Przejdź do treści

Letrozol – co to za lek? Stymulacja owulacji pod lupą

Fot belchonock/ 123RF

Stymulacja owulacji to jeden z etapów leczenia in vitro, z którym wiąże się wiele pytań i wątpliwości. Dotyczą one m.in. stosowanych w tym czasie leków. Jednym z nich jest letrozol – czym dokładnie jest i jak przebiega terapia przy jego użyciu?

Zapisz się do newslettera

Letrozol to farmaceutyk, który do niedawna stosowany był tylko u kobiet zmagających się z rakiem piersi. W ostatnim czasie jest jednak szeroko wykorzystywany również do stymulacji owulacji. Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w leczeniu pacjentek z PCOS, a także tych, których jajniki nie odpowiedziały na terapię cytrynianem klomifenu.

Czym jest letrozol?

Jest to niesteroidowy inhibitor aromatazy, czyli enzymu, który przekształca androgeny do estrogenów. Tym samym zahamowana zostaje synteza estrogenów, co wywołuje hipoestrogenizm. To zaś skutkuje zwiększonym wydzielaniem hormonu folikulotropowego (FSH) i rozwojem pęcherzyka w jajniku.

Jakie są różnice pomiędzy terapią letrozolem a cytrynianem klomifenu?

Wskazuje się, że pierwszy z nich nie wykazuje antyestrogenowego oddziaływania na endometrium oraz śluz szyjkowy. Co więcej, jego okres półtrwania jest dość krótki – po około 45 godzinach jest już praktycznie nieobecny w surowicy krwi, co sprawia, że nie wpływa na okres implantacji oraz wczesnej ciąży. Niektóre dane mówią również o tym, że stosowanie letrozolu wiąże się z większym odsetkiem ciąż, niż podawanie cytrynianu klomifenu – 27,5 proc. vs 19,1 proc. [1]. Co równie ważne, obserwuje się uzyskanie mniejszego odsetka ciąż bliźniaczych, które zawsze uznawane są za ciąże podwyższonego ryzyka.

Zobacz też: Czym jest klomifen i jakie działania niepożądane może wywołać? 

Jak przebiega terapia letrozolem?

Farmaceutyk podaje się podobnie jak cytrynian klomifenu – najczęściej przez 5 dni, a terapię rozpoczyna się jeszcze w trakcie miesiączku lub zaraz po niej (często 3. dnia cyklu). Dawki ustalane są indywidualnie. Co istotne, należy pamiętać o kontrolnym badaniu USG, które pozwala sprawdzić, jak organizm reaguje na leczenie. Przeprowadza się je przeważnie przez kilka dni – zwykle od 5. do 8. – po przyjęciu ostatniej tabletki.

Jakie mogą być niepożądane skutki stosowania opisywanego tu leku?

Najczęściej są to uderzenia gorąca oraz ogólne osłabienie, zmęczenie. Jeśli zaś chodzi o symptomy hipoestrogenizmu, doświadczają ich kobiety, które stosują letrozol długotrwale. Jest to o tyle istotne, że w kontekście stymulacji owulacji lek podaje się zaledwie przez kilka dni. Objawy hipoestrogenizmu nie będą więc dotyczyły tej grupy kobiet.

* Wskazane wyżej informacje nie wyczerpują tematu i nie zastępują rozmowy ze specjalistą. Przebieg leczenia oraz stosowaną w tym czasie farmakoterapię należy przede wszystkim szczegółowo omówić z lekarzem.

Źródła: 

1. Radwan, M., Zamkowska, D., Wójcik, D., Ziółkowski, T., Stymulacja owulacji, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017; 2, 1: 1–8 [dostęp: 16.06.2020] LINK

2. Chcemy Być Rodzicami „E-raport: INSEMINACJA – IUI od podstaw” LINK

3. Letrozol (opis profesjonalny) mp.pl [dostęp: 16.06.2020]

Konsultacja medyczna – lek. med. Karina M. Sasin

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW (dziennikarstwo). Obecnie studiuje psychologię kliniczną na Uniwersytecie SWPS, jest też byłą słuchaczką studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Redaktorka prowadząca e-magazyn "Chcemy Być Rodzicami" oraz portal o tej samej nazwie. Współautorka książki "Kobiety bez diety".