Przejdź do treści

Koronawirus (COVID-19) – dostosowanie bezpieczeństwa działalności klinik InvMed do sytuacji epidemicznej

koronawirus działaność klinik Invimed
Fot. Klinika InviMed Wrocław

W trosce o zdrowie Pacjentów i Pracowników, a w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 kliniki leczenia niepłodności InviMed postanowiły realizować  tylko te wizyty, badania i zabiegi, których wykonanie jest kluczowe dla zdrowia pacjentów. Działamy zgodnie z procedurami bezpieczeństwa epidemiologicznego i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zapisz się do newslettera

Wszystkie pary, które aktualnie są w procesie leczenia technikami wspomaganego rozrodu w klinikach InviMed, mają kontakt z koordynatorem opieki medycznej lub lekarzem prowadzącym. Ich wizyty nie zostały odwołane. Mogą też wykonać u nas wszystkie badania niezbędne do przeprowadzenia procedury. Zlecenia opracowywane są indywidualnie dla każdej pary, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji w kraju i przekazywane telefonicznie lub mailowo.

Pierwsze wizyty kontrolne Pacjentek, u których dzięki technikom wspomaganego rozrodu udało się uzyskać ciążę, odbywają się planowo. A przebieg takiej wizyty jest przygotowany tak, by uwzględniał bezpieczeństwo pacjentki.

Naszą misją jest niesienie pomocy pacjentom przy jednoczesnym zadbaniu o bezpieczeństwo własnego otoczenia. W klinikach InviMed przyjmujemy tylko te pacjentki, których badanie, konsultacja lub zabieg są konieczne w tym czasie. Odwołaliśmy wszystkie inne wizyty do końca marca. Nie oferujemy, m.in. inseminacji, badań ginekologicznych i nie rozpoczynamy nowych procedur.

Nowe wizyty umawiamy na terminy majowe i czerwcowe. Nasze dalsze działania, będą podobnie jak teraz, adekwatnie do sytuacji w kraju. Z Pacjentami, którym odwołaliśmy wizyty, pozostajemy w stałym kontakcie. Wszystkich niezbędnych informacji, także tych dotyczących możliwości odnowienia e-recepty wystawionej przez specjalistę InviMed, udzielają Konsultanci Infolinii InviMed: 500 900 888.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi doktora Roberta Gizlera, ginekologa-położnika, Dyrektora Medycznego kliniki InviMed we Wrocławiu, na trzy kluczowe pytania dotyczące funkcjonowania klinik InviMed w obliczu zagrożenia epidemicznego.

Dlaczego InviMed kontynuuje rozpoczęte cykle do inseminacji i do in vitro?

Dr Robert Gizler: Proces zaawansowanej stymulacji do procedury OPU (punkcja jajników) oraz inseminacji musi zostać zakończony pobraniem komórek jajowych lub podaniem leków wywołujących owulację. Niewykonanie tego, może skutkować wzrostem licznych torbieli, pęknięciem jajnika, masywnym krwawieniem do jamy brzusznej i koniecznością interwencji chirurgicznej. W InviMed przerywane są tylko procedury w początkowym okresie, kiedy istnieje możliwość samoistnego wygaśnięcia procesu.

Czy te procedury, które są kontynuowane, kończą się inseminacją, transferem zarodka?

Nie. Po procedurze punkcji jajników lub indukcji owulacji odstępujemy od dalszej kontynuacji procedury – nie wykonujemy transferu lub samej inseminacji. Uzyskane po punkcji komórki jajowe lub zarodki są witryfikowane (poddawane szybkiemu mrożeniu), co pozwoli nam dokończyć procedury po ustaniu sytuacji epidemicznej w kraju. W przypadku zarodków i komórek, które były zabezpieczone metodą witryfikacji, szanse na uzyskanie ciąży oraz urodzenie zdrowego dziecka są identyczne z wynikami klinicznymi uzyskanymi z zastosowaniem „świeżych” zarodków czy komórek jajowych.

Dlaczego InviMed utrzymał wizyty po transferze?

Pacjentki po transferze powinny być ocenione pod względem bezpieczeństwa dalszego funkcjonowania i oceny ewentualnych odległych skutków stymulacji. Wizyty po transferze dotyczą jednak głównie pacjentek w ciąży, stosujących szereg leków, które muszą być stopniowo redukowane, żeby zapewnić prawidłowy i bezpieczny rozwój ciąży. Kontrola obejmuje jedną wizytę w okolicy 6. tygodnia ciąży. Pragnę podkreślić, iż nasz personel został specjalnie przeszkolony i przygotowany, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentkom i sobie.

Kliniki InviMed to pięć klinik leczenia niepłodności działających w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Gdyni. W diagnostyce i leczeniu niepłodności korzystamy z najnowocześniejszych technologii. Z powodzeniem stosujemy procedury inseminacji domacicznej oraz in vitro: IVF/ICSI, IVF/IMSI-6600, IVF/hbIMSI, IVF/PICSI.Od 2001 roku do końca 2019 roku dzięki leczeniu w InviMed na świat przyszło przeszło 13 tysięcy dzieci. Zgodnie z oficjalnymi danymi, które raportujemy do ESHRE, skuteczność wszystkich cykli in vitro, które zostały przeprowadzone w latach 2015-2017 wyniosła w InviMed 54%.W 2020 roku realizujemy programy dofinansowania leczenia niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego finansowane ze środków Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Słupska, Sosnowca, Częstochowy oraz województwa mazowieckiego i lubuskiego.

Aktualny komunikat dotyczący działań klinik InviMed znajdziesz tutaj: invimed.pl

lek. Robert Gizler

Ekspert

lek. med. Robert Gizler

Specjalista ginekolog-położnik, dyrektor medyczny. Doktor Robert Gizler to jeden z najlepszych specjalistów z zakresu leczenia niepłodności w naszym kraju. Świetny ginekolog i lider zespołu lekarskiego – dyrektor medyczny InviMed Wrocław.

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Czynniki wpływające na powodzenie in vitro

powodzenie in vitro
fot. 123rf.com

In vitro, czyli wspomagana technika rozrodu, od dziesiątek lat z powodzeniem stosowana jest na całym świecie. Dla wielu par to właśnie zapłodnienie pozaustrojowe jest jedyną szansą na posiadanie potomstwa. Jak zatem zwiększyć szansę na powodzenie in vitro? Oto czynniki mające istotny wpływ.

Zapisz się do newslettera

Czynniki wpływające na powodzenie IVF

Wiek kobiety

Niestety, wraz z upływem lat (w przypadku kobiet) szanse na powodzenie in vitro maleją. Jednak w przypadku, gdy kobieta zdecyduje się na wykorzystanie oocytów dawcy (komórek dających początek komórce jajowej), wpływ wspomnianego czynnika jest znikomy.

Niepłodność męska

Kobiety, których mężczyźni są bezpłodni, są na ogół młodsze i mają lepszą jakość oocytów w porównaniu z kobietami zmagającymi się z innymi przyczynami niepłodności. Powoduje to wyższy wskaźnik ciąż i żywych urodzeń.

Niepowodzenie zapłodnienia

Słabe lub nieudane zapłodnienie, w którym zapłodniono mniej niż 20 proc. oocytów, wiąże się z następującymi czynnikami:

 • niepłodnością pierwotną,
 • niepłodnością czynnika męskiego,
 • mniejszą liczba pobranych oocytów.

Brak rozwoju embrionalnego

W przypadku od 4 do 5 proc. kobiet, zarodki z zapłodnionych oocytów nie rozwijają się.

Niepowodzenie implantacji

Po rozwoju i implantacji embrionu, aż w około 60 proc. przypadków nie dochodzi do poczęcia. Na niepowodzenie implantacji ma wpływ:

 • wiek kobiety,
 • implantacja więcej niż dwóch zarodków,
 • niepłodność pierwotna,
 • niski wskaźnik odzyskiwania oocytów,
 • niski wskaźnik wykorzystania zarodków.

Zobacz też: Szczepienie na COVID-19 nie ma negatywnego wpływu na nasienie

Niski wskaźnik żywych urodzeń

Na niski wskaźnik żywych urodzeń po transferze zarodków ma wpływ:

 • wiek kobiety,
 • transfer tylko jednego zarodka,
 • niski wskaźnik odzyskiwania oocytów,
 • choroby jajowodów, a dokładniej szkodliwy wpływ wydzielanego płynu nagromadzonego w jajowodzie. Stwierdzono, że salpingektomia podwaja wskaźnik ciąż po zapłodnieniu in vitro.

Niestety, tylko 32 proc. cykli in vitro kończy się żywym porodem, co dowodzi, że większość prób poczęcia za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego nadal kończy się niepowodzeniem.

Stosowanie docytoplazmatycznych iniekcji plemników (ICSI)

W nowoczesnej technologii wspomaganego rozrodu, docytoplazmatyczne wstrzyknięcie nasienia (ICSI) stosowane jest rutynowo w większości przypadków IVF i dotyczy ponad połowy wszystkich pacjentów. Dlatego dane dotyczące wyników IVF obejmują również dane ICSI. Stwierdzono jednak, że docytoplazmatyczne wstrzyknięcie nasienia zwiększa wskaźnik żywych urodzeń, wówczas gdy jest stosowane u kobiet ze słabymi oocytami. Tym samym skuteczność ICSI jest zdecydowanie mniejsza, gdy para zmaga się z niepłodnością spowodowaną czynnikiem męskim.

Źródło: News Medical

Zobacz też: In vitro z zamrożonych zarodków niesie ryzyko podwyższonego ciśnienia i zagraża zdrowiu?

 

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.

Dieta śródziemnomorska zwiększa szanse na skuteczne in vitro

dieta śródziemnomorska
Dbanie o prawidłowe odżywianie najlepiej zacząć jak najwcześniej. – fot. Canva

Nowe badania wykazały, że kobiety, które stosują dietę śródziemnomorską w ciągu sześciu miesięcy przed leczeniem wspomaganym mają znacznie większe szanse na zajście w ciążę. Dietetycy mówią też od dłuższego czasu, że ten rodzaj żywienia wspiera nasza witalność. 

Zapisz się do newslettera

Naukowcy zapytali kobiety o ich dietę przed poddaniem się zabiegowi zapłodnienia in vitro (IVF). Wyniki pozwoliły by stwierdzili, że te, które jadły więcej świeżych warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, ryb i oliwy z oliwek oraz mniej czerwonego mięsa, miały o 65-68% większe prawdopodobieństwo pomyślnej ciąży i porodu w porównaniu z kobietami, które najmniej przestrzegają diety śródziemnomorskiej.  

Dieta to podstawa 

Badanie, które zostało opublikowane w Human Reproduction, skupiło się na wzorcach żywieniowych, a nie na poszczególnych składnikach odżywczych, żywności lub grupach żywności. Oceniono dietę 244 kobiet za pomocą kwestionariusza częstotliwości spożywania pokarmów, kiedy zapisały się do Jedności Wspomaganego Poczęcia w Atenach w Grecji, na swój pierwszy zabieg zapłodnienia in vitro.  

W kwestionariuszu zapytano ich o to, jak często jedli określone grupy żywności w ciągu ostatnich sześciu miesięcy; wyniki dały kobietom punktację MedDiet, która wahała się od 0-55, z wyższymi wynikami wskazującymi na większe przestrzeganie diety śródziemnomorskiej. Kobiety były w wieku 22-41 lat i nie były otyłe (wskaźnik masy ciała poniżej 30 kg/m2).  

Zobacz też: In vitro z zamrożonych zarodków niesie ryzyko podwyższonego ciśnienia i zagraża zdrowiu?

Naukowcy, pod kierunkiem profesora nadzwyczajnego Nikosa Yiannakourisa z Wydziału Żywienia i Dietetyki Uniwersytetu Harokopio w Atenach, podzielili kobiety na trzy grupy w zależności od ich wyniku MedDiet. Pierwsza grupa miała wyniki od 18 do 30, druga od 31 do 35 a trzecia grupa zdobyła od 36 do 47 punktów. Okazało się, że w porównaniu z 86 kobietami z grupy o najwyższej punktacji, 79 kobiet z grupy o najniższej punktacji miało znacznie niższy odsetek ciąż (29% w porównaniu z 50%) i żywych urodzeń (26,6% w porównaniu z 48,8%).  

Kiedy naukowcy przyjrzeli się kobietom w wieku poniżej 35 lat, odkryli, że każda pięciopunktowa poprawa wyniku MedDiet wiązała się z około 2,7 razy większym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę i porodu żywego.  

Ważnym przesłaniem z naszego badania jest to, że kobiety próbujące płodności powinny być zachęcane do zdrowej diety, takiej jak dieta śródziemnomorska, ponieważ większe przestrzeganie tego zdrowego wzorca żywieniowego może pomóc zwiększyć szanse na udaną ciążę i urodzenie żywego dziecka – wyjaśnia prof. Yiannakouris. – Należy zauważyć, że jeśli chodzi o poczęcie dziecka, dieta i styl życia są tak samo ważne dla mężczyzn jak dla kobiet. Wcześniejsze badania naszej grupy badawczej wśród męskich partnerów naszego badania sugerowały, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej może również pomagają poprawić jakość nasienia. Podsumowując, odkrycia te podkreślają znaczenie wpływu diety i jakości diety na płodność oraz wspierają korzystny wpływ diety śródziemnomorskiej na wyniki wspomaganego rozrodu – dodaje. 

Źródło: https://sciencedaily.com/ 

Zobacz też: Czynniki wpływające na powodzenie in vitro

 1. Dimitrios Karayiannis, Meropi D Kontogianni, Christina Mendorou, Minas Mastrominas, Nikos Yiannakouris. Adherence to the Mediterranean diet and IVF success rate among non-obese women attempting fertilityHuman Reproduction, 2018; DOI: 10.1093/humrep/dey003
 2. Dimitrios Karayiannis, Meropi D. Kontogianni, Christina Mendorou, Lygeri Douka, Minas Mastrominas, Nikos Yiannakouris. Association between adherence to the Mediterranean diet and semen quality parameters in male partners of couples attempting fertilityHuman Reproduction, 2016; DOI: 10.1093/humrep/dew288