Przejdź do treści

Kriokonserwacja nasienia nawet przez kilkanaście lat – jakie są skutki?

Jak wskazują badania, czas kriokonserwacji nasienia nie wpływa na wskaźnik urodzeń, które bazować będą na danym materiale. Wiele krajów stosuje ograniczenia dotyczące czasu przechowywania zamrożonych plemników – co w tym kontekście pokazują obserwacje ekspertów?

Zapisz się do newslettera

Kriokonserwacja nasienia pod lupą

Analizie poddano 119 558 próbek nasienia, które przechowywane były w Hunan Sperm Bank w Chinach. Zostały one podzielone na trzy grupy – pierwszą stanowił materiał znajdujący się w kriokomorze przez okres od 6 miesięcy do 5 lat, drugą były próbki przechowywane od 6 do 10 lat, a trzecią stanowiło nasienie umieszczone w banku spermy na okres 11-15 lat.

W badaniach odnotowano dwie podstawowe obserwacje. Po pierwsze, zauważono, iż współczynnik przeżycia plemników po rozmrożeniu spadł w ciągu 15 lat z 85 do 74 proc. Po drugie, nie wpłynęło to jednak na wskaźnik ciąż oraz żywych urodzeń z nasienia poddanego badaniu. Dane w trzech grupach wyglądały następująco: 82,17 proc., 80,21 proc. oraz 80 proc. – dotyczy to inseminacji. Biorąc zaś pod uwagę in vitro, wyniki również nie wykazywały znaczących różnic: 81,63 proc., 79,11 proc. oraz 73,91 proc.

Wyniki badania są prezentowane na corocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) w Wiedniu” – informuje dailymail.

Co warto wiedzieć?

Należy w tym kontekście przypomnieć też kilka innych faktów, które dotyczą mrożenia materiału biologicznego wykorzystywanego w zabiegach wspierających płodność:

  • Obecnie stosuje się różne metody kriokonserwacji – najczęściej jest to slowfreezing oraz witryfikacja.
  • W przypadku osób chorujących onkologicznie, kriokonserwacja staje się nieraz jedynym sposobem na „zachowanie płodności”, którą mogliby utracić np. w związku z radio- lub chemioterapią.
  • Korzystanie z kriotransferu (czyli transferu zarodków, które były zamrożone) nie wpływa na różnice w częstotliwości występowania wad wrodzonych u dzieci, w porównaniu z ciążami uzyskanymi dzięki zastosowaniu świeżych zarodków.
  • Z zamrożonych zarodków częściej rodzą się dziewczynki” – szczegóły poznasz TUTAJ.
  • Co więcej, biorąc pod uwagę fakt, iż mrożone zarodki można wykorzystać nawet kilka-kilkanaście lat później, nie ma konieczności dokonywania kolejnej stymulacji hormonalnej, co znacznie zmniejsza obciążenie organizmu kobiety.

Zobacz też: Co się dzieje z zarodkami, które nie zostały wykorzystane w transferze?

Źródło: dailymail

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW (dziennikarstwo). Obecnie studiuje psychologię kliniczną na Uniwersytecie SWPS, jest też byłą słuchaczką studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Redaktorka prowadząca e-magazyn "Chcemy Być Rodzicami" oraz portal o tej samej nazwie. Współautorka książki "Kobiety bez diety".