Powszechnie uważamy, że plemniki są wytwarzane wyłącznie przez mężczyzn. Ale czy wiesz, że samice również „wytwarzają” plemniki? Okazuje się, że samice również przyczyniają się do tego, co sprawia, że plemniki są plemnikami.
Według danych Centers for Disease Control and Prevention prawie 20 procent par w Stanach Zjednoczonych nie zajdzie w ciążę w sposób naturalny po roku prób. U gatunków z zapłodnieniem wewnętrznym, takich jak ludzie, zdolność samicy do zajścia w ciążę i donoszenia ciąży zależy od skutecznych interakcji między plemnikiem a żeńskim układem rozrodczym (FRT). Kiedy te interakcje są wadliwe, wynikiem może być nieudana ciąża. Dlatego kluczowe znaczenie ma zrozumienie czynników, które przyczyniają się do żywotności plemników między kopulacją a zapłodnieniem.
Zobacz też: Jakie szanse na ciążę i poród po zapłodnieniu in vitro z jednym jajnikiem?
Co mówią nam plemniki muszki owocowej?
Zespół badawczy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Syracuse College of Arts and Sciences i Uniwersytetu Cornell, kierowany przez Steve’a Dorusa, profesora nadzwyczajnego biologii na Uniwersytecie Syracuse, badał historię życia plemników muszki owocowej (Drosophila melanogaster), aby lepiej zrozumieć ciągłość molekularną między męskimi i żeńskimi układami rozrodczymi.
Innymi słowy, w jaki sposób męskie i żeńskie układy rozrodcze zapewniają wsparcie w utrzymaniu żywotności plemników przed zapłodnieniem. Ich wyniki, opublikowane 7 marca 2022 r. w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences USA (PNAS), rzucają światło na ważne wydarzenia, które mogą odgrywać rolę w niepłodności, które do tej pory były słabo poznane.
Muszki owocówki są dobrymi organizmami modelowymi do badań takich, ponieważ łatwo je hodować w laboratorium, mają krótki czas generacji, a ich genetyka jest dobrze poznana. W swoim badaniu grupa odkryła, że proteom lub skład białkowy plemników ulega znacznym zmianom po przeniesieniu do wnętrza samicy.
Białka kobiece „odżywiają” plemniki?
Okazuje się, że białka pochodzenia żeńskiego, które mogą pomóc plemnikom w takich funkcjach, jak metabolizm energetyczny, zaczynają łączyć się z plemnikiem natychmiast po kojarzeniu, co oznacza zmianę osłony białek.
Po kilku dniach przechowywania w FRT zespół badawczy ze zdziwieniem odkrył, że prawie 20% białek plemników zostało zastąpionych białkami pochodzenia żeńskiego. Wkład żeński wspiera żywotność plemników w okresie między kopulacją a zapłodnieniem. To „przekazanie” białek celem podniesienia żywotności plemników z samców na samice oznacza, że plemniki są materialnie wytworem obu płci i może to być kluczowy aspekt reprodukcji u wszystkich gatunków zapładniających wewnętrznie, w tym u ludzi. Potrzebne będą dalsze badania, które być może ułatwią radzenie sobie z niepłodnością.
Źródło: https://www.news-medical.net/
Zobacz też: Leczenie niepłodności – gdzie szukać wsparcia? Programy dofinansowujące są na wyciągnięcie ręki!