Przejdź do treści

Czy mogę zaadoptować komórkę jajową siostry lub przyjaciółki?

Czy kobieta, która decyduje się na adopcję komórki jajowej może zadecydować o wyborze komórki konkretnej dawczyni? Na przykład jeśli komórkę jajową chce oddać siostra lub przyjaciółka?

Zapisz się do newslettera

Rodzice często chcą, by dziecko było choć trochę podobne do nich, albo chociaż było bardzo nie rzucającej się w oczy odmiennej urodzie, np. miało ten sam kolor włosów, czy oczu. Czy podczas dawstwa komórki jajowej para podczas zabiegu in vitro z pomocą dawczyni ma możliwość wyboru konkretnej dawczyni?

– Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o leczeniu niepłodności, lekarz dokonuje doboru dawczyni dla biorców na podstawie cech fenotypowych (wyglądu), grupy krwi etc. – wyjaśnia dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku. – Intencją jest zapewnienie możliwego podobieństwa fizycznego przyszłego dziecka do rodziców. 

Czy można zaadoptować komórkę jajową siostry lub przyjaciółki?

Czyli nie jest możliwe dawstwo komórki ze wskazaniem. Np. zgłasza się do kliniki kobieta, której przyjaciółka chce oddać komórkę jajową?
Do listopada 2015 roku w Polsce istniała możliwość tzw. dawstwa za wskazaniem.
– Wówczas można było jawnie oddać komórki jajowe wskazanej bliskiej osobie – córce, siostrze itd. – dodaje dr Hajdusianek z kliniki Invicta. – Prawo się jednak w Polsce zmieniło i dawstwo na rzecz konkretnej osoby nie jest już dopuszczalne. Możliwe jest jedynie przekazanie komórek w sposób anonimowy.  

Czytaj też: 7 najważniejszych pytań dawczyni komórek jajowych

Adopcja komórki jajowej – anonimowość biorcy i dawcy

Program honorowego dawstwa komórek jajowych opiera się na założeniu anonimowości – oznacza to, że dane kobiety, której materiał zostanie wykorzystany przez pacjentów-biorców, nie są ujawniane ani przyszłym rodzicom, ani dziecku. 

– Biorcy mogą jedynie dowiedzieć się, jaką grupę krwi, wzrost, kolor oczu i włosów, wykształcenie ma dawczyni – mówi dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku. –Mają więc dostęp do informacji, które nie pozwalają na ustalenie tożsamości kobiety, która darowała swoje komórki.  Obie strony przed podjęciem decyzji przechodzą kwalifikację psychologiczną, dzięki czemu mogą rozważyć konsekwencje tej sytuacji i świadomie podjąć decyzje. Potwierdzają potem swoją wolę, podpisując odpowiednie umowy i zgody.

POLECAMY: Wybór komórek jajowych dawczyni – jak to wygląda? – wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Aneta Grinberg - Iwańska

dziennikarka, redaktor