Przejdź do treści

IUI a może ICSI? Poznaj różne metody leczenia niepłodności i zobacz, czym się różnią

metody leczenia niepłodności
Dzięki rozwojowi medycyny obecnie coraz więcej par ma szanse na rodzicielstwo – fot. Fotolia

Podczas przedłużających się starań o dziecko para ma do wyboru różne metody leczenia niepłodności. Na czym polegają i jaką mają skuteczność? Przeczytaj!

Zapisz się do newslettera

ART, czyli inaczej metody wspomaganego rozrodu (ang. assisted reproductive technology), to grupa różnorodnych technik mających na celu uzyskanie ciąży z pominięciem jednego bądź kilku etapów naturalnego poczęcia.

Dzięki rozwojowi medycyny obecnie coraz więcej par, u których występuje męski lub damski czynnik niepłodności, ma szansę na rodzicielstwo. Czym różnią się między sobą poszczególne metody?

Metody leczenia niepłodności – IUI

IUI to inaczej inseminacja domaciczna, czyli wprowadzenie wypreparowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Zabieg przeprowadzany jest w okresie okołoowulacyjnym.

Metoda ta sprawdzi się u kobiet z zaburzeniami owulacji, endometriozą oraz u pań borykających się z problemem wrogiego śluzu czy nieprawidłowościami w budowie szyjki macicy. Poza tym IUI zalecane jest parom, w których mężczyzna ma wady prącia, obniżone parametry nasienia czy problem z przedwczesnym wytryskiem.

Zaleca się przeprowadzenie maksymalnie 4-6 zabiegów. Po tylu próbach efektywność leczenia tą metodą spada, a para powinna rozważyć inną opcję.

Zobacz też: Inseminacja (IUI): jak się do niej przygotować, ile trwa i jak przebiega?

Metody leczenia niepłodności – IVF

IVF (ang. in vitro fertilisation), czyli inaczej in vitro, to technika zapłodnienia pozaustrojowego, która polega na połączeniu dwóch gamet – plemnika i komórki jajowej – w warunkach laboratoryjnych.

Procedura rozpoczyna się od wykonania badań i przyjmowania leków wywołujących stymulację. Terapia hormonalna zwiększa liczbę dojrzałych komórek jajowych niezbędnych do zapłodnienia.

Komórki pobierane są z ciała kobiety za pomocą punkcji. Mężczyzna oddaje w tym czasie nasienie. Gdy gamety są już pobrane, następuje ich połączenie. Embriolog wybiera najlepszy jakościowo plemnik i łączy go z komórką jajową.

Następnie zarodki trafiają do specjalnego inkubatora, gdzie obserwowany jest ich rozwój. Potem zarodek umieszczany jest w jamie macicy.

Zobacz też: In vitro krok po kroku

Metody leczenia niepłodności – ICSI

Jest to rodzaj procedury in vitro, w której pojedynczy plemnik jest wstrzykiwany bezpośrednio do wnętrza komórki jajowej. Aby ulokować plemnik we właściwym miejscu, trzeba przerwać ciągłość osłonki przejrzystej oraz błony komórkowej oocytu. Następne etapy przebiegają identycznie, jak w przypadku klasycznego IVF.

Wskazaniami do zabiegu są m.in. nieprawidłowości w ruchliwości plemników, zbyt mała ich liczba lub niepowodzenia w poprzednich próbach IVF. W przypadku kobiet wskazaniem do ICSI są endometrioza, niepłodność idiopatyczna czy sytuacja, gdy podczas punkcji pobrano mniej niż 5 komórek jajowych. Metodę stosuje się od 1992 roku.

Zobacz też: Jak wygląda zapłodnienie techniką ICSI? Wyjaśnia embriolog

Metody leczenia niepłodności – IMSI

IMSI, czyli docytoplazmatyczna iniekcja plemnika, to rzadziej stosowana odmiana ICSI. W tej metodzie plemnik zostaje poddany szczegółowej analizie m.in. pod względem kształtu, ruchliwości i jakości. Proces odbywa się pod dużym, bo aż 600-krotnym powiększeniem. Wciąż trwają badania mające na celu potwierdzenie większej skuteczność IMSI nad ICSI.

Wskazaniem do zabiegu jest czynnik męski, gdzie jakość plemników jest bardzo słaba oraz niepowodzenia we wcześniejszych próbach zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI.

Źródło: Chcemy Być Rodzicami  

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.