Przejdź do treści

Kardiomiopatia okołoporodowa. Niebezpieczna choroba, która może wystąpić po leczeniu niepłodności

Objawy kardiomiopatii przypominają typowe objawy ciąży - obrzęk stóp, nóg, duszności i zmęczenie – fot. Canva

Kardiomiopatia okołoporodowa to niezwykle rzadka choroba występująca w końcowym okresie ciąży lub we wczesnym połogu.  Mimo iż zmaga się z nią niewiele kobiet, to jej przebieg może być dramatyczny.

Zapisz się do newslettera

Czym jest kardiomiopatia okołoporodowa?

Kardiomiopatia okołoporodowa, zwana również kardiomiopatią połogową (KP) jest rzadką, ale zagrażającą życiu chorobą serca.

Może pojawić się w ostatnim miesiącu ciąży lub do pięciu miesięcy po porodzie. Charakteryzuje się ostrą niewydolnością serca, która w niektórych przypadkach może skończyć się nawet śmiercią pacjentki.

Zobacz też: Czy in vitro wpływa na stan serca dziecka? Zobacz, co mówią naukowcy

Kardiomiopatia okołoporodowa a leczenie niepłodności

Kobiety poddane leczeniu niepłodności narażone są na zwiększone ryzyko wystąpienia kardiomiopatii okołoporodowej, która prawdopodobnie nie jest wiązana z samym leczeniem.

Naukowcy twierdzą, że wszystkiemu winne są czynniki przyczyniające się do niepłodności kobiet. To właśnie one w pewnym stopniu mogą być odpowiedzialne za pojawienie się niewydolności serca.

25 maja 2019 roku w Grecji odbyła się konferencja Heart Failure, na której został poruszony temat kardiomiopatii połogowej. Niemieccy naukowcy poinformowali, że kobiety poddane leczeniu niepłodności były aż pięć razy bardziej narażone na zachorowanie w porównaniu do tych, które zaszły w ciążę bez żadnej interwencji.

W 2016 roku opublikowany został artykuł, według którego częstotliwość występowania KP szacowana jest na 1 na 1000 do 4000 ciąż. Mimo iż ta dość rzadka choroba może doprowadzić do śmierci, to większość kobiet szybko wraca do zdrowia.

Z kolei badanie przeprowadzone w 2015 roku, opublikowane w czasopiśmie Obstetrics & Gynecology wykazało, że kardiomioparia doprowadziła do 23% zgonów młodych matek w Kalifornii w latach 2002-2005.

Z kolei studenci medycyny w Niemczech zgromadzili dane 108 pacjentek z kardiomiopatią okołoporodową. Naukowcy przebadali krew pacjentek pod kątem molekularnych markerów niepłodności, a następnie porównali je z wynikami pacjentek z kadriomiopatią nie będącymi w ciąży. 32% pacjentek z kardiomiopatią okołoporodową zgłosiło problem z poczęciem dziecka, a 13% skorzystało z metody in-vitro.

Zobacz też: Palisz? Sprawdź, jak wpływa to na twoją płodność i skuteczność in vitro

Czynniki ryzyka

Współautorka badań Denide Hilfiker-Kleiner poinformowała, że istnieje związek pomiędzy wystąpieniem kardiomiopatii okołoporodowej a niepłodnością – jest nim wiek pacjentek. W większości przypadków leczeniu poddawane są starsze kobiety.

Stwierdzono także, że leczenie niepłodności prowadzi do większej liczby ciąż bliźniaczych lub mnogich, które niosą za sobą zwiększone ryzyko wystąpienia kardiomiopatii okołoporodowej.

Jak dotąd nie ma wyraźnych dowodów na to, że leczenie hormonalne, które zazwyczaj  jest częścią terapii bezpłodności, zwiększa ryzyko wystąpienia KP.

Otrzymane wyniki sugerują, że kobiety które zostały poddane leczeniu niepłodności powinny zwrócić szczególną uwagę na objawy kardiomiopatii okołoporodowej. Większość z nich przypominana typowe objawy ciąży – obrzęk stóp, nóg, duszności i zmęczenie.

Przebieg kardiomiopatii okołoporodowej u kobiet jest bardzo zróżnicowany. Badania dowodzą, że jedna trzecia pacjentek po leczeniu wraca do zdrowia, jednak niestety w przypadku około jednej trzeciej dochodzi do śmierci. Pozostałe kobiety nigdy nie odzyskują pełnej czynności serca.

źródło: https://www.livescience.com

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.