Przejdź do treści

Czy mogę zaadoptować komórkę jajową siostry lub przyjaciółki?

Czy kobieta, która decyduje się na adopcję komórki jajowej może zadecydować o wyborze komórki konkretnej dawczyni? Na przykład jeśli komórkę jajową chce oddać siostra lub przyjaciółka?

Zapisz się do newslettera

Rodzice często chcą, by dziecko było choć trochę podobne do nich, albo chociaż było bardzo nie rzucającej się w oczy odmiennej urodzie, np. miało ten sam kolor włosów, czy oczu. Czy podczas dawstwa komórki jajowej para podczas zabiegu in vitro z pomocą dawczyni ma możliwość wyboru konkretnej dawczyni?

– Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o leczeniu niepłodności, lekarz dokonuje doboru dawczyni dla biorców na podstawie cech fenotypowych (wyglądu), grupy krwi etc. – wyjaśnia dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku. – Intencją jest zapewnienie możliwego podobieństwa fizycznego przyszłego dziecka do rodziców. 

Czy można zaadoptować komórkę jajową siostry lub przyjaciółki?

Czyli nie jest możliwe dawstwo komórki ze wskazaniem. Np. zgłasza się do kliniki kobieta, której przyjaciółka chce oddać komórkę jajową?
Do listopada 2015 roku w Polsce istniała możliwość tzw. dawstwa za wskazaniem.
– Wówczas można było jawnie oddać komórki jajowe wskazanej bliskiej osobie – córce, siostrze itd. – dodaje dr Hajdusianek z kliniki Invicta. – Prawo się jednak w Polsce zmieniło i dawstwo na rzecz konkretnej osoby nie jest już dopuszczalne. Możliwe jest jedynie przekazanie komórek w sposób anonimowy.  

Czytaj też: 7 najważniejszych pytań dawczyni komórek jajowych

Adopcja komórki jajowej – anonimowość biorcy i dawcy

Program honorowego dawstwa komórek jajowych opiera się na założeniu anonimowości – oznacza to, że dane kobiety, której materiał zostanie wykorzystany przez pacjentów-biorców, nie są ujawniane ani przyszłym rodzicom, ani dziecku. 

– Biorcy mogą jedynie dowiedzieć się, jaką grupę krwi, wzrost, kolor oczu i włosów, wykształcenie ma dawczyni – mówi dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku. –Mają więc dostęp do informacji, które nie pozwalają na ustalenie tożsamości kobiety, która darowała swoje komórki.  Obie strony przed podjęciem decyzji przechodzą kwalifikację psychologiczną, dzięki czemu mogą rozważyć konsekwencje tej sytuacji i świadomie podjąć decyzje. Potwierdzają potem swoją wolę, podpisując odpowiednie umowy i zgody.

POLECAMY: Wybór komórek jajowych dawczyni – jak to wygląda? – wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Aneta Grinberg - Iwańska

dziennikarka, redaktorka prowadząca online

15 października: Dzień Dziecka Utraconego

Dzień Dziecka Utraconego
fot. Fotolia

W 2018 roku mija 30 lat, odkąd 15 października stał się dniem szczególnym dla osieroconych rodziców na całym świecie – dniem poświęconym pamięci o najmłodszych zmarłych. Skąd wzięła się data Dnia Dziecka Utraconego? Od 1 stycznia ciąża teoretycznie trwa właśnie do 15 października…

Zapisz się do newslettera

Robyn Bear poroniła aż 6 razy i sama przyznała, że nie otrzymała wsparcia ze strony otoczenia. Spotkała się z niezrozumieniem i osamotnieniem – postanowiła więc zawalczyć o potrzeby rodziców w podobnej sytuacji i zwrócić uwagę na ich problemy.

Tak, w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych, ustanowiono Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. W Polsce święto to obchodzi się od 2004 roku pod nazwą Dzień Dziecka Utraconego.

Zobacz także: Chcę wiedzieć, dlaczego. Które badania po poronieniu warto wykonać?

Spotkania, modlitwy, msze – dla osieroconych rodziców i nie tylko

Obchodom Dnia Dziecka Utraconego przyświecają dwa główne cele – wsparcie osieroconych rodziców i edukacja społeczeństwa. Z roku na rok o tym szczególnym święcie jest więc coraz głośniej…

W wielu miastach odbywają się zarówno msze, nabożeństwa i symboliczne pogrzeby, jak i specjalne spotkania, wykłady i akcje informacyjne.

Rodzice dzieci utraconych zbierają się też w internecie, tworząc wirtualne wydarzenia. Dzięki temu mogą podzielić się swoimi problemami z osobami o podobnych doświadczeniach, stworzyć specyficzną wspólnotę i uzyskać wsparcie, a także pokazać innym, z czym tak naprawdę borykają się na co dzień.

Zobacz także: Poronienie po in vitro. Zobacz, jakie prawa ci przysługują

Dzień Dziecka Utraconego – dobry moment, aby zwrócić uwagę na prawa rodziców po poronieniu

Gdy dojdzie do poronienia lub martwego urodzenia, rodzicom przysługują określone prawa – i to bez względu na moment straty. Niestety wciąż nie wszyscy o nich wiedzą.

Tymczasem w takiej sytuacji rodzice mają przede wszystkim prawo do pochowania swojego dziecka (w kościele katolickim z pełnym obrządkiem pogrzebowym).

Jeśli płeć dziecka zostanie określona, mogą ponadto zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) i odebrać zasiłek pogrzebowy (4000 złotych). Kobieta może również skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego (56 dni).

A co z określeniem płci? Przy stracie po ok. 16. tygodniu ciąży najczęściej określa ją lekarz w szpitalu. Przy młodszej ciąży potrzebne mogą być genetyczne badania płci, które pozwalają ustalić ją bez względu na moment straty.

Autor: www.testDNA.pl

test DNA

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.