Przejdź do treści

Z zamrożonych zarodków częściej rodzą się dziewczynki

mrożenie zarodków a płeć dziecka
fot. Fotolia

Wiadomo, że mrożenie zarodka nie oddziałuje na późniejsze zdrowie dziecka. Czy może mieć jednak wpływ na jego płeć? Naukowcy mają pewne podejrzenia.

Zapisz się do newslettera

Z ciąż naturalnych rodzi się ok. 51 proc. chłopców i 49 proc. dziewczynek. Zależność ta odwraca się jednak, jeśli chodzi o liczbę urodzeń po in vitro z wykorzystaniem mrożonych zarodków.

Z zamrożonych embrionów, które są wykorzystywane do procedury in vitro, częściej rodzą się dziewczynki- twierdzą naukowcy. Żeńskie embriony lepiej znoszą proces rozmrażania.

– Z nieznanych jeszcze powodów żeńskie embriony lepiej znoszą proces rozmrażania- twierdzi dr Renata Huttelova, z kliniki IVF Cube w Pradze.

Zobacz także: Transfer zarodka. Lepszy świeży czy mrożony?

Mrożenie zarodków a płeć dziecka

Zdarza się, że podczas procesu mrożenia i rozmrażania zarodki tracą kilka komórek, które później są zastępowane nowymi. Jednak embriony męskie wydają się być bardziej wrażliwe na ten proces.

– Kiedy zamrażam zarodki, a następnie je rozmrażam, zauważam, że męskie embriony są wrażliwsze – wmówi dr Huttelova. – Być może właśnie dlatego po procedurze rozmrożenia jesteśmy w stanie uzyskać więcej ciąż z dziewczynkami. Żeńskie embriony mogą być silniejsze – wyjaśnia.

Ekspertka zastanawia się, dlaczego tak się dzieje. – Dla mnie to mała, ale zauważalna różnica między odsetkiem urodzeń chłopców i dziewczynek po procedurze rozmrażania. To godne uwagi. Potrzebujemy jeszcze wielu statystyk, aby potwierdzić ten wzorzec – podkreśla lekarka.

Źródło: Daily Mail

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.