Biopsję jądra wykonuje się wz diagnostyce męskiej niepłodności, gdy podejrzewa się azoospermię – brak plemników w ejakulacie. Umożliwia pobranie nasienia bezpośrednio z jądra.
Zobacz też: Azoospermia a in vitro. Czy mam szansę zostać ojcem?
Biopsja jądra – co to jest TESE?
TESE (Testicular Sperm Extraction), czyli biopsję jądra wykonuje się w dwóch celach:
- Diagnostyka: w celu ustalenia przyczyn azoospermii.
- Leczenie niepłodności: w celu wykorzystania nasienia w procedurze in vitro. Wtedy, podobnie jak pobranie komórki jajowej kobiety, staje się częścią przygotowań do zapłodnienia pozaustrojowego.
Biopsję jądra przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym w celu pobrania fragmentu tkanki. Są trzy rodzaje biopsji jądra: cienkoigłowa, gruboigłowa i otwarta. Tę ostatnią wykonuje się w szczególnych przypadkach, jest to bardziej złożony zabieg chirurgiczny wymagający otwarcia jądra. Pobraną tkankę poddaje się badaniom histopatologicznym, które pozwalają na wykrycie obecności komórek plemnikotwórczych lub plemników w jądrze. Jeśli wynik jest pozytywny, plemniki można pobrać z jądra i zamrozić. Zdrowe i ruchliwe plemniki wyodrębnia się w warunkach laboratoryjnych i wykorzystuje w zapłodnieniu in vitro.
Zobacz też: Ile wiesz na temat badań nasienia? Rozwiąż QUIZ i sprawdź swoją wiedzę!
Co to jest azoospermia?
Azoospermia to brak plemników w nasieniu. Może wynikać z niedrożności nasieniowodów – plemniki są produkowane prawidłowo, ale nie mają możliwości znalezienia się w nasieniu, albo z zaburzeń produkcji plemników.
Jeżeli badanie materiału pobranego w trakcie biopsji wykazuje obecność plemników, mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem. W drugim przypadku, kiedy zaburzona jest produkcja plemników, ważne jest ustalenie przyczyny tego stanu rzeczy. Dzięki tej wiedzy możliwe jest wybranie odpowiedniej formy leczenia.
Zobacz też: Wpływ marihuany na jakość nasienia – najnowsze badania naukowców z Harvard Chan School
Brak plemników w spermie może być spowodowany:
- Niedrożnością nasieniowodów
- Zaburzeniami hormonalnymi
- Stanami zapalnymi i pozapalnymi
- Nowotworem
- Może być skutkiem ubocznym leczenia, na przykład chemioterapii
- Mutacjami genetycznymi
- Niezdrowym trybem życia