Przejdź do treści

Naukowcy ustalili „złote okno” na sukces zapłodnienia in vitro

in vitro złote okno badania macica gotowe udane ivf
fot.123rf

Naukowcy znaleźli sposób na lepsze określenie „złotego okna”, kiedy macica jest gotowa na ciążę. Właściwy czas transferu zarodka ma kluczowe znaczenie dla szansy na zajście w ciążę. Zidentyfikowanie właściwego momentu w cyklu kobiecym z absolutną precyzją pozostaje jednak wyzwaniem, przyczyniając się jednak do niskich wskaźników powodzenia IVF, które wynoszą średnio poniżej 50%. 

Zapisz się do newslettera

Odkryto nową cząsteczkę w ciele kobiecym

Od dawna wiadomo, że właściwy czas transferu zarodka ma kluczowe znaczenie dla szansy na zajście w ciążę. Naukowcy z RMIT University zidentyfikowali cząsteczkę podobną do teflonu (PCX). Sprawia ona, że powierzchnia macicy jest śliska i zapobiega implantacji zarodków.  

Zespół odkrył, że poziomy tej cząsteczki na powierzchni macicy zmniejszają się w pewnym momencie cyklu menstruacyjnego. Dzięki temu macica staje się bardziej lepka, otwierając „złote okno” na sukces ciąży.  

Główny badacz, profesor Guiying Nie, powiedział, że odkrycie zespołu zmieniło od dawna utrzymywane naukowe myślenie o implantacji zarodków 

Szukaliśmy czegoś, co pomoże zarodkom przyklejać się, gdy istotną częścią układanki okazała się śliska cząsteczka, która ma odwrotny skutek – zapobiega ich przywieraniu. Każdy embrion jest cenny dla rodzin zmagających się z niepłodnością, więc odpowiedni moment ma kluczowe znaczenie – powiedział profesor Nie. 

Zobacz też: Czynniki wpływające na powodzenie in vitro

Wskaźniki powodzenia in vitro wzrosną? 

Odkrycia, opublikowane w czasopismach Fertility and Sterility and Human Reproduction, mogą mieć znaczący wpływ na leczenie IVF i wskaźniki powodzenia.  

Te odkrycia oferują nam obiecującą ścieżkę zarówno do poprawy wskaźników powodzenia IVF, jak i potencjalnego leczenia podstawowej przyczyny niepłodności – powiedział profesor Nie.  

Zespół badawczy rozpoczął już prace nad lepszym zrozumieniem roli PCX i sposobu jej regulacji w organizmie w celu opracowania metod leczenia niepłodności.  

Źródło: sciencedaily.com

Zobacz też: Brak plemników w nasieniu? Ojcostwo i tak jest możliwe!