Jak wygląda zapłodnienie techniką ICSI?

0 Shares
0
0
0

Zapłodnienie pozaustrojowe z wykorzystaniem metody ICSI (ang. Intracytoplasmic Sperm Injection) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik wspomaganego rozrodu. Polega ona na bezpośrednim wprowadzeniu pojedynczego plemnika do cytoplazmy komórki jajowej za pomocą specjalnej pipety. Dzięki temu możliwe jest zapłodnienie nawet przy bardzo niskiej jakości nasienia lub całkowitej niepłodności męskiej.

Na czym polega zapłodnienie metodą ICSI?

Metoda ICSI polega na manualnym wstrzyknięciu pojedynczego plemnika do wnętrza komórki jajowej. Zabieg ten wykonuje się pod mikroskopem, używając wyspecjalizowanych mikropipet.

Najpierw pobiera się komórki jajowe od kobiety. Może to nastąpić w trakcie punkcji jajników lub po wcześniejszej stymulacji jajeczkowania. Komórki jajowe są umieszczane w specjalnym pożywce.

Następnie pobiera się nasienie od mężczyzny. Spermę poddaje się obróbce, aby wyselekcjonować plemniki o najlepszej ruchliwości i morfologii.

Kolejnym krokiem jest unieruchomienie komórki jajowej i przytrzymanie jej w odpowiedniej pozycji za pomocą delikatnego promienia laserowego.

Do wnętrza komórki jajowej wprowadza się pojedynczego plemnik za pomocą mikropipety. Zazwyczaj w każdą komórkę jajową wstrzykuje się tylko jeden plemnik.

Zapłodnione w ten sposób jajeczka hoduje się przez 2–5 dni w specjalnych inkubatorach. Następnie dokonuje się transferu zarodków do jamy macicy lub mrozi w celu późniejszego wykorzystania.

Jakie są etapy zapłodnienia w ICSI?

Procedura ICSI składa się z kilku etapów:

 • Pobranie komórek jajowych – odbywa się chirurgicznie lub po hormonalnej stymulacji jajników
 • Pobranie nasienia i przygotowanie próbki zawierającej plemniki
 • Wybór dojrzałych plemników o prawidłowej budowie i ruchliwości
 • Unieruchomienie komórki jajowej za pomocą promienia laserowego
 • Wprowadzenie pojedynczego plemnika do wnętrza komórki jajowej za pomocą mikropipety
 • Inkubacja zapłodnionych komórek jajowych przez 2–5 dni
 • Transfer zarodków do jamy macicy lub zamrożenie nadliczbowych zarodków

Najważniejszym etapem jest precyzyjne, manualne wstrzyknięcie plemnika do cytoplazmy komórki jajowej. Wymaga to dużej wprawy i doświadczenia embryologa.

Kiedy ICSI jest zalecane przy niepłodności męskiej?

Metoda ICSI jest zalecana w przypadku:

 • Oligospermii – niskiej liczby plemników poniżej 15 mln/ml
 • Asthenospermii – słabej ruchliwości plemników
 • Teratozoospermii – zaburzeń morfologii plemników
 • Azoospermii – całkowitego braku plemników w nasieniu
 • Nieudanych prób zapłodnienia metodą IVF
 • Problemach z wiązaniem plemnika z osłonką przejrzystą komórki jajowej

Zaleca się również stosowanie ICSI u par, u których wcześniej wystąpiły nieudane próby zapłodnienia in vitro związane z czynnikami męskimi.

Jaka jest skuteczność zapłodnienia metodą ICSI?

Jak pokazują badania, skuteczność zapłodnienia metodą ICSI (ang. intracytoplasmic sperm injection), czyli mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej, waha się w granicach 35-75%, w zależności od czynników wpływających na płodność danej pary. Co istotne, na powodzenie procedury ICSI mają wpływ zarówno czynniki ze strony kobiety, jak i mężczyzny.

Jednym z kluczowych czynników jest wiek kobiety. Im jest on wyższy, tym statystycznie mniejsze są szanse na zajście w ciążę po zabiegu ICSI. Wraz z wiekiem bowiem zmniejsza się jakość i liczba komórek jajowych, co utrudnia zapłodnienie.

Równie ważna jest jakość plemników mężczyzny. Im gorsza jest ich ruchliwość i morfologia, tym trudniej o prawidłowe zapłodnienie metodą ICSI. Stąd mężczyźni z ciężkimi zaburzeniami spermatogenezy mają gorsze rokowania.

Ponadto, istotna jest reakcja kobiety na stymulację jajeczkowania. Nie u każdej pacjentki udaje się uzyskać optymalną liczbę dojrzałych komórek jajowych. Im ich mniej pobrano, tym mniejsza szansa, że któraś z nich zapłodni się po ICSI.

Kolejny wpływający czynnik to liczba transferowanych zarodków powstałych w wyniku ICSI. Im ich więcej, tym statystycznie rosną szanse na zajście w ciążę. Jednak należy pamiętać, że transfer kilku zarodków zwiększa ryzyko ciąży wielopłodowej.

Na szanse powodzenia procedury ICSI wpływa również historia wcześniejszych prób zapłodnienia in vitro. Jeśli para mierzy się z kolejnym niepowodzeniem, to rokowania na przyszłość nieco się zmniejszają.

Jakie są zalety i wady ICSI?

Metoda ta zwiększa szanse na zapłodnienie, szczególnie w przypadkach, gdy mężczyzna ma bardzo niską liczbę plemników lub ich ruchliwość jest znacznie upośledzona. Co istotne, ryzyko uszkodzenia komórki jajowej podczas zabiegu ICSI jest minimalne.

Warto jednak pamiętać, że koszt tej procedury jest wyższy niż standardowego IVF. Dodatkowo konieczne jest znieczulenie ogólne pacjentki podczas pobierania komórek jajowych. Nie należy również lekceważyć możliwych powikłań związanych ze stymulacją jajników. Mimo tych niedogodności ICSI daje parom największą szansę na posiadanie własnego potomstwa.

Ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci poczętych metodą ICSI pozostaje na podobnym poziomie, jak w przypadku standardowej metody zapłodnienia in vitro. Dlatego każda para rozważająca tę metodę powinna dokładnie zapoznać się z jej zaletami i wadami. Porada doświadczonego lekarza pomoże podjąć świadomą decyzję odnośnie wyboru metody leczenia niepłodności.

Zalety:

 • Możliwość zapłodnienia nawet przy bardzo poważnych zaburzeniach nasienia
 • Większa szansa na zapłodnienie w porównaniu do klasycznego IVF
 • Minimalne ryzyko uszkodzenia komórki jajowej

Wady:

 • Wyższy koszt w porównaniu do standardowego IVF
 • Konieczność stosowania znieczulenia ogólnego przy pobraniu komórek jajowych
 • Możliwe powikłania związane ze stymulacją jajeczkowania
 • Ryzyko wad wrodzonych na podobnym poziomie jak w IVF

ICSI to skuteczna metoda leczenia niepłodności spowodowanej problemami męskimi. Pozwala na zapłodnienie w przypadkach, w których standardowe IVF nie daje szans powodzenia. Jest to precyzyjna procedura wymagająca wysokich kompetencji zespołu medycznego. Mimo że ICSI wiąże się z pewnymi dodatkowymi obciążeniami, daje parom największe szanse na posiadanie własnego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać