Przejdź do treści

Czy można uprawiać seks przed transferem?

seks przed transferem
fot. Fotolia

W czasie całej procedury in vitro, która ma kilka etapów, pary mają mnóstwo pytań i wątpliwości. Padają też pytania o seks przed transferem i ogólnie o współżycie w czasie zapłodnienia pozaustrojowego.

Zapisz się do newslettera

Uprawiać seks przed transferem? To pytanie pada w gabinetach lekarskich wiele razy i wcale nie jest bezzasadne. Transfer zarodków jest kluczowym momentem zapłodnienia in vitro i są specjalne wskazania co do trybu życia przed i po zabiegu.

Seks przed transferem: zalecany, czy zakazany?

W trakcie etapów zapłodnienia in vitro, które poprzedzają transfer zarodków raczej nie ma przeciwwskazań do seksu. Jeśli kobieta przechodzi stymulację hormonalną, po której nastąpi punkcja, może ona normalnie współżyć. Jeśli jednak in vitro przeprowadzane jest z nasieniem partnera, to musi on zachować wstrzemięźliwość seksualną. Powinien zrezygnować z seksu przed transferem. Dotyczy to momentu pobrania nasienia. Istnieje bowiemzalecenie, że przed oddaniem nasienia do zapłodnienia in vitro, mężczyzna musi być po 3-5 dniowej abstynencji seksualnej. Wtedy jakość plemników będzie najlepsza, a także będzie możliwie jak największa ilość plemników zdolnych do zapłodnienia.

Kiedy nie można uprawiać seksu podczas procedury in vitro?

O tyle, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, by przed transferem uprawiać seks, o tyle po transferze zarodków kobiecie zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna, nawet do 12 dni po zabiegu. Uważa się, że seks i orgazm (skurcze macicy) mogą uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka. Dodatkowo istnieje duże ryzyko infekcji dróg rodnych. Zalecany jest także oszczędny tryb życia i unikanie aktywności fizycznej. Każdy przypadek jest również na tyle indywidualny, że należy zapytać lekarza prowadzącego o seks przed transferem (a także seks w innych etapach procedury in vitro).

Autor: Agnieszka Mikołajczak 

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.