Przejdź do treści

Od komórki do zarodka. Czyli kilka słów o moruli

morula- co to takiego
fot. Wikipedia - Ekem

Morula to inaczej zapłodniona komórka jajowa (zarodek), która jest zbudowana z 12-16 komórek zwanych blastomerami. Komórka jajowa osiąga stadium moruli po 3 lub 4 dniach od zapłodnienia, kiedy przebywa jeszcze w jajowodzie. Następnie dociera do jamy macicy i tam się zagnieżdża.

Zapisz się do newslettera

Morula powstaje w wyniku bruzdkowania całkowitego a przed rozpoczęciem blastulacji. Ka kształt bryłki przypominającej owoc morwy (morus alba) i to właśnie temu podobieństwu zawdzięcza swoją nazwę.

Odżywia się nagromadzonymi przez komórkę jajową substancjami odżywczymi oraz substancjami wydzielanymi przez jajowód. Z zewnątrz morulę otacza osłona przejrzysta. Średnica zarodka w tym okresie wynosi ok. 150 μm.

Zobacz także: Rozwój i transfer zarodka podczas in vitro – jak to wygląda krok po kroku? [WIDEO]

Podróż, którą napędzają hormony

Morula przemieszcza się z jajowodu do macicy, popychana przez ruchy perystaltyczne błony mięśniowej jajowodu w kierunku jego ujścia macicznego oraz rzęski nabłonka wyściełającego od wewnątrz jajowód. W tym procesie ważną rolę odgrywają estrogeny i progesteron.

Metody wspomaganego rozrodu uwzględniają mrożenie nadmiernej liczby uzyskanych w 4 dniu rozwoju morul. Do tego celu stosuje się witryfikację, czyli przemianę kinetyczną przejścia ze stanu ciekłego w stan szklisty.

Źródło: ciążowy.pl, Wikipedia

Tagi:

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.