Pionierskie badania prowadzone przez ekspertów z Living Systems Institute na Uniwersytecie w Exeter dostarczyły nowych informacji na temat powstawania ludzkiego embrionu.
Zespół angielskich naukowców odkrył wyjątkową właściwość regeneracyjną komórek wczesnego zarodka ludzkiego. Co to jest zarodek i jak powstaje – przeczytasz TUTAJ.
Możliwości regeneracyjne zarodka
Pierwszą tkanką, jaka powstaje w zarodku ssaków, jest trofektoderma, która łączy się z macicą i tworzy łożysko. Wcześniejsze badania na myszach wykazały, że trofektoderma jest wytwarzana tylko raz. Jednak w nowych badaniach zespół badawczy odkrył, że wczesne embriony ludzkie są w stanie regenerować trofektodermę. Wykazał również, że ludzkie embrionalne komórki macierzyste hodowane w laboratorium mogą również wytwarzać trofektodermę i komórki łożyska.
Zobacz też: Hodowla zarodków w sztucznej macicy? To możliwe
Potencjał komórek macierzystych
Odkrycia te pokazują elastyczność w rozwoju zarodków ludzkich i mogą bezpośrednio przynieść korzyści w leczeniu metodami wspomaganego rozrodu (IVF). Ponadto zdolność do wytwarzania wczesnej ludzkiej tkanki łożyskowej otwiera drzwi do znalezienia przyczyn niepłodności i poronień.
Dr Ge Guo, główna autorka badań, powiedziała: Jesteśmy bardzo podekscytowani odkryciem, że ludzkie embrionalne komórki macierzyste mogą wytwarzać każdy typ komórki niezbędny do stworzenia nowego zarodka.
Pokazuje nam to niezwykły potencjał leżący w embrionalnych komórkach macierzystych. Czym są komórki macierzyste, w leczeniu jakich chorób można je wykorzystać i jak wygląda ich pobranie – przeczytasz TUTAJ.
Badanie zostało opublikowane w wiodącym międzynarodowym czasopiśmie naukowym Cell Stem Cell.
Źródło: News Medical
Zobacz też: Zautomatyzowany system selekcji zarodków zwiększy szansę na sukces IVF