Przejdź do treści

Luteina: co to za hormon i jak przygotowuje organizm do ciąży?

Kobieta w ciąży trzyma rękę na brzuchu. W tle napis: Loading 90% /Ilustracja do tekstu: Luteina (progesteron) a ciąża
Fot.: Giulio Palumbo Schiavone/Unsplash.com

Luteina odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu kobiety. Odpowiada m.in. za prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego i utrzymanie ciąży. Sprawdź, gdzie jest produkowany ten hormon, i jakie są jego normy.

Zapisz się do newslettera

Luteina, czyli progesteron, to żeński hormon płciowy o budowie stereoidowej produkowany przede wszystkim przez komórki ziarniste dojrzałego pęcherzyka jajnikowego. W niewielkiej ilości wydzielają go także nadnercza. Gdy kobieta zachodzi w ciążę, wytwarzanie tego hormonu zachodzi początkowo w ciałku żółtym (powstałym z pęcherzyka jajnikowego), a następnie w łożysku.

Działanie luteiny odbywa się poprzez receptory zlokalizowane m.in. w macicy, gruczołach sutkowych, ośrodkowym układzie nerwowym i przysadce mózgowej. Hormon ten wykazuje działanie wielokierunkowe – odpowiada m.in. za:

 • regulację temperatury ciała,
 • unormowanie poziomu glukozy we krwi,
 • obniżenie stężenia aminokwasów,
 • ułatwienie owulacji,
 • rozwój endometrium, umożliwiający implantację zapłodnionej komórki jajowej.

Luteina: działanie i normy przed owulacją i po owulacji

W trakcie dwóch pierwszych tygodni cyklu miesiączkowego luteina produkowana jest w niewielkich ilościach. Jej właściwe stężenie w tym okresie to zaledwie 0,28-0,72 ng/ml. Wraz ze zbliżaniem się do owulacji stężenie tego hormonu zaczyna jednak rosnąć, a maksymalny poziom osiąga on po jajeczkowaniu (norma: 1-28 ng/ml). Umożliwia to przygotowanie organizmu kobiety do ciąży i podtrzymanie jej w pierwszych miesiącach jej trwania.

ZOBACZ TEŻ: Testosteron: na czym polega to badanie i jakie są jego normy?

Stężenie luteiny w ciąży

Gdy dojdzie do zapłodnienia, luteina wytwarzana we właściwej ilości:

 • przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się komórki jajowej,
 • hamuje odpowiedź immunologiczną matki na antygeny płodu,
 • hamuje skurcze macicy, ograniczając tym samym ryzyko przedwczesnego porodu,
 • pobudza wzrost pęcherzyków w gruczołach sutkowych, przygotowując je do laktacji,
 • umożliwia zatrzymanie wody w organizmie.

Warto wiedzieć, że  normy luteiny (progesteronu) w okresie ciąży są znacznie wyższe. Do 12. tygodnia ciąży prawidłowy poziom tego hormonu wynosi 9-47 ng/ml, a między 12. a 28. tygodniem ciąży – 17-146 ng/ml. Po 28. tygodniu ciąży właściwe stężenie luteiny to 55-200 ng/ml.

Jeżeli do zapłodnienia nie dochodzi, poziom progesteronu ulega obniżeniu, czego następstwem jest pojawienie się menstruacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czynnik V Leiden. Dlaczego warto wykonać to badanie?

Luteina a in vitro

Właściwe stężenie luteiny (progesteronu) w organizmie kobiety jest niezwykle ważne dla prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego, procedury in vitro i późniejszej ciąży. Zbyt niski poziom tego hormonu może być przyczyną zaburzeń cyklu i niepłodności. Nieprawidłowo niskie wartości progesteronu w okresie następującym po zapłodnieniu mogą z kolei prowadzić do poronień.

Wskazaniem do dalszej diagnostyki jest również zbyt wysoki poziom luteiny – może bowiem wynikać z rozwoju torbieli lub niektórych nowotworów jajników. Wysoka luteina występuje też przy powikłanej ciąży (np. przy zaśniadzie groniastym). Dodatkowo warto wiedzieć, że wysokie wartości luteiny podczas stymulacji do in vitro wpływają negatywnie na proces zagnieżdżenia się zarodka w śluzówce macicy. Wynika to ze zbyt szybkiego osiągania dojrzałości przez śluzówkę – jeszcze zanim zarodek osiągnie stadium odpowiednie do zagnieżdżenia się w niej.

W wyrównaniu poziomu luteiny w organizmie kobiety ciężarnej lub przygotowującej się do procedury in vitro stosuje się m.in. suplementację. Dawkowanie ustalane jest każdorazowo przez lekarza.

Źródło: chcemybycrodzicami.pl, novum.com.pl

POLECAMY TEŻ: Estradiol: badanie i normy. Co oznacza za wysoki i za niski poziom tego hormonu?

Natalia Łyczko

dziennikarka, redaktorka online

Nowe narzędzie diagnozowania niepłodności – wkładka domaciczna zbiera informacje o funkcjonowaniu macicy

Diagnostyczna wkładka domaciczna
fot. Pixabay

Brytyjscy naukowcy stworzyli wkładkę domaciczną wielkości 1-złotówki, która ułatwi diagnozowanie problemów z płodnością. Wkładka ma szansę zrewolucjonizować diagnostykę niepłodności.

Zapisz się do newslettera

Zobacz też: Techniki wspomagania rozrodu na świecie – jak wygląda Polska na tle innych państw?

“Wkładka diagnostyczna”

Specjaliści od leczenia niepłodności z Uniwersytetu w Southhampton stworzyli niewielki implant, którego zadaniem jest  monitorowanie poziomu tlenu, pH i temperatury wewnątrz macicy.

Obecnie chcą wykorzystać urządzenie, by ustalić różnice w “zachowaniu” macicy u kobiet, które nie mają problemu z zajściem w ciążę i tych, które mają problemy z płodnością.

“W tej chwili testy płodności zajmują dużo czasu i wiele par musi długo czekać na diagnozę. Chcemy rozwinąć naszą wiedzę na temat przyczyn niepłodności, wyznaczyć prawidłowe parametry funkcjonowania macicy i sprawić, by ich ocena była tak prosta, jak analiza próbki krwi” – mówił profesor Ying Cheong, specjalista w zakresie medycyny reprodukcyjnej, kierownik zespołu badawczego.

Nowa wkładka jest zakładana w taki sam sposób jak wkładka antykoncepcyjna, w założeniu miałaby robić pomiary w macicy przez około tydzień.

Zobacz też: Metoda TESE – biopsja jądra. Czym jest i kiedy się ją wykonuje?

Rejestracja informacji o macicy

Wkładka działa bezprzewodowo, pacjentka przyczepia sobie do bielizny malutki czip, który zapisuje dane. Po zakończeniu etapu rejestracji danych, lekarze usuwają wkładkę i analizują informacje.

“Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, jak wiele korzyści nasza wkładka może przynieść pacjentom. Nie tylko ułatwi diagnozowanie problemów z płodnością, ale także zredukuje stres i frustracje par leczących się z powodu niepłodności. Wkładka ma ogromny potencjał, by być w przyszłości wykorzystaną również w terapii niepłodnych par”.

Badanie kliniczne z udziałem niepłodnych kobiet

Pacjentki do badania profesora Cheong’a są rekrutowane wśród pacjentek klinik leczenia niepłodności oraz tych, które doświadczyły kiedykolwiek w swoim życiu poronienia. Naukowcy badali skuteczność wkładki, to, czy jest wygodna i bezpieczna dla pacjentek. Zdaniem profesora, jeśli uda się osiągnąć zadowalający efekt i wprowadzić wkładkę do powszechnego użycia, będzie to przełom w opiece zdrowotnej dla niepłodnych kobiet.

Źródło:  The Independent

Zobacz też: IUI a może ICSI? Poznaj różne metody leczenia niepłodności i zobacz, czym się różnią

 

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.

Potencjał oksydacyjno-redukcyjny nasienia – co to jest i jak go zbadać?

Potencjał oksydacyjno-redukcyjny nasienia - co to jest i jak go zbadać?
fot.Pixabay

Jedną z przyczyn zaburzeń płodności u mężczyzn jest stres oksydacyjny. Powoduje obniżenie jakości nasienia, również poprzez podwyższenie fragmentacji DNA plemników. Stres oksydacyjny można zdiagnozować w badaniu ROS, coraz częściej pojawia się ono w ofertach diagnostycznych polskich klinik leczenia niepłodności.

Zapisz się do newslettera

Zobacz też: Jak wygląda badanie nasienia?

Co to jest stres oksydacyjny i jakie są jego przyczyny?

ROS to reaktywne formy tlenu, nazywane też wolnymi rodnikami, które stanowią produkt uboczny przemian metabolicznych.

Przez stres oksydacyjny rozumie się zachwianie równowagi pomiędzy reaktywnymi formami tlenu (ROS), które są utleniaczami, a zdolnością organizmu do detoksykacji i regeneracji.

Zaburzone usuwanie z organizmu produktów przemian metabolicznych może mieć toksyczny efekt.  W kontekście męskiej płodności toksyczność może powodować obniżenie liczby plemników, ograniczenie ich ruchliwości oraz obniżenie jakości ich materiału genetycznego (większa fragmentacja DNA).

Zobacz też: Czy plemnikom grozi wyginięcie? Co możemy zrobić dla jakości nasienia

Możliwe przyczyny stresu oksydacyjnego:

 • Stany zapalne
 • Zaburzenia produkcji nasienia
 • Nadużywanie alkoholu
 • Palenie papierosów
 • Używanie narkotyków i dopalaczy
 • Nieprawidłowa dieta

Stres oksydacyny może też wiązać się z wpływem czynników środowiskowych, przebytymi infekcjami lub operacjami.

Zobacz też: Jak działają banki nasienia? Zobacz, kto może zostać dawcą

Co to jest badanie ROS?

Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego w nasieniu to badanie liczby plemników w nasieniu, badanie fragmentacji DNA plemników, wyliczenie znormalizowanego ORP (potencjału oksydo-redukcyjny w nasieniu) oraz skorygowanego potencjału oksydacyjno -redukcyjnego.

Jeśli stwierdzony zostanie wysoki stres oksydacyno-redukcyjny, ustalana jest jego przyczyna i wdrażane jest leczenie.

Źródło: Klinika leczenia niepłodności Invicta 

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.