Przejdź do treści

Metoda TESE – biopsja jądra. Czym jest i kiedy się ją wykonuje?

TESE - biopsja jądra
fot.Pixabay

Biopsję jądra wykonuje się wz diagnostyce męskiej niepłodności, gdy podejrzewa się azoospermię – brak plemników w ejakulacie. Umożliwia pobranie nasienia bezpośrednio z jądra.

Zapisz się do newslettera

Zobacz też: Azoospermia a in vitro. Czy mam szansę zostać ojcem?

Biopsja jądra – co to jest TESE?

TESE (Testicular Sperm Extraction), czyli biopsję jądra wykonuje się w dwóch celach:

  • Diagnostyka: w celu ustalenia przyczyn azoospermii.
  • Leczenie niepłodności: w celu wykorzystania nasienia w procedurze in vitro. Wtedy, podobnie jak pobranie komórki jajowej kobiety, staje się częścią przygotowań do zapłodnienia pozaustrojowego.

Biopsję jądra przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym w celu pobrania fragmentu tkanki. Są trzy rodzaje biopsji jądra: cienkoigłowa, gruboigłowa i otwarta. Tę ostatnią wykonuje się w szczególnych przypadkach, jest to bardziej złożony zabieg chirurgiczny wymagający otwarcia jądra. Pobraną tkankę poddaje się badaniom histopatologicznym, które pozwalają na wykrycie obecności komórek plemnikotwórczych lub plemników w jądrze. Jeśli wynik jest pozytywny, plemniki można pobrać z jądra i zamrozić.  Zdrowe i ruchliwe plemniki wyodrębnia się w warunkach laboratoryjnych i wykorzystuje  w zapłodnieniu in vitro.

Zobacz też: Ile wiesz na temat badań nasienia? Rozwiąż QUIZ i sprawdź swoją wiedzę!

Co to jest azoospermia?

Azoospermia to brak plemników w nasieniu. Może wynikać z niedrożności nasieniowodów – plemniki są produkowane prawidłowo, ale nie mają możliwości znalezienia się w nasieniu, albo z zaburzeń produkcji plemników.

Jeżeli badanie materiału pobranego w trakcie biopsji wykazuje obecność plemników, mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem. W drugim przypadku, kiedy zaburzona jest produkcja plemników, ważne jest ustalenie przyczyny tego stanu rzeczy. Dzięki tej wiedzy możliwe jest wybranie odpowiedniej formy leczenia.

Zobacz też: Wpływ marihuany na jakość nasienia – najnowsze badania naukowców z Harvard Chan School

Brak plemników w spermie może być spowodowany:

  • Niedrożnością nasieniowodów
  • Zaburzeniami hormonalnymi
  • Stanami zapalnymi i pozapalnymi
  • Nowotworem
  • Może być skutkiem ubocznym leczenia, na przykład chemioterapii
  • Mutacjami genetycznymi
  • Niezdrowym trybem życia

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.