Przejdź do treści

Leki stosowane w czasie in vitro a rak piersi – czy jest ryzyko? [najnowsze badania]

In vitro a rak piersi - jak i czy wpływają leki?

Leki rutynowo stosowane podczas leczenia niepłodności, mające na celu uwolnienie komórek jajowych, nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi – tak dowodzą najnowsze badania.

Zapisz się do newslettera

Naukowcy przeanalizowali badania, w których udział wzięło 1,8 miliona kobiet poddanych leczeniu niepłodności. Obserwując stan zdrowia kobiet (średnio aż przez 27 lat!), nie zauważyli zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi.

Leczenie in vitro a rak piersi

Leczenie niepłodności to zarówno stosowanie leków wspierających naturalny kobiecy cykl, jak i znacznie bardziej złożone leczenie in vitro, polegające na stymulacji cyklu, pobraniu komórek jajowych z jajników, zapłodnieniu ich nasieniem w laboratorium, a następnie przeniesieniu zarodka do macicy.

Leki na płodność, stymulujące jajniki do uwalniania komórek jajowych, stosowane są w leczeniu niepłodności od wczesnych lat sześćdziesiątych. Leki wykorzystywane do stymulacji jajników zwiększają produkcję hormonów estrogenowych i mogą mieć wpływ na komórki gruczołu piersiowego. Tym samym pojawiły się obawy, że mogą przekształcić owe komórki w komórki rakowe.

Naukowcy przeanalizowali badania przeprowadzone w latach 1990-2020. Wzięły w nim udział kobiety w różnym wieku – będące jednak w zakresie wieku rozrodczego. Obserwowano je aż przez 27 lat od zakończenia leczenia niepłodności.

Zobacz też: Rak, macierzyństwo, rozwiązanie – krioprezerwacja tkanki jajnikowej

„Naukowcy nie stwierdzili znaczącego wzrostu ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet mających za sobą leczenie w porównaniu z kobietami nieleczonymi, a także nieleczonymi, które były niepłodne (…)” – mówi autor badania dr Yusuf Beebeejaun.

Stosowanie leków stymulujących jajniki w leczeniu niepłodności nie naraża kobiety na zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi. 

(…) Badanie zapewnia pacjentom spokój ducha na poziomie emocjonalnym, ale także umożliwia nam podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących ryzyka i korzyści związanych z leczeniem na racjonalnym poziomie – słowa Katy Lindemann cytuje News Medical

Choć opublikowane badania napawają optymizmem i dowodzą, że leczenie niepłodności najprawdopodobniej nie zwiększy ryzyka zachorowania na raka piersi, zdaniem naukowców, aby potwierdzić uzyskane wyniki, potrzebne są dalsze długoterminowe i szczegółowe badania.

Źródło: News Medical

Zobacz też: Hodowla zarodków w sztucznej macicy? To możliwe

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.