Przejdź do treści

IUI a może ICSI? Poznaj różne metody leczenia niepłodności i zobacz, czym się różnią

metody leczenia niepłodności
Dzięki rozwojowi medycyny obecnie coraz więcej par ma szanse na rodzicielstwo – fot. Fotolia

Podczas przedłużających się starań o dziecko para ma do wyboru różne metody leczenia niepłodności. Na czym polegają i jaką mają skuteczność? Przeczytaj!

Zapisz się do newslettera

ART, czyli inaczej metody wspomaganego rozrodu (ang. assisted reproductive technology), to grupa różnorodnych technik mających na celu uzyskanie ciąży z pominięciem jednego bądź kilku etapów naturalnego poczęcia.

Dzięki rozwojowi medycyny obecnie coraz więcej par, u których występuje męski lub damski czynnik niepłodności, ma szansę na rodzicielstwo. Czym różnią się między sobą poszczególne metody?

Metody leczenia niepłodności – IUI

IUI to inaczej inseminacja domaciczna, czyli wprowadzenie wypreparowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Zabieg przeprowadzany jest w okresie okołoowulacyjnym.

Metoda ta sprawdzi się u kobiet z zaburzeniami owulacji, endometriozą oraz u pań borykających się z problemem wrogiego śluzu czy nieprawidłowościami w budowie szyjki macicy. Poza tym IUI zalecane jest parom, w których mężczyzna ma wady prącia, obniżone parametry nasienia czy problem z przedwczesnym wytryskiem.

Zaleca się przeprowadzenie maksymalnie 4-6 zabiegów. Po tylu próbach efektywność leczenia tą metodą spada, a para powinna rozważyć inną opcję.

Zobacz też: Inseminacja (IUI): jak się do niej przygotować, ile trwa i jak przebiega?

Metody leczenia niepłodności – IVF

IVF (ang. in vitro fertilisation), czyli inaczej in vitro, to technika zapłodnienia pozaustrojowego, która polega na połączeniu dwóch gamet – plemnika i komórki jajowej – w warunkach laboratoryjnych.

Procedura rozpoczyna się od wykonania badań i przyjmowania leków wywołujących stymulację. Terapia hormonalna zwiększa liczbę dojrzałych komórek jajowych niezbędnych do zapłodnienia.

Komórki pobierane są z ciała kobiety za pomocą punkcji. Mężczyzna oddaje w tym czasie nasienie. Gdy gamety są już pobrane, następuje ich połączenie. Embriolog wybiera najlepszy jakościowo plemnik i łączy go z komórką jajową.

Następnie zarodki trafiają do specjalnego inkubatora, gdzie obserwowany jest ich rozwój. Potem zarodek umieszczany jest w jamie macicy.

Zobacz też: In vitro krok po kroku

Metody leczenia niepłodności – ICSI

Jest to rodzaj procedury in vitro, w której pojedynczy plemnik jest wstrzykiwany bezpośrednio do wnętrza komórki jajowej. Aby ulokować plemnik we właściwym miejscu, trzeba przerwać ciągłość osłonki przejrzystej oraz błony komórkowej oocytu. Następne etapy przebiegają identycznie, jak w przypadku klasycznego IVF.

Wskazaniami do zabiegu są m.in. nieprawidłowości w ruchliwości plemników, zbyt mała ich liczba lub niepowodzenia w poprzednich próbach IVF. W przypadku kobiet wskazaniem do ICSI są endometrioza, niepłodność idiopatyczna czy sytuacja, gdy podczas punkcji pobrano mniej niż 5 komórek jajowych. Metodę stosuje się od 1992 roku.

Zobacz też: Jak wygląda zapłodnienie techniką ICSI? Wyjaśnia embriolog

Metody leczenia niepłodności – IMSI

IMSI, czyli docytoplazmatyczna iniekcja plemnika, to rzadziej stosowana odmiana ICSI. W tej metodzie plemnik zostaje poddany szczegółowej analizie m.in. pod względem kształtu, ruchliwości i jakości. Proces odbywa się pod dużym, bo aż 600-krotnym powiększeniem. Wciąż trwają badania mające na celu potwierdzenie większej skuteczność IMSI nad ICSI.

Wskazaniem do zabiegu jest czynnik męski, gdzie jakość plemników jest bardzo słaba oraz niepowodzenia we wcześniejszych próbach zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI.

Źródło: Chcemy Być Rodzicami  

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.

Brak plemników w nasieniu? Ojcostwo i tak jest możliwe!

Czym jest microTESE i komu może pomóc zostać ojcem?

Azoospermia – dla wielu mężczyzn (chociaż należałoby w zasadzie napisać: par) wydaje się być „wyrokiem”. Gdy dowiadują się, że w nasieniu nie ma plemników, zakładają, że jest to równoznaczne z brakiem szans na poczęcie dziecka. Na szczęście nie we wszystkich przypadkach tak jest! Czym dokładnie jest azoospermia i jakie metody leczenia pozwalają mężczyznom z tą właśnie przypadłością zostać ojcami?

Zapisz się do newslettera

Azoospermia – czym dokładnie jest?

Jak to zostało już wspomniane, azoospermią określa się brak plemników w nasieniu (także w osadzie, jaki pozostaje po jego odwirowaniu). Stan ten dotyka 1 proc. mężczyzn i jest przyczyną około 5-10 proc. przypadków niepłodności męskiej. Możemy wyróżnić dwa typy azoospermii:

  • obturacyjną – jest skutkiem niedrożności dróg wyprowadzających plemniki od sieci jądra aż do cewki moczowej. Sam proces wytwarzania owych plemników jest jednak w jądrach zachowany i w znacznej większości przypadków możliwe jest pozyskanie plemników z jądra lub najądrza;
  • nieobturacyjną (inaczej nazywana sekrecyjną) – stoi za nią upośledzenie w procesie wytwarzania plemników w jądrze. Przyczyny tego typu azoospermii dzielimy na przedjądrowe (np. genetyczne, jak chociażby zespół Kallmana czy wrodzona niedoczynność przysadki, lub też nabyte – np. nowotwory w obszarze podwzgórzowo-przysadkowym) oraz jądrowe (np. dysgenezja jąder, czyli ich nieprawidłowa budowa, urazy jąder, radio- bądź chemioterapia etc.). Co istotne, nawet u mężczyzn z azoospermią nieobturacyjną można zwykle znaleźć mikroskopijne obszary, w których dochodzi do spermatogenezy.

MicroTESE – metoda na miarę XXI wieku

W przypadku prób pozyskania plemników u mężczyzn z azoospermią nieobturacyjną najbardziej zaawansowaną metodą jest microTESE (Micro-Dissection Testicular Sperm Extraction), czyli biopsja jądra przy użyciu mikroskopu operacyjnego. To mikrochirurgiczna metodą umożliwiająca powiększenie pola operacyjnego i dzięki temu pobranie niewielkiej ilości tkanki z zachowaną spermatogenezą.

Jak wskazują m.in. wytyczne Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, zastosowanie tego typu biopsji wiąże się z nawet 1,5 razy większą szansą na pozyskanie plemników niż w przypadku klasycznej biopsji otwartej.

Zanim w ogóle pojawiła się metoda mTESE, wielu mężczyzn nie mało żadnych szans na biologiczne ojcostwo. Zastosowanie opisywanej tu biopsji – jeśli finalnie zakończy się pobraniem plemników – pozwala w dalszym kroku podjąć leczenie niepłodności metodą in vitro, a konkretnie ICSI.

Z jaką skutecznością wiąże się taka droga leczenia? Obserwacje w Klinice Gameta wskazują, że w przypadku azoospermii nieobturacyjnej plemniki uzyskuje się u ponad połowy pacjentów, u których szanse na znalezienie plemnika podczas tradycyjnej biopsji były minimalne. Podczas pierwszej próby in vitro ciąże uzyskujemy w takich przypadkach u ponad 42 proc. par.

Jak przebiega biopsja microTESE?

Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Specjalista robi drobne nacięcie worka mosznowego, by móc dostać się do jąder, a następnie analizuje pod mikroskopem kanaliki nasienne i poszukuje miejsc, w których dochodzi nawet do niewielkiej produkcji plemników. Z nich pobiera się wycinki tkanki, by w kolejnym kroku embriolodzy mogli wyszukać takie plemniki, które są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej metodą in vitro (ICSI). W dużej części przypadków pobiera się kilka tego typu wycinków. Cały zabieg trwa około 1 godziny, a po kilku kolejnych mężczyzna może wrócić do domu.

Co ważne, tak pobrane plemniki mogą być użyte do zapłodnienia metodą in vitro od razu bądź poddane zamrożeniu.

Zabieg microTESE powinien byś szczególnie rozważony właśnie u pacjentów z azoospermią nieobstrukcyjną, których dotyczy niskie prawdopodobieństwem znalezienia plemników w jądrach (mają wysokie stężenie hormonu FSH w surowicy, małą objętość jader), a także u mężczyzn, u których nie znaleziono plemników podczas standardowej biopsji jąder TESE – wyjaśnia dr Jacek Przybyła z Kliniki Gameta w Rzgowie koło Łodzi

Pamiętajmy jednak, że mikrochirurgia wymaga od urologa wysokiego wykwalifikowania oraz niezwykłej precyzji. „Metoda microTESE zastosowana na Uniwersytecie Cornell jest z powodzeniem oferowana w naszym ośrodku. Możliwość zaoferowania moim pacjentom najbardziej zaawansowanego leczenie daje mi komfort i satysfakcję. Jestem dumny, że pracuję z najlepszymi specjalistami również w dziedzinie biopsji jąder, dzięki czemu zwiększamy szansę na spełnienie marzeń naszych pacjentów o rodzicielstwiepodsumowuje dr Paweł Radwan, ginekolog i specjalista medycyny rozrodu.

Więcej informacji uzyskasz na stronie: https://gameta.pl/leczenie-nieplodnosci/mikrochirurgiczna-ekstrakcja-plemnikow-z-jader-micro-tese/

 

 

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.