Przejdź do treści

Luteina: co to za hormon i jak przygotowuje organizm do ciąży?

Kobieta w ciąży trzyma rękę na brzuchu. W tle napis: Loading 90% /Ilustracja do tekstu: Luteina (progesteron) a ciąża
Fot.: Giulio Palumbo Schiavone/Unsplash.com

Luteina odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu kobiety. Odpowiada m.in. za prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego i utrzymanie ciąży. Sprawdź, gdzie jest produkowany ten hormon, i jakie są jego normy.

Zapisz się do newslettera

Luteina, czyli progesteron, to żeński hormon płciowy o budowie stereoidowej produkowany przede wszystkim przez komórki ziarniste dojrzałego pęcherzyka jajnikowego. W niewielkiej ilości wydzielają go także nadnercza. Gdy kobieta zachodzi w ciążę, wytwarzanie tego hormonu zachodzi początkowo w ciałku żółtym (powstałym z pęcherzyka jajnikowego), a następnie w łożysku.

Działanie luteiny odbywa się poprzez receptory zlokalizowane m.in. w macicy, gruczołach sutkowych, ośrodkowym układzie nerwowym i przysadce mózgowej. Hormon ten wykazuje działanie wielokierunkowe – odpowiada m.in. za:

  • regulację temperatury ciała,
  • unormowanie poziomu glukozy we krwi,
  • obniżenie stężenia aminokwasów,
  • ułatwienie owulacji,
  • rozwój endometrium, umożliwiający implantację zapłodnionej komórki jajowej.

Luteina: działanie i normy przed owulacją i po owulacji

W trakcie dwóch pierwszych tygodni cyklu miesiączkowego luteina produkowana jest w niewielkich ilościach. Jej właściwe stężenie w tym okresie to zaledwie 0,28-0,72 ng/ml. Wraz ze zbliżaniem się do owulacji stężenie tego hormonu zaczyna jednak rosnąć, a maksymalny poziom osiąga on po jajeczkowaniu (norma: 1-28 ng/ml). Umożliwia to przygotowanie organizmu kobiety do ciąży i podtrzymanie jej w pierwszych miesiącach jej trwania.

ZOBACZ TEŻ: Testosteron: na czym polega to badanie i jakie są jego normy?

Stężenie luteiny w ciąży

Gdy dojdzie do zapłodnienia, luteina wytwarzana we właściwej ilości:

  • przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się komórki jajowej,
  • hamuje odpowiedź immunologiczną matki na antygeny płodu,
  • hamuje skurcze macicy, ograniczając tym samym ryzyko przedwczesnego porodu,
  • pobudza wzrost pęcherzyków w gruczołach sutkowych, przygotowując je do laktacji,
  • umożliwia zatrzymanie wody w organizmie.

Warto wiedzieć, że  normy luteiny (progesteronu) w okresie ciąży są znacznie wyższe. Do 12. tygodnia ciąży prawidłowy poziom tego hormonu wynosi 9-47 ng/ml, a między 12. a 28. tygodniem ciąży – 17-146 ng/ml. Po 28. tygodniu ciąży właściwe stężenie luteiny to 55-200 ng/ml.

Jeżeli do zapłodnienia nie dochodzi, poziom progesteronu ulega obniżeniu, czego następstwem jest pojawienie się menstruacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czynnik V Leiden. Dlaczego warto wykonać to badanie?

Luteina a in vitro

Właściwe stężenie luteiny (progesteronu) w organizmie kobiety jest niezwykle ważne dla prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego, procedury in vitro i późniejszej ciąży. Zbyt niski poziom tego hormonu może być przyczyną zaburzeń cyklu i niepłodności. Nieprawidłowo niskie wartości progesteronu w okresie następującym po zapłodnieniu mogą z kolei prowadzić do poronień.

Wskazaniem do dalszej diagnostyki jest również zbyt wysoki poziom luteiny – może bowiem wynikać z rozwoju torbieli lub niektórych nowotworów jajników. Wysoka luteina występuje też przy powikłanej ciąży (np. przy zaśniadzie groniastym). Dodatkowo warto wiedzieć, że wysokie wartości luteiny podczas stymulacji do in vitro wpływają negatywnie na proces zagnieżdżenia się zarodka w śluzówce macicy. Wynika to ze zbyt szybkiego osiągania dojrzałości przez śluzówkę – jeszcze zanim zarodek osiągnie stadium odpowiednie do zagnieżdżenia się w niej.

W wyrównaniu poziomu luteiny w organizmie kobiety ciężarnej lub przygotowującej się do procedury in vitro stosuje się m.in. suplementację. Dawkowanie ustalane jest każdorazowo przez lekarza.

Źródło: chcemybycrodzicami.pl, novum.com.pl

POLECAMY TEŻ: Estradiol: badanie i normy. Co oznacza za wysoki i za niski poziom tego hormonu?

Natalia Łyczko

dziennikarka, redaktorka online

Innowacyjny test wyznaczy optymalny moment transferu zarodka i zwiększy skuteczność in vitro

Lekarz przedstawia budowę macicy i jajników na podstawie miniaturowego modelu, który trzyma w rękach /Ilustracja do tekstu: BeREADY. Test, który wyznaczy optymalny moment transferu zarodka i zwiększy skuteczność in vitro
Fot.: Fotolia.pl

Estońscy i hiszpańscy naukowcy opracowali innowacyjny test, który już wkrótce może zwiększyć skuteczność zabiegów in vitro. Dzięki niemu pacjenci, którzy doświadczyli wielokrotnych niepowodzeń implantacji, poznają optymalny moment transferu zarodka.

Zapisz się do newslettera

Jak pisaliśmy niedawno, brak ciąży po in vitro może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich są niepowodzenia implantacji, za które odpowiadać może niereceptywne endometrium.

Receptywność endometrium to gotowość śluzówki macicy na przyjęcie i zagnieżdżenie się zarodka. Okres, w którym warunki do tego są najbardziej optymalne, nazywany jest oknem implantacyjnym i przypada zazwyczaj na 5-7 dzień po owulacji. Na skutek stymulacji hormonalnej stosowanej w procedurze in vitro czas dojrzewania endometrium może być jednak krótszy. To zaś sprawia, że wyściółka macicy nie synchronizuje się z rozwojem zarodka, a rozbieżności te prowadzą do niepowodzenia in vitro.

Gdy pomimo kilku prób zapłodnienia pozaustrojowego para nie uzyskuje ciąży, zalecane jest wykonanie badania receptywności endometrium. Najdokładniejszy pomiar zapewnia obecnie test ERA, opierający się na analizie ekspresji 238 genów obecnych w tkankach pobranych podczas biopsji endometrium. Dzięki temu testowi można wskazać potencjalnie najlepszy moment transferu zarodka, a tym samym zwiększyć szansę na skuteczność in vitro.

CZYTAJ TAKŻE: Po transferze: co wolno, czego nie? [FILM]

BeREADY. Innowacyjny test, który wyznaczy optymalny moment transferu zarodka

Zespół badaczy z Hiszpanii i Estonii postanowił pójść o krok dalej. Aby sprawdzić, czy możliwa jest jeszcze dokładniejsza ocena receptywności endometrium, dokładnie przyjrzał się różnicom w typach komórek tworzących endometrium.

Dotychczasowe analizy naukowe pomijały wpływ, jaki różnice te mają na profile ekspresji genów – analizowanie pojedynczych frakcji komórkowych jest bowiem pracochłonne i drogie. Naukowcy postanowili jednak opracować nowatorską metodę badań, która opiera się na wykorzystaniu innego – prostszego i mniej kosztownego – podejścia do analizy danych. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie wiarygodnych wyników, które pozwolą na oszacowanie optymalnego momentu transferu zarodka.

– Zwiększyliśmy dokładność badań, nie ponosząc dodatkowych kosztów – podkreśla Marina Suhorutšenko, członkini zespołu naukowego, studentka Instytutu Medycyny Klinicznej na estońskim Uniwersytecie Tartu.

Zespół badawczy pracuje obecnie nad tym, jak zintegrować innowacyjną metodę z nowoczesnym badaniem genetycznym BeREADY, który od niedawna testowane jest w wybranych klinikach leczenia niepłodności. Jego celem jest wskazanie najbardziej optymalnego momentu transferu zarodków.

Źródło: sciencedaily.com, medicalexpress.com

POLECAMY RÓWNIEŻ: Test PCT: co to za badanie i jak się do niego przygotować?

Natalia Łyczko

dziennikarka, redaktorka online