Przejdź do treści

Lekarze i specjaliści, którzy zajmą się Wami w klinice leczenia niepłodności

lekarze od niepłodności

Pary, które od minimum roku bezskutecznie starają się o dziecko, powinny udać się do specjalisty. Najlepiej zapisać się do kliniki leczenia niepłodności, w której szereg lekarzy pomoże w zdiagnozowaniu i rozwiązaniu problemu. Kto zajmuje się leczeniem niepłodności?

Zapisz się do newslettera

Lekarze i specjaliści z kliniki leczenia niepłodności

Ginekolog

Pierwszym lekarzem, do którego należy się udać na wizytę w związku z problemami z zajściem w ciążę jest ginekolog. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i wykonaniu szeregu badań np. badań krwi, USG narządów rodnych, laparoskopii, ginekolog każdego z partnerów skieruje do właściwego specjalisty, który pomoże znaleźć przyczynę niepłodności.

Androlog/urolog

Jest lekarzem od niepłodności męskiej. To właśnie do androloga powinien udać się mężczyzna, który podejrzewa u siebie problemy z płodnością. Specjalista zleci badanie nasienia, badania genetyczne i hormonalne. Podczas wywiadu oceni anatomię narządów płciowych.

Zobacz też: Diagnostyka przed in vitro. Jakie badania przed in vitro zleci Ci lekarz?

Endokrynolog

To specjalista zajmujący się układem dokrewnym czyli gruczołami wydzielania wewnętrznego i spowodowanymi przez ich dysfunkcję zaburzeniami hormonalnymi. Często przyczyną niepowodzeń jest nieprawidłowe stężenie hormonów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Do hormonalnych przyczyn niepłodności zaliczymy np.: chorobę tarczycy, cukrzycę, zaburzenia nadnerczy.

Genetyk

Niepłodność często uwarunkowana jest genetycznie. Występowanie zaburzeń płodności jest podstawą do wykonania badania kariotypu, dzięki któremu możemy ocenić liczbę i budowę chromosomów. To właśnie genetyk, na podstawie wyniku badania, może stwierdzić zmiany w obrębie chromosomów, które są odpowiedzialne za trudności z zajściem w ciążę.

Hematolog

Zajmuje się chorobami krwi i układu krwiotwórczego. Hematolog zleci głównie szczegółową analizę krwi, na podstawie której może wywnioskować czy pacjent nie ma do czynienia z chorobami autoimmunologicznymi, niedoborem żelaza, przewlekłym zakażeniem czy stanem zapalnym.

Zobacz też: Jak wybrać klinikę in vitro?

Psycholog

Zdarza się, że bezowocne starania o dziecko odbijają się niekorzystnie na psychice pacjentów. Są źródłem stresu, obwiniania siebie nawzajem. W takim przypadku pomoc psychologa będzie nieoceniona. Zdarza się, że niepokój i stres są blokadą fizjologiczną, przez którą kobieta nie może zajść w ciążę.

Specjalista od akupunktury

Akupunktura to jedna z terapii stosowanych w leczeniu niepłodności. Reguluje gospodarkę hormonalną, zwiększa ukrwienie narządów rodnych i powoduje ich wzmożoną aktywność. Dodatkowo pobudza jajniki do pracy i produkcji komórek jajowych.

Dietetyk

Dietetyk może pomóc parom odzyskać płodność. Odpowiednio skomponowana dieta, pełna witamin i składników mineralnych pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. Ważne by nie zawierała składników „szkodzących” płodności, a była bogata w te poprawiające parametry nasienia u mężczyzn, a u kobiet wyrównujące poziom hormonów płciowych.

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.

Kiedy inseminacja a kiedy już in vitro?

inseminacja a in vitro
Inseminacja i in vitro to popularne metody wspomaganego rozrodu, z których korzystają pary niemogące naturalnie zajść w ciążę. – fot. 123rf

Z problemem niepłodności boryka się nawet co piąta para w Polsce. Często, mimo wielomiesięcznych starań, kobiecie nie udaje się zajść w ciążę. Inseminacja i in vitro to popularne metody wspomaganego rozrodu, z których korzystają pary niemogące naturalnie zajść w ciążę. Co jest wskazaniem do inseminacji, a kiedy warto podejść do in vitro?

Zapisz się do newslettera

Inseminacja – kiedy warto ją wykonać?

Inseminacja domaciczna polega na bezpośrednim umieszczeniu w drogach rodnych kobiety, specjalnie przygotowanego męskiego nasienia. To jedna z prostszych i tańszych metod, na które decydują się pary zmagające się z niepłodnością.

Z procedury inseminacji mogą skorzystać osoby, które pomimo długich starań i dobrych wyników badań nie mają potomstwa. Metoda ta najczęściej wybierana jest w przypadku, gdy problemy znajdują się po stronie mężczyzny np. nieodpowiednie parametry nasienia (obniżona ilość, ruchliwość plemników).

Wskazaniem jest także wrogi śluz u kobiety, czyli taki, który zawiera przeciwciała niszczące nasienie i uniemożliwiające im przebycie przez kanał szyjki macicy. Inseminacji nie zaleca się przeprowadzać u kobiet z niedrożnością jajowodów, a także w przypadku bardzo słabych wyników nasienia.

Zobacz też: Inseminacja (IUI): jak się do niej przygotować, ile trwa i jak przebiega?

In vitro – kiedy warto je wykonać?

In vitro polega na zapłodnieniu komórki jajowej w laboratoryjnych warunkach, a następnie przeniesieniu zarodka do jamy macicy. Zapłodnienie pozaustrojowe in vitro ma najwyższą skuteczność spośród wszystkich dostępnych metod wspomaganego rozrodu.

Tego rodzaju zapłodnienie umożliwia pokonanie wielu barier będących przyczyną niepłodności np. niedrożność jajowodów. Zapłodnienie in vitro stosowane jest również u par, u których partner jest nosicielem wirusa HIV, a kobieta nie jest nim zarażona.

Skuteczność technik wspomaganego rozrodu

Niestety, żadna z metod nie daje 100 proc. pewności zapłodnienia. Skuteczność inseminacji wynosi do 15 proc. Prawdopodobieństwo zapłodnienia wzrasta nawet do 40 proc, gdy inseminacja zostaje przeprowadzona w kilku kolejnych cyklach.

Z kolei skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego in vitro wynosi nawet do 44 proc. dla kobiet w wieku poniżej 35 lat i około 39 proc. dla kobiet między 35. a 39 rokiem życia. Powyżej 39 roku życia szanse maleją do 29 proc.

Zobacz też: In vitro – cena

Inseminacja a in vitro – koszt

Koszty zabiegu inseminacji oraz in vitro znacznie się od siebie różnią. Koszt inseminacji mieści się w przedziale od 600 do 1100 zł za jeden cykl zapłodnienia. W przypadku skorzystania z nasienia dawcy cena może wynosić nawet około 2 tys. złotych.

Z kolei koszt leczenia metodą in vitro wynosi od 6 do nawet kilkunastu tysięcy złotych – w zależności od badań dodatkowych, które muszą być przeprowadzone.

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.