wynik testu HBA,
 • zły wynik testu SCD (badanie fragmentacji DNA plemników)
 • ciężka asthenozoospermia w badaniu nasienia,
 • procedura ICSI z zastosowaniem zamrożonego nasienia o niskich parametrach lub zawiesiny plemników uzyskanych przez TESA, PESA, MESA.

W porównaniu do standardowej procedury ICSI, jak mówią aktualne badania, metoda PICSI® zwiększa odsetek zapłodnień komórek jajowych. Umożliwia także uzyskanie większego odsetka wysokiej jakości zarodków, zwiększa szanse na implantację i ciążę kliniczną. A także obniża częstotliwość aneuploidii uzyskanych zarodków oraz redukuje ilość poronień.

Zapłodnienie metodą hbIMSI

Metoda hbIMSI to zapłodnienie in vitro IMSI z dwustopniową selekcją plemników. Podczas jej przeprowadzania, do komórki jajowej wstrzykuje się plemnik, który pomyślnie przeszedł dwie selekcje:

 • MSOME
 • wiązania z kwasem hialuronowym (HBA)

Zapewnia ona dobór plemnika na podstawie biologicznej kompetencji do zapłodnienia komórki jajowej, a także bardzo dokładną selekcję morfologiczną. Tym samym po zapłodnieniu zwiększa się prawdopodobieństwo prawidłowego rozwoju zarodka.

Tego typu dwustopniowa selekcja plemników jest stosowana w bardzo trudnych przypadkach klinicznych i znacząco wpływa na zwiększone prawdopodobieństwo uzyskania lepszych wyników embriologicznych oraz uzyskanie ciąży.

Wskazania do zastosowania metody hbIMSI:
 • poronienia nawracające po zastosowaniu innych metod in vitro
 • nieprawidłowy wynik: HBA, SCD, MSOME
 • ciężka teratozoospermia u pacjenta (nie więcej niż 1% prawidłowo zbudowanych plemników w nasieniu),
 • zastosowanie do ICSI wcześniej zamrożonego nasienia,
 • zastosowanie do procedury nasienia pozyskanego przez punkcję jądra i najądrza,
 • nieudane próby uzyskania ciąży z pomocą ICSI, czyli:
 • niewiele rozwijających się zarodków,
 • zarodki niskiej jakości,
 • brak implantacji.

Marta Wojciechowska InviMed

Ekspert

Dr n. wet. Marta Wojciechowska

Starszy embriolog, ESHRE Senior Embryologist, kierownik laboratorium embriologicznego w klinice leczenia niepłodności Invimed.
Uzyskany w 2005 roku tytuł doktorski potwierdza głęboką wiedzę z zakresu rozrodu. A ponieważ stale się dokształca, jej umiejętności stoją na najwyższym światowym poziomie. Posiada także certyfikat ESHRE. Udziela konsultacji embriologicznych parom, które przygotowują się do zabiegów przy użyciu technik wspomaganego rozrodu lub mają już za sobą nieudane in vitro.
W 2011 r. odbyła szkolenie z zakresu konserwacji płodności w Izraelu, w Sheba Medical Center w Tel-Avivie, a wcześniej w 2009 r. – szkolenie z zakresu witryfikacji komórek jajowych i zarodków, w IVI Valencia.

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.